Festival politické písně 2017 vyhrává skupina Kryštof!

By , in Česko Společnost on . Tagged width:

Dvě události znovu čerstvě propojily politiku a angažovanou píseň. Tou první se stalo oznámení červnové svatby Andreje Babiše s Monikou Babišovou, na níž má podle plánu zahrát Kryštof, dvorní kapela společnosti Agrofert, se kterou už Andrej Babiš nemá nic společného. Tou druhou byla sobotní rozlučka Andreje Babiše se svobodou na ministerstvu financí 20. května 2017, na níž už zahrála dvorní kapela společnosti Agrofert, se kterou už Andrej Babiš nemá nic společného. Sice šlo o plánovaný koncert na oslavu pěti let Nadace Agrofert, se kterou už Andrej Babiš nemá nic společného, ale po svém avizovaném odvolání na ni před pár dny pozval úředníky ministerstva financí, se kterými nebude mít nic společného až příští týden. Jak píše iDNES.cz ze svěřenského fondu Andreje Babiše:

Symbolická rozlučka se konala na Čapím hnízdě v rámci oslav pětiletého působení Nadace Agrofert. Během akce, kam dorazilo téměř dva tisíce lidí (Blesk níže uvádí 1600 účastníků – pozn. red.), zazpívala kapela Kryštof. „Richarda Krajča mám rád, sponzorovali jsme ho ještě předtím, než jsem šel do politiky. Mrzí mě, že musí trpět kvůli mým nepřátelům,“ komentoval ne příliš lichotivé statusy na sociálních sítích, kde Krajčovi mnozí Babišovi oponenti a kolegové z branže nadávají.

Skupina Kryštof podle Blesk.cz dostala za účast na koncertě opravdu „sodu“.

Na oslavy bylo podle reportéra Blesku, který je na místě, sezváno na 3 tisíce lidí. Díky špatnému počasí ale dorazila zhruba polovina, mezi nimi hromada dětí. Z ministerstva přišlo okolo 300 hostů, zbytek jsou lidé, které podpořila Nadace Agrofert – například rodiny s handicapovanými potomky. Sami představitelé kapely oponují, že jde o plánovaný charitativní koncert pro Nadaci Agrofert, se kterou spolupracují od roku 2012. „Když nás před půl rokem požádali, abychom jim zahráli na pátých narozeninách, rádi jsme přijali,“ uvedla kapela.

Propojení showbyznysového a politického světa je u nás doma i ve světě časté a nepřekvapivé, a to nemusíme hned sahat po Jiřině Švorcové a její trvalé oddanosti komunistickým ideálům. Píseň Lucie Bílé „Dej mi pac“ na podporu Václava Klause vešla do análů, Jiřina Bohdalová se nadšeně vyfotila snad se všemi prezidenty, které tato země a ona sama zažila, a vítězné tažení Miloše Zemana na Hrad završil právě jejich společný polibek pod dohledem Martina Nejedlého a Daniela Hůlky (ten udával falešný tón u české hymny) v TOP Hotelu Praha.

Podobně v Americe se do kampaní zapojují umělci na obou stranách republikánsko-demokratické barikády. V naprosté většině jde o propojení ideologické či hodnotové spřízněnosti s marketingovými možnostmi obou stran – té politické s tou uměleckou nebo showbyznysovou. Proti podobnému angažmá či spolupráci v žádném případě nelze nic namítat, zvláště když to jednotlivé osobnosti skutečně dělají z přesvědčení.

Kapela Kryštof je však v tomto ohledu zvláštní. Zdá se totiž, že kolem svého angažmá tak trochu mlží. Řada fanoušků se totiž vůči jejímu spojení se společností Agrofert a s Andrejem Babišem, se kterým se často a řád fotí frontman Richard Krajčo, staví dosti negativně. Kapela, místo aby jim dala najevo, že ví, co dělá, tedy buď byznys, nebo vědomou politickou podporu, snaží se najít recept v písni jiného populárního umělce Petera Nagyho: „Psi sa bránia útokom!“, což ovšem vyznívá dost svérázně.

Kryštof je totiž schopen v jednom statusu vystřihnout tvrzení, že „radši politiku neřeší“ a vzápětí nabídnout své encyklopedické znalosti nespočtu hříchů politických konkurentů ANO v rétorické kadenci a stylu, které jako by vypadly z příručky marketingového štábu ANO. Autorství z dílny ANO by napovídal fakt, že tento facebookový status mírou promyšleností sdělení jistě předčí naprostou většinu písňové produkce Kryštofa, na druhou stranu blábolivým řazením nesouvisejícího výčtu nelogických asociací, absentujících rýmů a chybami v syntaxi jim celkem odpovídá.

Od propagátorů textu „slova jsou jen kapky deště“ by nejspíš bylo naivní očekávat přílišně pevnou hodnotovou pozici jejich výroků, natož aby je někdo chytal za slovo, ale navzdory tomu nelze neříci, že to všechno skoro vypadá, jako by místo uměleckých aktivit obhajovali skrze obhajobu svého angažmá i Andreje Babiše samotného. A to i za cenu, že se budou tak trochu nepěkně chovat ke svým diskutujícím na svém facebookovém profilu.

