Český Absurdistán viděný zahraničníma očima

By , in Česko Společnost on .

Číst v zahraničním médiu souhrnný report o aktuálním dění v České republice dokáže ukázat v lapidárním obraze míru absurdity, se kterou se musíme potýkat. Server Politico takový souhrnný report přináší a je to smutné čtení. Autor textu Siegfried Mortkowitz prokazuje znalost velké míry detailum, přičemž cituje Andreje Babiše nebo Tomáše Prouzu, se kterými byl v kontaktu.

Takto poprvé zaznívá z Babišových úst, proč neodstoupí, protože by přiznal, že udělal něco špatně, což podle něj není pravda.

In an interview with POLITICO at his office in Prague, the controversial businessman, media mogul and self-styled reformer said he would not resign, because “then I would be admitting that I have done something wrong. And that is not true.”

Důvody k odvolání ministra financí shrnul autorovi v SMS zprávě Tomáš Prouza, dřívější tajemník pro evropské záležitosti: například nejasnosti kolem jeho výdělků a neustálé změny v tvrzeních nebo otazníky nad tím, jak mohl financovat svou firmu ze svých příjmů.

“In the last few months, when Babiš disclosed and repeatedly corrected his earnings, several major questions appeared about his source of funding for acquiring Agrofert and the way the money was moved around in his conglomerate,” Prouza said via text message.

(…) Things came to a head after Babiš was accused of using the two national daily newspapers he owns via the trust, Mlada fronta Dnes and Lidové noviny, to discredit his political opponents.

Prouza said this included “planning the timing of news stories [and] discussing with journalists the content and the best use of illegally gained police files of ongoing investigations.”

Ovšem Babiš má o svých kriticích jasno: lžou. „Systém tradičních stran, který tu panuje od Sametové revoluce, mě chce odstranit z politiky. Protože nekradu. Nikdo mě nemůže zkorumpovat. Jsem na to příliš bohatý. Dokonce si ani nevyplácím mzdu, posílám ji na charitu matkám samoživitelkám.“

“They are lying,” he said. “There is not a single reason I should leave the office. The traditional parties, the system that has been here since the Velvet Revolution [of 1989], want that I quit politics. Because I don’t steal. Nobody can corrupt me. I’m too rich for that. I don’t even keep my salary; I send it to a charity for single mothers.”

Politico článek uzavírá lakonickým profilem prezidenta Zemana. Označuje ho za favorita voleb, bývalého levicového šéfa sociálních demokratů, který se „přebrandoval“ na pravicového populistu namířeného proti přijímání muslimských imigrantů a který ještě minulý rok tvrdil, že migrační vlnu má na svědomí Muslimské bratrstvo, které chce postupně převzít vládu nad Evropou.

Zeman is currently a strong favorite to be reelected. A former left-wing head of the Social Democrats, he has rebranded himself as a right-wing populist fiercely opposed to accepting Muslim immigrants. He told a Czech radio station last year that the wave of migrants was created by the Muslim Brotherhood to “gradually gain control of Europe.”

Celý příběh se čte trochu jako parodické vyprávění z podivuhodné země, kde vrchnost přišla o rozum.

K tomu lze doplnit, že stav českého mediálního trhu a jeho zneužívání ze strany politických sil bude projednávat dokonce i evropský parlament na svém zasedání 1. června, jak uvádí Aktuálně.cz.

Zneužíváním médií k politickému boji v Česku se bude na své plenární schůzi zabývat i Evropský parlament. Do programu schůze poslanci Evropské lidové strany zařadili bod „Prohlášení komise – riziko politického zneužití médií v České republice“. O jeho zařazení prý však panovala shoda i mezi dalšími frakcemi. Na programu budou česká média v parlamentu 1. června.

 

Recommended articles