Čísla jsou jasná: ve válkách umírá nejméně lidí v historii

By , in Společnost Zahraničí on .

Server Vox.com upozornil na jeden z nejkomplexnějších statistických pohledů na historii válečných konfliktů od roku 1400 výše. Grafy vytvořené Maxem Roserem z Oxfordské univerzity pro server OurWorldInData.com jasně ukazují, jak se od druhé světové války snižuje relativní podíl úmrtí způsobených válkou na celém světě, přičemž současná míra se drží na nejnižších úrovních za posledních 600 let. To znamená, že od dob Karla IV. nikdo neměl menší pravděpodobnost než dnes, že zemře kvůli válečnému konfliktu.

TIP: Pro zajímavost, zástupce progresivního amerického mediálního projektu Vox.com Lauren Rabaino přijede do Česka v 19. října 2017 a vystoupí se svou prezentací na Czech Internet Forum 2017. Vstupenky jsou k dispozici už nyní. 

Z pohledu absolutních čísel bylo klidnější 18. století, jak je vidět níže, ovšem z pohledu dopadu na podíl populace jsme na tom skutečně nejlépe dnes. První a hned druhá světová válka představovaly obrovský zlom – jednak z pohledu rychle rostoucí globální populace, jednak v trendu relativní úmrtnosti. Další grafy pak ukazují, že celá druhá polovina 20. století zaznamenává pokles i v absolutních číslech připadajících na jeden konflikt (aktuální syrská válka v datech ještě obsažena není).

 

Další graf (na původní stránce interaktivní) pak ukazuje, jak zásadně počty válečných úmrtí od 2. světové války globálně poklesly, pro Evropu je přitom příznačné, že kromě války v bývalé Jugoslávii byla od konce 40. let bez války.

Čtěte dále:

Proč hrozí třetí světová válka

45 let terorismu v Evropě (podrobné grafy)

Recommended articles