Co si přečíst před německými volbami

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Už 24. září se budou v Německu konat celostátní volby do Spolkového sněmu. Abyste si mohli udělat představu o tom, jak vypadá aktuální situace, připravili jsme pro vás rozcestník na to nejzajímavější čtení v českých médiích. O vítězství CDU/CSU v čele s Angelou Merkelovou asi nemůže být pochyb (přestože jí ještě před rokem řada českých komentátorů předvídala brzký konec), přesto i tak mohou být výsledky hodně zajímavé.

Aktuálně.cz: Velký profilový speciál o Angele Merkelové:

Tak Merkelová změnila Německo: O čtvrtinu vyšší platy, třetinová inflace, statisíce žádostí o azyl

Nejmocnější žena světa. Zároveň první žena-kancléřka v čele Německa. Angela Merkelová má za sebou už tři volební období. V parlamentních volbách, které se konají 24. září, se pokusí počtvrté uspět. Sama sebe vidí jako rozvážnou političku, která nemá ráda impulzivní rozhodování. A Němcům to zřejmě vyhovuje, jak ukazují poslední předvolební průzkumy. Podívejte se, jak se za vlády „Mutti Merkel“ Německo změnilo, čím vším si sama Angela Merkelová v životě prošla a kdo jsou její nejdůležitější spolupracovníci.

Aktuálně.cz: Velký volební speciál

Dotáhne kancléřka Merkelová předchůdce Kohla a Adenauera? Čtvrté vítězství ve volbách má na dosah

Hlasování, které ovlivní fungování Německa i celé Evropy minimálně na příští čtyři roky, se koná letos 24. září. Současnou vládnoucí koalici tvoří CDU/CSU Angely Merkelové společně se sociálními demokraty (SPD). Pokud by volby znovu vyhrála Angela Merkelová, zajistilo by jí to už čtvrté volební období ve funkci spolkové kancléřky země. Nadále by tak v pomyslné tabulce stíhala Konrada Adenauera a Helmuta Kohla. Hlavním rivalem kancléřky je bývalý předseda Evropského parlamentu a současný lídr SPD Martin Schulz, jehož aura ale začíná vedle ženy, které se přezdívá „vůdkyně svobodného světa“, ztrácet jas.

Aktuálně.cz: Tichý ledoborec. Angela Merkelová přežila za 12 let vlády i vážné krize, ustála je s ledovým klidem

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zůstává jasným favoritem německých parlamentních voleb, které proběhnou v neděli 24. září. Podle sociologů jde především o sázku na jistotu. Němci populární kancléřku za dvanáct let její vlády velmi dobře znají. A věří, že dokáže s ledovým klidem zvládat i složité situace. Jako třeba finanční krizi po roce 2008 nebo tu migrační z let 2014-15. Merkelová ale umí i překvapit a zabodovat nečekanými rozhodnutími. Třeba úplným odmítnutím jaderné energie po havárii v japonské Fukušimě.

Rozhlas.cz: Merkelová je žena činu, která řídí politiku jako projektový manažer, říká autor její biografie

Žena, která řídí Německo jako projektová manažerka – s myšlením vědkyně a občas nemilosrdná intrikánka. I tak líčí Angelu Merkelovou její nejnovější biografie, která právě vyšla v Česku. Už v neděli si Němci vyberou, jestli zemi počtvrté v řadě – uprchlické i finanční krizi navzdory – povede lídryně Křesťansko-demokratické unie (CDU), nebo její vyzyvatel, sociální demokrat Martin Schulz. Autora knihy Angela Merkel – nejvlivnější evropský politik, britského politologa Matthewa Qvortrupa, se ptala Markéta Bidrmanová.

