Ivanka Trumpová v Berlíně: rafinovaná taktika a bučení

By , in Společnost on .

V Berlíně dnes probíhal ženský W20 summit týkající se role žen v ekonomice a politice, na němž byly zastoupeny významné reprezentantky politického a společenského života – včetně německé kancléřky Angely Merkelové, šéfky mezinárodního měnového fondu Christiny Lagardeové nebo nizozemské královny Maximy. A také, k velkému překvapení části publika, i Ivanky Trumpové, dcery amerického prezidenta, Bílým domem oficiálně označovanou za „první dceru“.

Během vystoupení Trumpové se v publiku ozýval smích i bučení, zvláště když hovořila o svém otci a jeho vztahu k ženám a rodině. Přijetí skutečně nebylo z nejvlídnějších, protože moderátorka panelu, v němž seděly i výše jmenované dámy, zahájila konverzaci s Trumpovou doslova takto:

You’re the first daughter of the United States, and you’re also an assistant to the president,” said the moderator, WirtschaftsWoche editor-in-chief Miriam Meckel. “The German audience is not that familiar with the concept of a first daughter. I’d like to ask you, what is your role, and who are you representing, your father as president of the United States, the American people, or your business?”

Trumpová se snažila ze všech sil zachovat klidnou hlavu a mluvila o tom, že je ve své roli nová, učí se, přestože zjevně nemá ještě jasně naformulované věty, kterými by své postavení dostatečně přiblížila a obhájila. Politico.com přináší další detaily z jejího vystoupení (další reakci lze číst například na Reuters.com), které poskytuje neotřelý pohled na současnou netradiční situaci v mezinárodní politice, kdy zřejmě poprvé potomek hlavy Spojených států zastupuje zemi na tak významné platformě. Potvrzuje to zvláštní nastavení rolí v Bílém domě, k němuž se vyjádřilo mnoho politiků i komentátorů a z něhož si tak osobitě dokáže dělat legraci sám John Oliver – kritizovaný je přílišný nepotismus, protežování rodinných příslušníků v čele s Ivankou Trumpovou a jejím manželem Jaredem Kushnerem, kteří nemají žádnou kvalifikaci pro ovlivňování politiky na tak významných (byť neformálně pojatých) postech a kteří jsou navíc kvůli byznysu samotného Trumpa, ale i kvůli svému vlastmínu podnikání ve střetu zájmů.

Ovšem na celé věci je nejzajímavější pohled na Angelu Merkelovou. Protože to bylo právě její pozvání, které dovedlo Trumpovou do Berlína. Přestože se jedná o téměř bezprecedentní krok, server Politico.com v tom vidí reafinovanost a velkou politiku. Merkelová prý totiž vycítila, že Trumpová pro ni může být cestou k Trumpovi, jenž se vůči Merkelové vyjadřoval značně kriticky ještě před svým zvolením a s nímž zažila symbolicky podivuhodnou chvíli při společném pózování před fotografy.

Her inclusion on a panel of world leaders gives as much insight into Merkel’s strategy for diplomacy with the U.S. president — who during the 2016 election called her “insane” and accused her of “ruining” Germany – as it does about the ambitious first daughter. But it provides Ivanka Trump with her biggest international platform yet.

But knowing how heavily the president relies on his family members as top West Wing advisers, Stelzenmuller said, “it seems obvious that you would engage Ivanka Trump. Merkel is saying, ‘This is the hand I’ve been dealt, and this looks promising.’”

James Jeffrey, a senior fellow at The Washington Institute and a former deputy national security adviser and ambassador to Iraq under President Barack Obama, said Merkel is working out how to approach an atypical U.S. leader.

“Merkel is sly as a fox. The unorthodox road to this guy is Ivanka. That’s the person you go to, not the second secretary in the embassy in Berlin,” Jeffrey said.

Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak se vztah mezi oběma mocnostmi bude dál vyvíjet, a jaký vliv na něj budou mít osobní vazby a chemie mezi jednotlivými aktéry. A jestli „ženská“ taktika německé kancléřské vyjde, zvláště po tak rozpačitém přijetí ze strany přítomného publika.

 

Recommended articles