A přestože Richard Krajčo pro DVTV kdysi dokázal namítat, že se s politiky zas tak často nefotí, jeho společná fotoprodukce s Andrejem Babišem je skutečně nadprůměrná. Jednak ve srovnání s jinými uměleckými tělesy a jejich propojení s politiky, jednak ve srovnání s dřívějšími politickými angažmá Richarda Krajča od Petry Buzkové (ČSSD), přes Pavla Béma a Mirka Topolánka (oba ODS) až po Karla Schwarzenberga (TOP09), jak zdokumentoval Blesk v článku Kam vítr, tam plášť. Blesk také poukazuje na to, že Krajčo si dovedl shodou okolností vždycky vybrat ty, kteří stáli na vrcholu pyramidy moci, nebo k němu měli našlápnuto.

Kryštof Andreji Babišovi pomáhal i v roce 2014 i v roce 2016, opět shodou okolností vždy před volbami. Richard Krajčo byl navíc anagažován jako člen redakční rady MF DNES ještě v době, kdy šéfredaktorkou byla Sabina Slonková, tedy v roce 2014, takže už nelze ani mluvit o propojení čistě uměleckém. Ale z nějakého důvodu se kapela stydí to přiznat naplno. Ostatně to jim vyčítal i autor podobně hlubokých písňových textů Tomáš Klus pro AHAonline.

Spor ohledně Kryštof Kempů trvá už delší dobu, vztah mezi oběma zpěváky je na bodu mrazu, nekomunikují spolu. „Já se s nikým nerozhádal. Jediné, co vzniklo, bylo to, že jsem se údajně nějak nepěkně vyjádřil o Kryštof Kempech, což ale není pravda,“ řekl Klus v rozhovoru pro týdeník Téma. „Já řekl, že Kryštof Kempy jsou naprosto v pořádku, když dělají šťastnou takovou spoustu lidí, a že mi jenom nepřijde v pořádku to, že se kapela Kryštof tváří, že něco dělá nějak a přitom je to jinak. Přijde mi to pokrytecké. Proč nebýt upřímný a pojmenovávat pravými jmény,“ dodal k záležitosti. Krajčo bývá kritizován, že své hudební aktivity propojuje se světem politiky a velkých peněz. V případě Kryštof Kempů Krajčo otevřeně podpořil politické hnutí ANO Andreje Babiše.

Kryštof na svém facebookovém profilu v diskusi reagoval mimo jiné větou: „Do kampaně jsme se zapojili jednou a to v roce 2002 – pro Petru Buzkovou. To stačilo. Od té doby jsme se do politiky nemontovali.“ Ovšem dnes už jsou vnímáni jako dvorní kapela jednoho subjektu.

Kdo ví, zda je hluchý nebo slepý Richard Krajčo, ale propojení jeho víkendového koncertu pro Nadaci Agrofert (pokud bychom ho vnímali jako apolitickou aktivitu) s přímým politickým gestem ministra financí, který na něj zval ministerské úředníky (a dorazily jich prý tři stovky) už se od politiky oddělit nedá. Kapela s tím zjevně problém nemá. Jak zveřejnil Ondřej Jakob z TOP09, který dříve působil na ministerstvu financí, pozvánka na akci pro ministerské úředníky hovořila jasně. Navíc pozvánku na soukromou akci soukromé společnosti spojené s ministrem financí odešla z e-mailu asistentky ministerstva financí, tedy státní, nikoliv soukromé společnosti. Další pozoruhodný důkaz střetu zájmů a řízení státu jako vlastní firmy. A zatímco nic z toho Kryštofovi nepřijde divné, dokáže do své obhajoby svého aktuálního politického angažmá dostat jako argument i kuponovou privatizaci z konce minulého století.

Nad absurditou podobného prolínání státních a soukromých aktivit se na Twitteru pozastavil i bývalý tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který zavtipkoval nad tím, jak je u úředníků definovaná korupce. A jelikož už jsme v období volební kampaně, kdy se podobné aktivity posuzují podle nového zákona, je otázka, jestli by podobné akce neměli být zahrnuty do limitů na volební kampaň. Z vyjádření Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí se zdá, že ano: „činnost nadace v době volební kampaně, která by odpovídala § 16 (zejména odst. 1 a odst. 6) zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, v platném znění, může být předmětem dohledové činnosti úřadu.“

Své k tomu napsal další bývalý vysoký úředník ministerstva financí Lukáš Wagenknecht:

Je s podivem, že se akce zúčastnil i náměstek ministerstva, Ondřej Závodský. Jako vysoce postavený státní úředník by měl demonstrovat nestrannost a zdržet se jakéhokoliv jednání, které by mohlo vést ke střetu zájmů. Ondřej Závodský je náměstek pro hospodaření s majetkem státu. Nelze vyloučit, že Agrofert v budoucnu bude kupovat státní majetek.

Andrej Babiš si stále neuvědomuje, že ministerstvo financí je orgán veřejné správy, a ne soukromá firma. Pokud má ministerstvo jako instituce vzbuzovat důvěru občanů, jeho zaměstnanci se musí chovat profesionálně a podobného jednání se vyvarovat. Jak by současný ministr Babiš mediálně reagoval, kdyby si společnost OKD před několika lety založila vlastní nadaci a ta následně uspořádala večírek pro zaměstnance ministerstva financí nebo průmyslu a obchodu? Opět se tak posouvají hranice vnímaní toho, co je normální a kdy už dochází k ovládnutí moci soukromým subjektem.

Ale nakonec proč si kazit neděli přílišným přemýšlením nad etikou umělců, politiků a šéfů firem. Raději si pusťme uprostřed řepkového pole nějakou pohodovou muziku. Nemusíte pochybovat, že tohle je ten nejlepší Kryštof, kterého můžete slyšet. Slova jsou jen kapky deště, tak uááááááááá!