Fotbal spojuje aneb síla sociálních sítí

By , in Zahraničí on .

Velmi nepříjemnou zkušenost zažila v úterý večer fotbalová veřejnost, především pak německý klub Borussia Dortmund. V turbulentním světě, kde si již bohužel nemůžete být příliš jisti, kdy a kde vybouchne další nastražená nálož nebo šílený řidič vjede s nákladním vozem do nevinného davu, si také fotbal odbyl svůj „bombový incident“. Naštěstí se nakonec nic příliš vážného nestalo, ale jakmile se z Německa začaly ozývat zprávy, že u klubového autobusu BVB došlo k několika explozím, nejednomu fanouškovi se zatajil dech.

Situace to přitom nebyla vůbec jednoduchá. Čtvrtfinálový zápas Ligy mistrů mezi Borussií Dortmund a AS Monako byl na programu v úterý večer od 20.45 a teprve minutu po 20. hodině se na Twitteru dortmundského klubu objevila zpráva o explozi u klubového autobusu poblíž hotelu, odkud se měli hráči přesunout na stadion.

V ten moment se pochopitelně rozjela po sociálních sítích vlna spekulací a v prvních minutách se nevědělo, co se přesně stalo. Hovořilo se o možných zraněných a pochopitelně se také diskutovalo, jak to ovlivní večerní očekávaný zápas. Tisíce fanoušků již netrpělivě čekaly na Westfálském stadionu, další statisíce fotbalových příznivců sledovaly celou situaci v televizi a na internetu. A v tu chvíli bylo naprosto klíčové, jak se k celé situaci postavil jednak samotný německý klub a jednak příslušné bezpečnostní složky.

Během pouhých pár desítek minut jsme mohli na sociálních sítích sledovat dokonalou práci a především spolupráci všech zúčastněných a postižených stran, kteří odvedli skvělou práci nejen v terénu, ale také směrem k veřejnosti. Na twitterových účtech @BVB, @polizei_nrw_do (Dortmundská police) a @bpol_nrw (Spolková policie Severní Porýní-Vestfálsko) a následně na dalších zpravodajských účtech, jež informace přebíraly, se objevovaly aktuální zprávy, informující o všem důležitém a zároveň koordinující veřejnost, která tak velmi rychle věděla, jaká je situace. Což bývá v takových případech neméně důležité.

Sociální sítě dokážou být během výjimečných událostí skvělým služebníkem, ale zároveň také bezednou studnicí čirých spekulací či dokonce lží, jež ve finále mohou například vyšetřování a řešení celé věci komplikovat. Německé úřady a všichni další, kteří byli nepříjemným incidentem zasaženi, však během úterního večera prakticky nedali prostor pro nejasnosti či paniku, byť nebylo v prvních minutách vůbec zřejmé, zda se nejedná o další teroristický útok, jichž Evropa v posledních měsících několik zažila.

Původce útoku zatím není jasný, ale policie již během noci uvedla, že na teroristický čin to nevypadá. Přesto musíme počkat, až němečtí vyšetřovatelé prověří všechny stopy – vedle napojení na islamistické skupiny se vyšetřuje také možné spojení s německou antifašistickou scénou. Co si však z celé události můžeme vzít již nyní, jsou dvě věci. Jednak již zmíněná a dokonale provedená práce s veřejností, protože to je ve velkém množství případů stále činnost, kterou mnozí neovládají nebo minimálně podceňují, ač jde přitom v dnešním globalizovaném světě propojeném sociálními sítěmi o nesmírně důležitou činnost.

Druhé velmi pozitivní zjištění se pak týká fotbalu, respektive sportu jako takového. Bombové útoky, ať už mají jakéhokoliv původce, mají často záměr především zastrašit. Úterní večer ovšem ukázal, že fotbal se jen tak snadno zastrašit nenechá. Kdyby se stalo něco horšího, než že jeden z hráčů BVB Marc Bartra vyvázl z incidentu s poraněnou rukou, nálady by jistě byly jiné, ale to se naštěstí nestalo, a fotbal ukázal obrovskou vlnu solidarity.

Porazit fotbal a sport obecně není jen tak. Jakmile se fanoušci na Westfálském stadionu o neblahé události dozvěděli a o pár chvil později se museli smířit s tím, že ten den již žádný zápas neuvidí, protože byl přeložen na další den, začali hostující příznivci z Monaka hromadně skandovat „Dortmund, Dortmund“ na podporu soupeře, jemuž by jinak nemohli během devádesátiminutového souboje přijít na jméno. A pak se ukázala ještě další síla sociálních sítí. Nejen že okamžitě vyjádřili podporu klubu a do nemocnice Marcu Bartrovi mužstva a fotbalisté z celého světa a také další činovníci včetně politiků, ale především si přes Twitter začali pomáhat fanoušci v Dortmundu, jimž se zkomplikoval večerní program.

Borussia Dortmund na Twitteru vyhlásila hashtag #bedforawayfans, kde začali dortmundští nabízet nocleh jak vlastním kolegům, kteří k zápasu přicestovali z různých koutů Německa i světa, tak především hostům z Monaka, z nichž mnozí neměli přespání logicky vůbec zajištěné. Sociální sítě tak za pár hodin zavalila vlna záběrů, jak spolu u jednoho stolu večeří fanoušci v černožlutých a červenobílých dresech a s úsměvem na rtech „bojují“ proti nepříznivé situaci. Před pár hodinami něco nepředstavitelného, ale když jde do tuhého, fotbal a sport obecně zkrátka spojuje…

Recommended articles