Další otazníky nad vystupováním Miloše Zemana v zahraničí

By , in Česko Zahraničí on . Tagged width: ,

Česko včera obletěly tyto záběry českého prezidenta Miloše Zemana před setkáním NATO, které jej ukazují v hodně špatné kondici.

Prezident se navíc neúčastnil klíčového bodu programu s projevy šéfa NATO nebo amerického prezidenta, při němž všichni státníci stáli na otevřeném prostranství. Že takový postup není standardní, dokazuje nejen zuřivě hysterická obrana Hradu obviňující novináře z ostudného chování vůči prezidentovi, ale také zdůrazňování Hradu, že dopředu upozorňoval na možné změny v avizovaném programu. Problém je, že při takových návštěvách k žádným změnám docházet nemá, protože program je společný a pevně daný. Což jen potvrzuje, že otazníky na kondici prezidenta a jeho schopnost reprezentovat Českou republiku jsou naprosto na místě.

Je to již druhá problematická zahraniční návštěva Miloše Zemana v krátkém čase. Předchozí byla v Číně a došlo při ní hned ke dvěma pozoruhodným momentům. Tím, který obletěl celý svět (tady například výstup na Newsweeku) a vzbudil obrovské pohoršení, byl skandální výrok Miloše Zemana směrem k Vladimíru Putinovi, že na místě je příliš novinářů a že novináři by se měli likvidovat. Sám Putin, během jehož panování v Rusku zahynuly desíkty novinářů, měl potřebu toto extrémí prohlášení tlumit.

Tím druhým momentem bylo společné focení, při němž museli všichni nastoupení státníci čekat na to, až Miloše Zemana přivezou vozíkem.

Otázka zdravotního stavu a dostatečné kondice pro vykonávání úřadu je přitom pro kandidáty klíčové ústavní funkce naprosto zásadní informací. Například v USA způsobily nahrávky Hillary Clintonové v nečekaných zdravotních problémech velký povyk a jistě měly dopad v průběhu kampaně na rozhodování voličů.

Necháme-li stranou organizační záležitosti, lze se zaměřit na podstatné body programu, například na vystoupení českého prezidenta a jeho projevy. V Číně pronesl dva. Jeden zazněl na kulatém stole fóra One Belt, One Road. Při jeho čtení musí zarazit, že je podivuhodně nekompletní. Prezident v něm avizuje nastínění několika návrhů, které však nezazní a rovnou přichází závěr. Což je u tak krátkého projevu čítajícího čtyři odstavce poněkud zarážející.

Dámy a pánové, nás Čechy provází pověst největších skeptiků v Evropě, a proto mi dovolte nastínit několik návrhů, které se týkají odhadu rizika, neboť míváme tendenci mluvit pouze o možnostech, což je sice skvělé, jenomže existují i rizika projektů. Abychom se těmto rizikům vyhnuli, musíme být připraveni k jejich hluboké a opatrné analýze, k níž se zrovna hodí rámec navržené řídící komise.

Závěrem mi dovolte poznamenat, že každý zde mluvil o vzájemně výhodné strategii, win-win. Dobře, ale existuje také vzájemně nevýhodná strategie, lose-lose. Dobrým příkladem této nevýhodné strategie je brexit. Všichni podepisujeme memoranda o porozumění, ale někdy jsou z nich spíše memoranda o neporozumění. Dovolte mi, abych závěrem nám všem, kteří tento projekt silně podporují, popřál, abychom podepisovali pouze memoranda o skutečném porozumění a vyhnuli se vzájemně nevýhodným strategiím.

Druhý projev zazněl na velkém fóru One Belt, One Road. Ministryně Šlechtová, která byla s prezidentem na čínské návštěvě také, v rozhovoru pro DVTV tvrdila, že Zemanův projev byl označován za nejlepší ze všech. Pro takové tvrzení se těžko hledá nějaká důkazní opora, protože je příliš obecné. Ale pokud se podíváme například na online report z akce, pak Zemanově projevu samotnému je věnována jedna věta, což je naopak nejméně ze všech ostatních řečníků.

Text samotný zaznamenaný na stránkách Hrad.cz nijak nevybočuje ze standardních vystoupení při podobných oficialitách, byť jeho vnitřní soudržnost také není příliš velká – uvádět uzavírání malých projektů jako příklad psychologického nebo politologického aspektu je poněkud zvláštní.

Nicméně, rád bych se dotkl ještě jednoho aspektu, který většinou bývá podceňován. Jedná se o psychologický, nebo, jestli chcete, politologický aspekt projektu One Belt, One Road. Pokud chcete bojovat proti temnotě, musíte rozsvítit alespoň jednu svíci, a v tomto případě potřebujeme mnoho svící. Rád bych vás informoval, že Česká republika uzavřela na tomto fóru 22 relativně malých projektů, tedy svící, kterými podporujeme One Belt, One Road. Dalších 16 svící bude připraveno během dalšího česko-čínského investičního fóra v červenci.

Co však stojí za pozornost více, je prezidentova dikce a formulační schopnost v anglickém jazyce, kterou lze posoudit v níže přiloženém videu se záznamem projevu.

Čtěte dále:

Trnitá cesta Miloše Zemana do Bílého domu