Diplomacie podle Trumpa

By , in Zahraničí on .

The Washington Post získal doslovné přepisy telefonátů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho protějšky z Mexika a Austrálie. Jedná se o autentický živý vhled do diplomatických schopností a postupů současné hlavy Spojených států – Trump s oběma (mexickým prezidentem a australským premiérem) hovořil týden po své inauguraci, která se odehrála 20. ledna 2017. Nejdříve hovořil 27. ledna 2017 s mexickým prezidentem Peñou Nietem (primárně o jím propagované zdi mezi oběma státy), o den později s australským premiérem Malcolmem Turnbullem (především o přijetí více než tisícovky uprchlíků z ostrovů Nauru a Manus podle dohody zajištěné ještě předchozí Obamovou administrativou).

Za pozornost stojí už to, jakým způsobem The Washington Post na webu obě konverzace prezentuje – využívá při tom progresivních technologií umožňující lépe pochopit téma a zorientovat se v čase i souvislostech. Výborné uvedení do problému, shrnující video v podobě jednoduché osnovy klíčových bodů, vypointované zásadní body konverzace, časové osy jednotlivých událostí, horizontální navigace v dlouhém textu a následně samotný přepis obou telefonátů včetně doplňujících vysvětlujících informací. Žurnalistická dokonalost.

Ovšem zásadní je samozřejmě forma i obsah rozhovorů. Podobné úvodní telefonáty krátce po zvolení mívají především seznamovací, formálně zdvořilostní roli, navozují příslib budoucí spolupráce, začasté se v nich neřeší nějaká konkrétní, natož konfrontační agenda. Trump však v obou případech vytáhl právě zásadní konfrontační témata, v nichž nehledá východisko pro jejich řešení, pouze se zajímá o mediální dopad dalšího vývoje v obou věcech – jak při negativním postoji Mexika vůči stavbě a financování zdi, tak při nutnosti řešit pro něj mediálně rizikové přijímání tisícovky lidí, kteří byli zachyceni na moři u australských břehů, ale už tři roky žijí na ostrovech blízko Austrálie, přičemž sama Austrálie kvůli taktice nenapomáhat námořním pašerákům je nemůže do země přijmout (Austrálie z principu přijímá pouze ty uprchlíky, kteří do země nedorazí po lodi), takže proto jim pomáhá získat útočiště v USA. Trump na to reaguje nelíčenými výrazy odporu: „Budu vypadat jak pitomec.“ apod.

Rozhovor s australským premiérem vykazuje notnou dávku nepochopení z Trumpovy strany vůči všem faktům a argumentům australského premiéra, kterou Jonathan Chait z New York Magazine označil v titulku své reakce jako „Australský premiér postupně dochází k tomu, že Trump je úplný idiot“.

Tento dokumentární materiál jen potvrzuje, že již od počátku svého úřadování Trump nastolil osobitou diplomatickou linii, která ani po dalším půl roce nepřinesla žádné výrazné úspěchy. Doplňuje již tak bohatou skládanku k dalším krokům a výrokům současného amerického prezidenta.

 

Čtěte dále:

Donald Trump se chová jako nezvladatelné dítě

Hrozivě nekompetentní Donald Trump krok za krokem

Donald Trump nečekaně odvolal šéfa FBI. Bylo to kvůli Rusku?

Svědectví bývalého šéfa FBI vyznívá proti prezidentu Trumpovi

Jak Trump poslal rakety na Sýrii

Proč Trump odstoupil od dohody o klimatu

 

Recommended articles