Bez fake news to nejde

By , in Společnost on .

Robert Darnton v Ney York Review v článku The True History of Fake News píše moc pěkný souhrn příkladů, jak fake news, alternativní fakta, neboli lži, výmysly a pomluvy zabíraly velký kus společenského života de facto od pradávna, a jak tvoří prakticky nedílnou součást mediálního provozu.

V textu najdete kupříkladu vysvětlení názvu francouzského satiricko-společenského magazínu Canard enchainé, ale také zajímavou informaci o tom, kdy nastal jeden z vrcholů fake news v Anglii, jak se to projevovalo a jakou roli v tom hrála tehdejší média. Za ta dvě století se prakticky vůbec nic nezměnilo, co říkáte?

Mimochodem, je to zajímavé srovnání, v Londýně roku 1788 žilo 1,1 milionu obyvatel, byl tedy srovnatelný s dnešní Prahou a existovalo v něm deset deníků.

The production of fake, semi-false, and true but compromising snippets of news reached a peak in eighteenth-century London, when newspapers began to circulate among a broad public. In 1788, London had ten dailies, eight tri-weeklies, and nine weekly newspapers, and their stories usually consisted of only a paragraph. “Paragraph men” picked up gossip in coffee houses, scribbled a few sentences on a scrap of paper, and turned in the text to printer-publishers, who often set it in the next available space of a column of type on a composing stone. Some paragraph men received payment; some contented themselves with manipulating public opinion for or against a public figure, a play, or a book.

Příkladem fake news z poslední doby se například stala tato fotografie, kterou některá česká média dokázala publikovat a komentovat zcela vážně.

Recommended articles