Andrej Babiš a uprchlíci – „napravený vítač“

By , in Česko Společnost Zahraničí on .

Dnešní rozhovor ministra vnitra Milana Chovance pro Právo vzbudil velkou odezvu kvůli této odpovědi:

Právo: Stále si tedy stojíte za tím, že kvóty nejsou řešením uprchlické krize?

Chovanec: Ano a my nebudeme ustupovat z tvrdého kurzu – tvrdých bezpečnostních prověrek lidí, kteří by sem měli přijít. Zatím jsme jich za celou dobu projektu přijali dvanáct a já odmítám z těch přísných bezpečnostních opatření, která jsme přijali, ustoupit. A to i za cenu toho, že by to mělo Českou republiku stát nějaké peníze. Je otázka, jak se k tomu vláda postaví. Na minulém jednání někteří kolegové především z hnutí ANO se k tomu chovali takovým způsobem, že by bylo potřeba Evropě vyhovět, ale já si to prostě nemyslím.

Proti této formulaci se ohradil ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán na svém twitterovém účtu, kde obvinil ministra Chovance ze lži. Jako další v pořadí na zareagoval na tvrzení ministra vnitra Andrej Babiš tímto facebookovým statusem, v němž se ohrazuje proti tomu, že by ANO chtělo jakkoliv vycházet vstříct celoevropskému řešení v podobě přerozdělování uprchlíků. Ve statusu se kromě jiného objevila i věta, že „hnutí ANO je od začátku LÍDREM protiimigrantské agendy.“ A objevila se s doplňujícím argumentem „My jasně říkáme a já za to byl mnohokrát médii kritizovaný, že uprchlíci ze Sýrie u nás nemají co dělat.“

Archivy dokazují, že dnešní komentář Andreje Babiše ovšem  jeho dřívějším vyjádřením nedpovídá. Ještě v září, v roce 2015, ve světle tehdy čerstvého rozhodnutí Angely Merkelové přijmout v Německu uprchlíky zastavené v Maďarsku, tvrdil něco přesně opačného, tedy že uprchlíci by u nás mohli najít pracovní uplatnění. A mimochodem, prohlásil to v Lucemburku po jednání ministrů financí zemí EU. Zároveň odmítl povinné kvóty, což ovšem plně odpovídalo pozici celé vlády. Za „LÍDRA protiimigrantské agendy“, jak to sám Andrej Babiš označuje, by hnutí ANO zřejmě v tu chvíli nikdo z domácí politické scény netituloval, a to dokonce ani pokud bychom omezili počet stran pouze na ty vládní.

Naopak je dokumentováno, že Babiš svůj názor skutečně změnil paralelně s tím, jak se proměnily nálady obyvatelstva vůči migrační krizi, kterým se přizpůsobil, viz například tehdejší komentář Martina Fendrycha z léta 2016. Navíc ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán byl z těch ministrů, kteří zastávali velkorysejší postoj k uprchlíkům. „Domnívám se, že žijeme v jedné Evropě, a že tudíž problém migrace na jejím území je problém, který je společný. Musíme se o něj nějak podělit.“ Jako „známého vítače“ ostatně Pelikána označuje i Chovanec, který pěstuje svou image pomocí svých fotografií s replikami zbraní ve svém obývacím pokoji a kategorickými prohlášeními na adresu uprchlíků.

A jak upozorňuje na Twitteru Jan Tvrdoň, pro dobrovolné, nikoliv povinné, přijetí stovek uprchlíků hlasovala v roce 2015 celá vláda, tedy nejen ČSSD a KDU-ČSL, ale také „LÍDR protiimigrantské agendy“ hnutí ANO.

Podobné kontroverze, jejichž základem je co nejvíce využít populistických nálad směrem k významné části obyvatelstva, jsou o to prázdější a lacinější, oč méně aktuální je touha celé Evropy něco jako povinné kvóty řešit a schvalovat. Například Aktuálně.cz přineslo nedávno rozhovor s bývalým německým ministrem vnitra, který tvrdí, že „zavádět povinné kvóty pro přijímání uprchlíků nemělo smysl“.

Lidskost nám přikazuje přijímat lidi, kterým hrozí nebezpečí. Každá země se ale musí sama rozhodnout, kolik jich zvládne integrovat. A z toho pak vyplývá i počet těch, které může přijmout. Podle mě nemá velký smysl, aby tento počet konkrétní zemi nadiktoval Brusel nebo ostatní členské státy. To občané nepochopí. (…) Řeknu to takto: ti, kteří uprchlíky přijímají, by měli dostat pomoc. Nevidím důvody pro zavádění sankcí proti těm, kteří to odmítají.

 

Recommended articles