Bára Procházková, Aktuálně.cz: Jak premiéra Sobotku vyděsily podpisy Merkelové. „Endžíla“ odhalila své plány poprvé české vědkyni

Kancléřka Angela Merkelová patří k jasným favoritům nedělních parlamentních voleb v Německu. Pokud obhájí svůj mandát počtvrté v řadě, dorovná své legendární předchůdce Helmuta Kohla a Konráda Adenauera. I když to na její každodenní činnosti není znát, nezapomněla Merkelová na svou minulost mladé vědkyně. Ani na české kolegy z pražské Akademie věd, kde byla z NDR na stáži v 80. letech minulého století. Čeští přátelé na ni vzpomínají jako na velmi nadanou a pečlivou kolegyni. Dnes jsou asi jediní, s kým si v Česku tato světová politička tyká.

Respekt (placené vydání): Alles gute! – Proč by se Angela Merkel měla ještě jednou stát kancléřkou

Při posledních volbách před čtyřmi lety se Angela Merkel mohla cítit jako královna Německa. Skoro nikdo na ni nebyl naštvaný, na předvolebních billboardech měla místo slibů napsáno jednoduše „Kancléřka“ a její hlavní sdělení voličům během ostře sledovaného televizního duelu bylo prosté: „Však mě dobře znáte.“

V posledních čtyřech letech mnozí voliči poznali, že svou Angelu neznali. Překvapila už, když se rezolutně a proti zájmům německého byznysu postavila agresi Vladimira Putina na Ukrajině a prosadila proti Rusku ekonomické sankce. A zvláště pak v uprchlické krizi, kdy se pod tlakem hrozící humanitární katastrofy na jihu Evropy přestala řídit pravidly přežitého evropského azylového sytému a otevřela hranice pro milion vesměs mladých arabských uprchlíků. Poprvé se do nějakého kontroverzního tématu plně položila – a poprvé značnou část Němců pořádně naštvala.

Respekt: S uprchlíky jsem chybu neudělala, zopakovala kancléřka v předvolební debatě

Televizní debaty nikdy nebyly tím, co by německá kancléřka vyhledávala. Její hlavní vyzyvatel Martin Schulz měl v neděli ojedinělou šanci toho využít a tři týdny před volbami stáhnout ztrátu v preferencích – ale nepovedlo se. Přímý televizní duel, který se v tomto formátu nebude opakovat, pomohl spíš Angele Merkel.

Ze suše korektní a věcné debaty, kde jen občas došlo k náznakům tvrdé konfrontace, vzešla kancléřka přesně tak, jak potřebovala: jako klidná síla, která ví, co dělá, a uprostřed rozkymáceného světa působí na většinu spoluobčanů jako osvědčený a kompetentní lídr.

Pavel Polák, magazín Reportér: Německé volby: Náruč paní Angely

Angela Merkelová má velkou šanci zůstat i po nadcházejících německých volbách kancléřkou. Konkurenční sociální demokracie sice na chvíli zaujala, ale nedokázala předložit nic kloudného. Zemi se ekonomicky dařilo a chaos uprchlické krize byl pryč. Svou roli sehrál i brexit a nástup Donalda Trumpa. Jaké jsou další důvody, proč je Němcům v náručí kancléřky tak útulno?

Respekt: Angela Merkel ve světě: respekt i ničitelka západní civilizace

Německo a Angela Merkel – v zahraničí mnohdy synonyma. Jelikož vše zatím nasvědčuje tomu, že kancléřka svůj úřad obhájí, je na místě se ptát, co si vlastně lidé v zahraničí o Angele Merkel myslí? Německý deník Die Zeit přináší reportáž ze zemí z celého světa, výběr těch nejzajímavějších naleznete v následujícím menu.

Respekt: Německé strany kritikou Trumpa před volbami sbírají laciné body

Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem ztratili Němci důvěru v USA. Pouze 22 % Němců hodnotilo v únoru letošního roku (měsíc po inauguraci) Spojené státy jako spolehlivého partnera. Po půl roce, v červnu, pak situace nebyla o moc lepší – celkem 87 % Němců se vyjádřilo, že nemá důvěru, že Donald Trump bude v zahraniční politice dělat správné kroky. Vzhledem k tak silným nesympatiím vůči americkému prezidentovi není překvapivé, že se Trump stal jedním z témat i právě finišující předvolební kampaně.

