Jemen – nejhorší humanitární krize na světě

By , in Zahraničí on .

Situace v Jemenu je dlouhodobě ve stínu syrského války, ovšem není o nic méně tragická. Jemen leží na jihozápadě Arabského poloostrova a bývá označován za nejchudší arabskou zemi s dlouhodobě nestabilním režimem, sužovanou občanskými válkami a povstaleckými vzpourami. V roce 2011 se během tzv. Arabského jara v Jemenu také propukly občanské nepokoje vedoucí k rezignaci prezidenta, od roku 2014 pak v zemi trvá občanská válka, do níž se silně zapojila i Saúdská Arábie. Detaily počátků konfliktu srozumitelně popisuje ve starším článku iDNES.cz.

Ještě podrobnější popis přináší velice dobře zpracovaná bakalářská práce Pavlíny Šetkové ze srpna 2016 o Jemenu v době Arabského jara, která výmluvně popisuje dlouhodobou zoufalou situaci země, která se během války jen prohloubila.

Podle zprávy UNICEF z roku 2014 je úroveň vzdělání v Jemenu katastrofální. Asi jedno z pěti dětí do patnácti let umí číst a pouze polovina mládeže je zapsána ve škole. Spolu se vzděláním je problém i chudoba. Ta byla velkým problémem již před rokem 2015, ale po začátku válečných aktivit se situace ještě zhoršila. Jemen je nejchudší zemí na Blízkém východě. Zhruba 37-38% obyvatel zde žije pod hranicí chudoby, což znamená, že mají méně než 2 dolary na osobu a den.30 S tím je spojená vysoká míra podvýživy. V roce 2012 byly téměř dvě třetiny dětí do věku pěti let podvyživené a zhruba u 13 % dětí byla situace akutní. (…)

Vyhrocený konflikt má katastrofické humanitární následky. Odhadovaných obětí ke konci roku 2015 je více než 6 tisíc a dalších 35 tisíc lidí je vážně zraněno. Kvůli konfliktu je také dovoz téměř všech potřebných surovin stejně jako humanitární pomoci pozastaven. Zhruba z dva a půl milionu obyvatel se stali, v důsledku bombardování měst, vnitřní migranti, kteří žijí na okrajích měst či v záchytných táborech.

Dnes, o rok později, je stav země a hlavně jejích obyvatel ještě horší. 74 % z celkem 28 milionů obyvatel by potřebovalo humanitární pomoc, většina nemá přístup k čisté vodě, 60 % nemají dostatečné množství jídla, dva miliony dětí trpí akutní podvýživou, polovina populace nemá přístup ke zdravotní péči… V zemi přitom na konci dubna 2017 vypukla akutní epidemie cholery, nemocných je už půl milionu a dva tisíce lidí zemřelo. Jak uvádí Světová zdravotnická organizace, situace je neudržitelná, denně se nakazí pět tisíc nových pacientů, přičemž k dispozici je pouhých 30 tisíc zcela přetížených zdravotníků, kteří už skoro rok nedostali zaplaceno. Očité svědectví vedoucích představitelů UNICEFu, Světové zdravotnické organizace a Světového potravinového programu varuje před dalšími katastrofálními důsledky.

The Yemeni crisis requires an unprecedented response. Our three agencies have teamed up with the Yemeni authorities and other partners to coordinate our activities in new ways of working to save lives and to prepare for future emergencies.

We now call on the international community to redouble its support for the people of Yemen. If we fail to do so, the catastrophe we have seen unfolding before our eyes will not only continue to claim lives but will scar future generations and the country for years to come.

Z této nepředstavitelné míry utrpení je přitom obviňována především Saúdská Arábie, s jejíž podporou vládní síly bojují proti povstaleckým kmenům. Zvolila totiž krutou taktiku kompletní blokády země s cílem povstalce vyhladovět. To však odnášejí všichni obyvatelé země. Jemen přitom doplácí na to, že je snadno izolovatelný (na rozdíl od Sýrie či Libye) a jeho bezpečnostní situace nemůže ohrozit situaci v jiných zemích. Navíc Saúdská Arábie je dlouhodobě zemí podporovanou USA a Velkou Británií a strategickým spojencem a dodavatelem nerostného bohatství, Spojené státy jí přitom dodávají zbraně i zaměřovací techniku. Saúdové kromě letecké blokády zabraňují ve vstupu do země i novinářům, i proto je informací o utrpení v Jemenu v zahraničních médiích tak málo.

I podle The New York Times proto nesou Spojené státy za důsledky konfliktu (a doslova i za válečné zločiny Saúdské Arábie, z druhé strany částečně kompenzované saúdskou humanitární pomocí) spoluodpovědnost. Deník přinesl na svém webu jednoduché vysvětlení situace s hrůzostrašnými fotkami, které odhalují, jak děsivé dopady má válka hlavně na děti – každých pět minut v zemi jedno zemře.

“Yemen is a moral, humanitarian and strategic disaster for America,” says Aaron David Miller, a former State Department Middle East analyst who advised both Republican and Democratic administrations. “U.S. policy is being driven by its pro-Saudi proclivities and its own desire to contain Iran. But by enabling Riyadh, it’s only making an already fraught situation worse.”

A glimpse of moral leadership has come from the U.S. Senate. A remarkable 47 senators in June voted to block a major arms sale to Saudi Arabia, largely because of qualms about Saudi conduct in Yemen. Those senators are right, and we should halt all arms transfers to Saudi Arabia until it ends the blockade and bombings.

We Americans have sometimes wondered how Russia can possibly be so Machiavellian as to support its Syrian government allies as they bomb and starve civilians. Yet we’re doing the same thing with Saudi Arabia, and it’s just as unconscionable when we’re the ones complicit in war crimes.

Už teď je pravděpodobné, že epidemie cholery v Jemenu překoná v rozsahu i dosud největší, k níž došlo na Haiti v roce 2010 po ničivém zemětřesení (přes 750 tisíc nakažených), jak ukazuje graf v dalším textu The New York Times, který zaznamenal i typické tragédie obyčejných lidí, kteří jen pomalu umírají bez naděje na obzoru.

“It’s a slow death,” said Yakoub al-Jayefi, a Yemeni soldier who has not collected a salary in eight months, and whose 6-year-old daughter, Shaima, was being treated for malnutrition at a clinic in the Yemeni capital, Sana. Since the family’s savings ran out, they had lived mostly off milk and yogurt from neighbors. But that was not enough to keep his daughter healthy, and her skin went pale as she grew thin. Like more than half of Yemenis, the family did not have immediate access to a working medical center, so Mr. Jayefi borrowed money from friends and relatives to take his daughter to the capital.

“We’re just waiting for doom or for a breakthrough from heaven,” he said.

Recommended articles
0 comments