Až zemře britská královna…

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Novináři z deníku The Guardian přinesli mimořádně podrobnou zprávu o tom, co se stane, až zemře britská královna. Jedná se o fascinují pohled do zákulisí královského dvora a pravidel britského politického systému, který musí být na podobné situace z ceremoniálního a procedurálního hlediska velice pečlivě připraven – tento dosud tajný plán nese krycí název London Bridge is down. Vše je promyšleno do nejmenšího detailu včetně pořadí telefonátů a zpráv, kterými se smutné oznámení dostane do světa.

Her eyes will be closed and Charles will be king. His siblings will kiss his hands. The first official to deal with the news will be Sir Christopher Geidt, the Queen’s private secretary, a former diplomat who was given a second knighthood in 2014, in part for planning her succession. Geidt will contact the prime minister.

Není bez zajímavosti, že na tuto nepříjemnou situaci se média připravují už relativně dlouho, dokonce se už stalo, že některá publikovala zprávu o smrti královny omylem jako v tomto případě.

Nicméně tato citlivá záležitost vzbuzuje pozornost z mnoha dalších důvodů, mimo jiné proto, že smrt panovníka Britové naštěstí velice dlouho nezažili, královna Alžběta II. překonala snad všechny možné rekordy v délce vládnutí, jak ukazuje tabulka s rekordmany na britském trůnu, protože na trůn usedla už 6. února 1952. Hezká retrospektiva její éry je k dispozici ve fotogalerii na Info.cz a i díky ní si lze snadno připomenout, jak zásadním obdobím pro celou monarchii alžbětinské období je, Alžběta je pro Brity symbolem druhé světové války, ale i kontinuálního oslabování významu státu, byla svědkem pádu koloniálního systému i studené války. Druhou část jejího vládnutí poznamenal spíše zájem bulváru o příhody královské rodiny vrcholící smrtí lady Diany. Dnes však i díky sympatickému následníkovi trůnu Williamovi a jeho rodině symbolizuje spíše to nejoblíbenější z britských tradic. Královna se navíc může stát svědkem dalších oslabení království – po brexitu hrozí další skotské referendum o nezávislosti. Právě nejistota ohledně toho, co bude „potom“, vzbuzuje největší dohady.

More overwhelming than any of this, though, there will be an almighty psychological reckoning for the kingdom that she leaves behind. The Queen is Britain’s last living link with our former greatness – the nation’s id, its problematic self-regard – which is still defined by our victory in the second world war. One leading historian, who like most people I interviewed for this article declined to be named, stressed that the farewell for this country’s longest-serving monarch will be magnificent. “Oh, she will get everything,” he said. “We were all told that the funeral of Churchill was the requiem for Britain as a great power. But actually it will really be over when she goes.

Unlike the US presidency, say, monarchies allow huge passages of time – a century, in some cases – to become entwined with an individual. The second Elizabethan age is likely to be remembered as a reign of uninterrupted national decline, and even, if she lives long enough and Scotland departs the union, as one of disintegration. Life and politics at the end of her rule will be unrecognisable from their grandeur and innocence at its beginning. “We don’t blame her for it,” Philip Ziegler, the historian and royal biographer, told me. “We have declined with her, so to speak.”

Mnohem zásadnější pozornost než ceremoniální otázky proto vzbuzuje to, jak se království promění po její smrti, například Austrálie zvažuje stát se republikou. Spolu s ostatními procesy a změnami to skutečně může být konec Velké Británie tak, jak ji známe.