Evropa se znovu probouzí

By , in Zahraničí on .

Německý deník Die Ziet přináší občerstvující čtení pro eurooptimisty. V textu Evropa se probouzí sbírá mnoho argumentů, proč se tak dlouho skepticky vnímaný evropský projekt dostává do příznivějšího světla. V českém prostředí to bude znít paradoxně, ale první známky oživení přitažlivosti evropské myšlenky jsou hmatatelné.

Rána po Brexitu je sice těžko zacelitelná, přesto právě Brexit nebo Trump, ale i vývoj v Turecku nebo Rusku jsou momenty, které pomáhají v zatažení za záchrannou brzdu. A to nikoliv na straně politické reprezentace, ale paradoxně ještě dříve na straně voličů, kteří si začínají uvědomovat, jak velká cena je v sázce.

Britské chování rozhodně nepůsobí přesvědčivým dojmem a těžko v očích zbytku Evropy rehabilituje smysluplnost Brexitu, který zítra začne. Populistická přitažlivost Donalda Trumpa je v troskách po sérii dvouměsíčních neúspěchů, trapností a střetu slov s realitou, po propadáku při pokusu zlikvidovat Obamacare už není o čem pochybovat. To všechno z Evropské unie rázem činí mnohem větší hodnotu, což ostatně potvrdilo hlasování v holandských volbách, což naznačuje naděje na porážku Marine Le Penové (která mezitím jezdí na konzultace do Moskvy), což naznačuje oslabování populistické AfD v Německu a velkou pravděpodobnost vítězství jasně proevropských sil v německých volbách. V Bulharsku zvítězili proevropské strany, v Rumunsku se při obřích demonstracích proti vládě miliony lidí zaštiťovali evropskými vlajkami.

Nadějím pomáhá i ekonomické oživení, dobré zprávy přicházejí z více stran, jak píše Die Zeit.

The political awakening is being accompanied by a surprising economic revival. After a long crisis, the economies of all E.U. member countries are growing again. Confidence is rising at companies, state deficits are shrinking, unemployment is decreasing. In the last four years, almost 5 million new jobs have been created – and these jobs are not only in booming Germany, but also in France, Ireland, Spain and even Greece, the perpetual problem child. The consequences of the crisis are far from having been overcome everywhere, but there is no longer truth to the story of a sclerotic Europe that can’t compete with the United States or China. Surveys by the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) show that in recent years, Spain, Greece, Portugal, Ireland and Poland were among the top countries in the world with regard to implementing economic reforms. In recent years, the economy of the euro countries grew faster than that of the United States.

Europe’s supposed weakness in the face of the populist alternative is increasingly proving to be a locational advantage: More and more international investors are coming to value the European social state with its comparatively high tax rates and generous compensations for workers. This prevents a situation found in the United States where „a huge gap is emerging between the elites and the rest of the population,“ says Philipp Hildebrand deputy director of Blackrock.

Pokud se tento pozitivní pohled potvrdí, lze předpokládat, že snaha o posílení evropských vazeb mezi těmi zeměmi, které se k tomu jasně přihlásí, prudce akceleruje. Evropa více rychlostí se tak může stát skutečností dříve, než se kdy předpokládalo. A my se budeme už brzy muset rozhodnout, kde chceme stát.

 

Recommended articles