Hrozivě nekompetentní Donald Trump krok za krokem

By , in Zahraničí on .

Trump čerstvě neuspěl se svým zákonem týkajícím se zdravotnické reformy upravující jím tolik odsuzovanou Obamacare. Stále více se ukazuje, jak moc jsou velikáššké proklamace z předvolební kampaně v rozporu nejen s realitou, ale hlavně s jeho schopnostmi.

Pozoruhodné je v tomto ohledu srovnání amerických a českých médií, protože péče a systematičnost, s jakou se factcheckingu slov a činů nového prezidenta za mořem věnují, je obdivuhodná a pochopitelná i pro naprostého laika. A nejspíš i pro Trumpovy voliče.

Například VICE News reportují pečlivě jednu Trupovu šílenost za druhou, provnávají ji s realitou a uvádějí na pravou míru. Lze doporučit jednak jako studnici informací, jednak jako inspiraci pro zdejší novináře, jak se vyrovnávat se systematickým popíráním výkonu veřejné funkce.

Tento komentář v The Washington Post shrnuje část z trapností, průšvihů a kauz, které Donald Trump dokázal za dva měsíce vyrobit a uzavírá smutným tvrzením, že Amerika je dnes jenom pro smích.

This tragicomedy adds irony when you consider that the main character is the same one who campaigned by saying “they laugh at our stupidity” and “we are led by very, very stupid people” and “I have the best words, but there’s no better word than ‘stupid.’ ”

Now the world has reason to laugh at us — because we’re with stupid.

Jedna z analýz nástupu Trumpa do úřadu prezidenta poskytovala překvapivě optimistickou předpověď. Trumpa, neschopného, nevzdělaného, primitivního, vulgárního burana interpretovala jako poslední vzepětí starých časů, jako reziduum touhy po mizející době čitelného, srozumitelného světa velké Ameriky pod vládou bílého muže. Jako výron frustrace krize středního věku moderní demokracie, kterou si musíme projít, abychom si srovnali hodnoty, abychom na vlastní oči v přímém přenosu viděli, že populisti hlásající netoleranci a xenofobii jen polarizují a rozbíjejí společnost, ale nemají žádné skutečné řešení. Ve světle první zpráv a jeho drtivé neobliby to nezní jako zcela fantaskní interpretace. Jenže přitom se mu nesmí podařit znásilnit celý systém dřív, než skončí ve funkci, a oslabit mezinárodní řád natolik, že síla nedemokratických mocností vzroste nad dosavadní úroveň.

Zmiňovaný text se jmenuje Why Trump’s Inauguration is Not the Beginning of an Era — but the End, napsal ho Peter Layden pro NewCo Shift a lze ho jen doporučit jako podnět k dalšímu přemýšlení:

Trump is a symptom of something much bigger and more fundamental going on in the world. So are the people behind Brexit in Great Britain. They are not driving the change, they are reacting to the change. They are not showing the way forward, they are making desperate attempts to cling to the past, a past that is gone forever.

The world is in the relatively early stages of an almost inevitable transition to what can be best understood as a new 21st-century civilization. Relatively early — meaning roughly one-third of the way through. And almost inevitable — meaning it can be derailed if we make some catastrophic political choices.

I think Trump ultimately is going to do America and the world a service by becoming the vehicle that will finally take down right-wing conservative politics for a generation or two. He is getting the entire Republican conservative establishment to buy into his regime. He is creating an administration that is blatantly all about rule by — and for — billionaires, sold out to the oil and carbon industries, and celebrating an out-of-control corporate capitalism. It will be a caricature of conservative policies. In short order he will completely and irrevocably alienate all the growing political constituencies of the 21st century: the Millennial Generation, people of color, educated professionals, women. He’ll eventually do the same for a significant number of more moderate Republicans. And does anyone out there really think Trump will do anything for the white working class that got him elected? Watch as repealing Obamacare blows up in his face.

I think the backlash will be fast and furious. And it won’t just be Trump that goes down — it will be large swaths of conservative Republicans who will be almost helpless to stop Trump or distance themselves from him. They will pay the price for creating the conditions that created him. I think the next 4 to 8 years are going to see a serious sea change in politics — to the left, not the right. The analogy is closer to what happened to the conservative Republicans coming out of the 1930s — they were out of power for the next 50 years.

Recommended articles