Jeden z „nejhorších Američanů historie“ dokázal, že propaganda ničí vztahy, rodiny a životy

By , in Média Zahraničí on . Tagged width:

Zemřel Roger Ailes, šéf Murdochovy televize FOX News, o kterém časopis Rolling Stone hned v titulku tvrdí, že byl jedním z „nejhorších Američanů historie“. A pregnantně definuje jeho společenský dopad v aforistickém přirovnání: „Ailes byl Kryštofem Kolumbem nenávisti.“ Alespoň ve světě moderních médií.

Ailes was the Christopher Columbus of hate. When the former daytime TV executive and political strategist looked across the American continent, he saw money laying around in giant piles. He knew all that was needed to pick it up was a) the total abandonment of any sense of decency or civic duty in the news business, and b) the factory-like production of news stories that spoke to Americans‘ worst fantasies about each other.

Rolling Stone popisuje jeho strategii zaměřit se na starší a pokročilé, kterým servíroval primitivní obrázek děsivého světa, který ohrožuje všechny, kdo nad ním ztrácejí vládu, kteří mu nerozumějí, kteří mu nestačí a ztrácejí dech.

Like many con artists, he reflexively targeted the elderly – „I created a TV network for people from 55 to dead,“ he told Joan Walsh – where he saw billions could be made mining terrifying storylines about the collapse of the simpler America such viewers remembered, correctly or (more often) incorrectly, from their childhoods.

Ailes do televize nastoupil v roce 1996 a ta se stala záhy symbolem nejkonzervativnější Ameriky, mimo jiné i klíčovým zpravodajským kanálem současného prezidenta Donalda Trumpa, o němž se ví, že večery v Bílém domě tráví sám před televizní obrazovkou a často tweetuje v návaznosti na to, co na ní vidí – emočně výrazně reagoval už i na základě zpráv právě z FOX News, které se ukázaly jako naprosto zcestné. Jak připomíná BBC, Trump právě FOXu dluží za své zvolení: „Indeed, Trump’s election owes a huge debt to the crusading, aggressive, and often conspiratorial agenda of Ailes‘ network.“ A jak v nekompromisním odsudku dodává Rolling Stone, po Ailesovi zůstává rozdělená polarizovaná společnost vláčená emocemi a politický systém přetvořený do produkt zábavy pro masy, z něhož se Spojené stáy jen tak nevzpamatují:

Trump in many ways was a perfect Ailes product, merging as he did the properties of entertainment and news in a sociopathic programming package that, as CBS chief Les Moonves pointed out, was terrible for the country, but great for the bottom line. And when Ailes died this morning, he left behind an America perfectly in his image, frightened out of its mind and pouring its money hand over fist into television companies, who are gleefully selling the unraveling of our political system as an entertainment product.

The extent to which we hate and fear each other now – that’s not any one person’s fault. But no one person was more at fault than Roger Ailes. He never had a soul to sell, so he sold ours. It may take 50 years or a century for us to recover. Even dictators rarely have that kind of impact. Enjoy the next life, you monster.

Míru destrukce, kterou má Ailes na svědomí, ilustruje fascinující sérií tweetů účet Ward Q. Normal (po kliknutí na tweet se ukáže celá návazná konverzace). Popisuje v ní, jak silně se díky propagandistické lince FOX Newx dokázaly rozdělit rodiny i společné vidění světa, a to tak moc, že spolu už jejich členové nejsou v kontaktu. Cynický, obchodní a mocenský kalkul uměle rozeštvává společnost pro svůj vlastní prospěch. Bylo by zajímavé položit si otázku, zda odraz podobných metod, procesů a důsledků nenalezneme i v českém prostředí a čím vším je takový vývoj podmíněný.

Roger Ailes is the single person most responsible for the fact that I’ll never talk to several of my family members ever again. His channel turned them into incoherent rage machines with no grasp of reality, no ability to listen to opposing views, and no empathy. The propaganda they have consumed non-stop for the last 20 years has made them abandon any admirable guiding principles they had. They have forgotten all of the ways that they personally have been dependent on a government providing for the common good. They are completely unable to grasp how the GOP caused the debt they are so angry about. And exacerbated the terror and crime they fear. They have lived their entire lives in safety and unfettered privilege, but they are terrified of absolutely everything and everyone. Their answer to my fear of Trump’s presidency and my exasperation with their incongruent, illogical, and hateful rhetoric is that we should just stick to talking about sports. Because then we’d all get along just fine. As if we don’t have a narcissistic, petulant, idiot child in charge of nuclear weapons, undoing decades of diplomacy with each tweet and their party isn’t dismantling the safety net that made their comfortable, safe, middle-class lives possible and they haven’t changed from the people I admired into people I hope never to have to share a room with ever again. So Roger …. fuck you. Fuck everyone who loved you. Fuck your channel. Fuck your party. I want my fucking parents back.

S mnohem větším nadhledem a komplexněji zhodnotil Ailesovo působení ve velice zasvěceném textu sloupkař Bret Stephens v The New York Times, který mu přiznává, že nikomu jinému se od dob Raegana nepodařilo rozšířit konzervativní názory – až na to, že Ailesovi se je zároveň podařilo zdehonestovat. Z televizní stanice FOX News se totiž stala platforma pouze pro obyčejné nenávistné vymezování vůči levici, přičemž nakonec z konzervativismu zůstal jen prvosignální populismus. Což ovšem skutečnému konzervativismu poskytlo medvědí službu, navzdory tomu, že v jeho jménu byl i díky FOX News zvolen Donald Trump, přesněji právě proto.

Friends and colleagues who knew Roger Ailes better than I did attest that he was a nicer and more considerate man than most liberal obituarists will ever give him credit for. They add (and the same obituarists concede) that the creator of Fox News understood the art of political messaging better than just about anybody in the last 50 years. (…)

All this makes for a terrific business model — a matter of being attuned to the changing tastes and inclinations of your core audience. But it also means that the network Ailes built was never a vehicle for conservative views.

It was a danger to those views. Populism is not conservatism, which by definition entails resistance to public whims. Conservatives who seek to use populism for their own ends inevitably make a Faustian bargain.

Závěr života Ailes strávil bojem proti vážným obviněním ze sexuálního obtěžování, které také vedly k jeho konci v čele televize. Kauzy přehledně shrnuje Wikipedie, dlouhatánský podrobný článek jim věnoval Vanity Fair.

Hezký doplňující pohled na pracovní metodu FOX News a dalších populistů přinesl nedávno psycholog Radkin Honzák ve své úvaze o tzv. modrých lžích, které jsou zcela cíleně používány v politickém boji pro sjednocení skupinového myšlení. K dispozici na blozích Aktuálně.cz.

Pokud se však jedná o jeden národ, vytvářejí takovéto lži atmosféru agrese a hyperpolarizace. Spousta Američanů se domnívá, že globální oteplování je hoax, a naopak věří spikleneckým teoriím o tom, jak Hillary Clintonová řídila satanistický sexuální spolek. Trumpovy lži nejsou chybnou informací, ale promyšlenou politickou zbraní na cestě za vítězstvím ve volbách. Není to tedy chyba jeho kampaně, ale naopak její typická vlastnost. Společnost v USA je dnes rozdělena způsobem, který připomíná spíš dvě kmenová společenství než standardní demokratické politické rozvrstvení.

Doplněk – příklady, proč je kanál FOX News považován za propagandu konzervatistů:

Heslo Fox News controversies na Wikipedii

The Collegian: OPINION: Fox ‘News’ is a propaganda machine

Peak propaganda: Fox News creates an alternate reality, then CNN perpetuates it

421 examples of Fox News malaise