12 faktů o chemických zbraních a útocích v Sýrii

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Letecké útoky USA, Velké Británie a Francie na na syrská zařízení pro výrobu či přechovávání chemických zbraní vzbudily i v českém prostředí bouřlivé diskuse. Přestože byly mimořádně přesné a nezahynul při nich jediný člověk, část politické scény reagovala s násobným pohoršením než při záběrech mrtvých civlistů včetně dětí, které zahynuly při předchozím chemickém útoku přisuzovaném syrské vládě prezidenta Asada s podporou ruských sil.

A zatímco se podporovatelé Ruska snažili mrtvé otrávené děti s pěnou u úst namačkané přes sebe ve sklepích domů vydávat za inscenované scénky, titíž lidé o děsivých dopadech útoku Američanů nemají sebemenších pochyb, dokonce zněly poplašné zprávy o začátku 3. světové války, které se zjevně nenaplňují, naopak vše proběhlo klidně, pokud se o vojenské akci vůbec dá podobné slovo použít.

Zpravodaj České televize Jakub Szántó na svém Twitteru v souvislosti s chemickými útokem i trestem za něj zveřejnil 12 faktů o aktuální situaci v Sýrii a o kontextu, který ji doprovází. S jeho souhlasem text publikujeme i na Noviny.cz.

1) Válka v Sýrii nezačala ze 13. na 14. dubna 2018. Začala v březnu 2011 a dodnes má nejméně půl milionu obětí, 13,5 milionu lidí vyhnala z domovů.

2) Sýrie měla program chemických zbraní od 70. let. Díky Egyptu a SSSR získala možnost jejich vývoje, výroby i použití. Jeden z největších arzenálů světa přiznala v roce 2013. Po sarinovém masakru ve východní Ghútě – podle OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) ho provedl Damašek – se vláda zavázala chemické zbraně zničit.

3) Výrobní i výzkumná zařízení měl Damašek do léta 2014 zničit. OPCW do dneška nedostala odpověď na místo uložení 4 % deklarovaných a neodevzdaných zásob sarinu a VX. Inspektoři navíc podezírají vládu, že nepřiznala všechna chemická zařízení rozmístěná po celé zemi.

4) Sarin a další chemické zbraně (nikoliv chlór) se nevyrábějí ani neskladují v garáži. Kromě států dokázala sarin vyrobit jediná soukromá entita – japonský kult Óm Šinrikjó. Měl na to své vědce, desítky milionů dolarů a vlastní laboratoře i továrnu.

5) V září 2017 konstatovala zpráva vyšetřovatelů OSN pro válečné zločiny, že ze 33 zkoumaných chemických útoků (většinou chlór a sarin) jich má vláda na svědomí 27. Zbývající jdou na vrub nezjistitelnému pachateli, možná povstalcům, možná opět vládě.

6) Chemický arzenál vybudovala Sýrie jako protiváhu jaderné převaze Izraele. Strategické zbraně mají na starosti vysoce vycvičené specializované jednotky. Je krajně nepravděpodobné, že by takové zbraně někdo nechal jen tak ležet. OPCW nic takového nezjistila.

7) OSN i OPCW zaznamenaly několik útoků chlórem, který v uzavřených prostorech může být smrtící, ze strany povstalců. Mimo vládu nasadil skutečnou chemickou zbraň jen IS – šlo o málo účinné granáty s yperitem z iráckých armádních zásob v letech 2015/16.

8) Úder z víkendu deklaroval, že jde o varování před dalším užitím chemie na syrské frontě. Neměl ukončit nebo vyřešit válku. Zasáhl pouze tři z desítek areálů vládního chemického programu. Nikoho nezabil, nezměnil poměr na frontě. Neměl jak otřást Orientem, ani jak způsobit uprchlickou vlnu.

9) Zdrojem videí z chemického útoku, jak ho nazvala Světová zdravotnická organizace, nejsou výhradně Bílé přilby, ale dvě další lokální organizace. Bílé přilby byly zdrojem videí z útoku v Chán Šajchúnu 2017 (více ve starším článku), který OPCW i OSN potvrdila jako sarinový útok vlády. (Pro doplnění, tenkrát prezident Zeman tvrdil, že Kdo odmítne nechat vyšetřit chemický útok v Sýrii, je podle něj viníkem. Rusko odmítlo.)

10) Bílé přilby fungovaly bez problémů do září 2015, kdy Sýrii začalo bombardovat Rusko. Vedle záběrů ladných startujících bombardérů přinesly Bílé přilby ošklivé záběry dopadu ruské munice. I důkazy, že cílem ruské intervence není IS, ale povstalci na západě Sýrie.

11) Otázka cui bono: chemické zbraně jsou psychologická zbraň na zlomení odporu. V Dúmě podle všeho dopadly, když se 5 až 7 tisíc bojovníků Džáiš al Islám odmítlo stáhnout jako ostatní islamisti. První útok chemickými zbraněmi byl proveden 7. dubna v 16:00. 8. dubna v 10:00 oznámila syrská TV, že islamisti nakonec odejdou. (Další doplnění v článku Proč by Asad útočil chemickými zbraněmi? Používá je v psychologickém boji, říká český armádní expert vycházejícím z dnešního rozhovoru s bezpečnostním analytikem a podplukovníkem Generálního štábu české armády Otakarem Foltýnem v České televizi.)

12) Závěrem. Inspektoři OPCW, jejichž vyšetřování s OSN Rusko dvakrát vetovalo v RB OSN, sedí od soboty v Damašku, cca 15 km od Dúmy. Ve městě zatím probíhají vládním oslavy osvobození za účasti davů. Inspektoři se na místo dostanou možná zítra – 11 dní po údajném útoku…

 

Text byl se svolením autora převzat s drobnými úpravami z jeho Twitteru

 

Čtěte dále: 

Chemický útok v Sýrii: už 100 mrtvých (drastický obsah)

Děsivé zprávy přicházejí ze Sýrie, z provincie Idlib a města Chán Šajchún. Hovoří se už o více než stovce mrtvých, z toho desítky dětí, kteří nepřežili další z mnoha náletů, které má nejspíš znovu na svědomí syrská vláda za podpory Ruska. I z fotografií je jasně patrné použití chemických zbraní, o jaký konkrétní plyn se jednalo, zatím zprávy nejsou.

 

Kdo odmítne nechat vyšetřit chemický útok v Sýrii, je podle Zemana viníkem. Rusko odmítlo.

Tak především je zapotřebí vyšetřit příčinu tohoto útoku, tou je chemické bombardování, kde zahynulo tuším asi sto lidí, včetně dětí. A tady si myslím, že by bylo dobré vyšetřovací komisi umožnit plný přístup a ten, kdo tento přístup odmítne, je viník této krize.

 

Děti války: o generaci syrských dětí, které nezažily mír

Děti v Sýrii jsou největšími obětmi dlouhé syrské války. I když se jim podaří přežít, trvale to poznamená jejich duši. Eva Mošpanová z Českého rozhlasu přibližuje aktivity humanitárních organizací, které reportují o děsivých tragických osudech, ze kterých běhá mráz po zádech a jdou slzy do očí. Podle UNICEF prý zemřelo 652 dětí jen za rok 2016.