Facebook versus ruské účty

By , in Média Společnost on .

Mark Zuckerberg na svém facebookovém profilu oznámil, že Facebook zasáhl proti ruským aktivitám, které se v jeho sociální síti odehrávaly. Prý došlo ke smazání 270 stránek a účtů, které provozovala Internet Research Agency (IRA), tedy petrohradská organizace tzv. kremlobotů. Až dosud prý Facebook podle Zuckerberga zasahoval proti IRA kvůli zásahům do zahraničních voleb, současný zásah je prý zaměřen primárně dovnitř Ruska.

Zuckerberg otevřeně přiznává, že se tato ruská firma opakovaně pokoušela zasáhnout a ovlivnit voliče v USA, v Evropě i Rusku a „nechceme je na Faceebooku kdekoliv na světě“.

This Russian agency has repeatedly acted deceptively and tried to manipulate people in the US, Europe, and Russia — and we don’t want them on Facebook anywhere in the world.

Po roce 2016 si prý ověřili, že ruská agentura zasahovala do prezidentské kampaně v amerických volbách, v roce 2017 kvůli její aktivitě zrušili 30 tisíc účtů ve Francii při prezidentských volbách, v Německu při parlamentních volbách pak Facebook spolupracoval přímo s německým úřadem pro internetovou bezpečnost.

Zuckerberg dále uvedl, že Facebook zvýší počet lidí, kteří se starají o bezpečnost a obsah z 15 tisíc na 20 tisíc do konce roku. Navíc prý Facebook vyvíjí nástroj, který by uživatelům měl umožnit zjistit, zda lajkovali nebo sledovali obsah vzniklý pod kontrolou IRA

We’ve found the IRA has been using complex networks of fake accounts to deceive people. While we respect people and governments sharing political views on Facebook, we do not allow them to set up fake accounts to do this. When an organization does this repeatedly, we take down all of their pages, including ones that may not be fake themselves. The pages and accounts we took down today were removed because they were controlled by the IRA, not based on the content they shared.

Zpráva přichází de facto paralelně s dalším oznámením Facebooku, že skandál s firmou Cambridge Analytica se netýkal 50 milonů, ale 87 milionů uživatelů, k jejichž osobním údajům se firma dostala. Samotný Zuckerberg stane před Senátem ve zvláštním slyšení. Kauza tak zdaleka nekončí, protože jsme teprve na samotném začátku zjišťování toho, jak přesně Facebook zachází s daty svých uživatelů.

 

Recommended articles