Pavel Polák, iRozhlas.cz: Volební kampaň v Německu vrcholí. Ruku k dílu přikládá i Erdogan

Německé tajné služby se obávají, že volbami do bundestagu budou chtít zamíchat hackeři. Už několik měsíců varuje šéf kontrarozvědky Hans-Georg Maaßen před dezinformacemi, které se mohou šířit po sociálních sítích. O tom, že jde volbami zamíchat i mnohem jednodušeji, mu předvedl i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Info.cz: V centru úspěchu AfD. Německou krajní pravici pohání strach z uprchlíků i frustrace ze sjednocení

Sahají po velkém úspěchu. Alternativa pro Německo (AfD) se příští týden může jako první krajně pravicová strana od konce druhé světové války dostat do Bundestagu. Televize Deutsche Welle navštívila město, kde se AfD daří. A důvodem není jen migrační krize.

Českénoviny.cz: AfD nejspíš vstoupí do parlamentu, vládnout s ní ale nikdo nechce

Frustrace voličů AfD vyplývá podle studie Nadace Hanse Böcklera, zveřejněné v srpnu, z pocitu ztráty kontroly nad vlastním životem, i z pocitu, že stát ztratil kontrolu nad tím, co se děje uvnitř jeho hranic. Důsledkem toho je i ztráta důvěry v politiku jako takovou. „AfD je protestní strana, která je v zásadě proti celé vládní politice,“ říká k tomu politolog z univerzity v Erfurtu Andreas Anter. Podobně to vidí i jeho kolega z Düsseldorfu Stefan Marschall. „Tito protestní voliči byli před pár lety třeba u Pirátů, ještě předtím u Levice, a teď jsou u AfD,“ míní.

Adéla Jurečková, A2larm.cz: Německo před volbami: třetí vyhrává?

Vzpomínka na volby v USA, Francii či Rakousku připomínají, že nudná kampaň není tou nejhorší variantou – může v ní jít i o samu podstatu liberální demokracie a lidských práv, jak je známe. Preference AfD, které v poslední době začaly opět mírně stoupat, připomínají, že i v poklidném Německu může zatím doutnající plamen nacionalistických nálad ještě vyšlehnout. Aby k tomu nedošlo, je třeba, aby strany adresovaly problémy, které se jejich voličů skutečně dotýkají, a dokázaly jim nabídnout funkční recepty k jejich řešení. Dokud se jim to nepodaří, bude většina Němců volit kompromis s tváří Merkelové a její ochotu ujímat se témat, která se ukážou být pro většinu společnosti zásadní. O která konkrétně v příštím volebním období půjde, bude záležet na tom, kdo se stane jejím koaličním partnerem. Bude to zřejmě koalice, která Německo zásadně nepromění, ale to v současném světě není ta nejhorší zpráva.

Ondřej Houska, Hospodářské noviny: Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!

O německé kancléřce Angele Merkelové Klaus na těchto akcích mluví jako o protivnici svobody a demokracie. Merkelovou jmenoval hned vedle svých úhlavních nepřátel, což jsou v Klausově podání „politická korektnost, multikulturalismus, humanrightismus, feminismus, genderismus a agresivita homosexualismu“. To jen namátkou. Merkelová a spol. podle Klause vedou proti svobodě a demokracii válku. Lidi s batůžkem, cyklisty nebo konzumenty kuřecích řízků bývalý prezident tentokrát mezi smrtelné nepřátele lidstva nezařadil.

Ale vážně − co má tento způsob myšlení společného s Klausovým odvoláváním se na Masaryka a Beneše, to je záhada. Každý, kdo aspoň trochu zná historii, by měl vědět, že od německých nacionalistů nikdy v dějinách pro Čechy nic dobrého nevzešlo. Proč by to mělo být jiné v případě Alternativy pro Německo, této nacionálně populistické politické strany? Klaus se s ní přesto spojuje.