Chemický útok v Sýrii: už 100 mrtvých (drastický obsah)

By , in Zahraničí on .

Děsivé zprávy přicházejí ze Sýrie, z provincie Idlib a města Chán Šajchún. Hovoří se už o více než stovce mrtvých, z toho desítky dětí, kteří nepřežili další z mnoha náletů, které má nejspíš znovu na svědomí syrská vláda za podpory Ruska. I z fotografií je jasně patrné použití chemických zbraní, o jaký konkrétní plyn se jednalo, zatím zprávy nejsou.

Aktualizace: 4. 4. 2017 15:30: Francie požaduje mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ovšem na tom únorovém se podle Reuters rezoluci k Sýrii podařilo vetovat Rusku a Číně.

France, Britain and the United States in February put forward a resolution to impose sanctions targeting Syrian government officials over accusations of chemical weapon attacks during the six-year conflict.

Russia, backed by China, cast its seventh veto to protect the Syrian authorities and Russian President Vladimir Putin described the draft resolution as „totally inappropriate.“

Za ostudnou kapitolu v amerických dějinách označuje významný republikánský senátor John McCain postoj současné americké administrativy k dění v Sýrii, protože prezident Donald Trump prohlásil, že konec války teď není jeho prioritou.

Aktuální chemické útoky jsou kombinovány s ničením zdravotnického zázemí, včera byla v provincii zasažena další nemocnice, jak reportuje AlJazeera.

„At around 7:30 pm last night suspected Russian warplanes targeted the hospital, destroying most of the building. As our rescue team were inspecting the damage and rescuing those injured another air strike struck the hospital injuring at least ten people,“ he told Al Jazeera.

„Most of the emergency and surgery rooms have been destroyed. Rescuers evacuated the hospital and transferred the patients to other medical facilities,“ the official, identifying himself only as Hamid, added.

Přestože režim použití chemických zbraní popírá, svědectví včetně vyšetřování OSN hovoří jasně proti němu, jak připomíná The Guardian.

Tuesday’s attack comes only days after forces loyal to President Bashar al-Assad were accused of using chemical weapons in a counter-offensive in neighbouring Hama province. There have been repeated allegations of chemical weapons use by the government since then, with a UN-led investigation blaming the regime for at least three chlorine attacks in 2014 and 2015.

Nadále se tak v Sýrii dochází k hrozivým zločinům proti lidskosti, dochází porušování mezinárodní Úmluvy o chemických zbraních a počty obětí se zvyšují do závratných čísel. Aktuálně už statistiky za šest let války zaznamenávají až 470 tisíc mrtvých, z toho 55 tisíc dětí.

Recommended articles