Kauza Čapí hnízdo od A do Z

By , in Česko on . Tagged width:

Abyste nemuseli pracně dohledávat, co všechno potřebujete vědět o kauze Čapí hnízdo (ať už jste se báli, či nebáli zeptat), připravili jsme pro vás důkladný rozcestník na všechno podstatné, co o ní bylo zjištěno a napsáno v českých médiích. Ze stále rostoucího množství velice detailních informací se začíná skládat obrázek, který odpovídá pocitu, že když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna a kváká to jako kachna, nejspíš to kachna skutečně bude, v tomto případě tedy čáp. Čáp s 50 s velkou pravděpodobností neoprávněně čerpanými miliony evropských dotací. K podobnému závěru aspoň dospěla česká policie pod kontrolou státních zástupců, když minulý týden požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Jak uvádí Právo, podle policie Babiš sám a vědomě dotační podvod řídil:

Podle zjištění Práva policisté v pětistránkové žádosti o zbavení imunity zaslané Sněmovně popsali průběh údajného dotačního podvodu, v němž figurují i Babišovi příbuzní a spolupracovníci. Babiš podle policie řídil a koordinoval kroky těchto osob, a to zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností, s cílem získat neoprávněně finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Jde o Babišovu dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou, jeho současnou manželku Moniku, rozenou Herodesovou, a jejího bratra Martina Herodese.

Týdeník Euro aktuální informace k vývoji kauzy doplnil o zajímavý fakt, když odkryl identitu svého dosud anonymního zdroje – Jany Mayerové, dříve Nagyové (neplést s Janou Nagyovou, dnes Nečasovou, manželkou bývalého českého premiéra). Ta podle Eura už před dvěma roky potvrdila Babišův vztah k Čapímu hnízdu a komentovala ho takto:

O údajném dotačním podvodu, který vyšetřuje policie, přímo věděla i Jana Mayerová (dříve Nagyová), Babišova poradkyně v oblasti dotací a zároveň i astrologie. Právě ona podepsala žádost o dotaci za Farmu Čapí hnízdo a všechny její přílohy. Přesně před dvěma lety Mayerová sama potvrdila v rozhovoru pro týdeník Euro, že majetkové přesuny v rámci Agrofertu byly účelové právě kvůli zisku dotace (V textu tehdy redakce její citace uvedla jako sdělení anonymního zdroje kvůli tehdejšímu profesnímu působení Mayerové, která v té době pracovala přímo jako Babišova podřízená na pozici poradkyně na ministerstvu financí.). „Je to od začátku projekt Andreje Babiše. Nejprve chtěl Čapí hnízdo jen jako svoji soukromou rezidenci,“ popsala nynější náměstkyně jihlavského primátora za ANO v textu, který vyšel 10. srpna 2015. Jako první přiznala, že Babiš zakryl své vlastnictví farmy anonymními akciemi. „Dotaci ve výši 50 milionů bylo možné udělit jen malé či střední firmě. Tyto podmínky samozřejmě Agrofert ani Imoba (Babišova realitní společnost – pozn. red.) nesplňuje. Proto byla vytvořena zcela samostatná společnost, která peníze mohla legálně získat,“ uvedla Mayerová, která v rozhodné době zastávala post místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo.

Mayerová přitom v nadcházejících volbách bude kandidovat za ANO na Vysočině, stejně jako řada dalších lidí vzešlých z firemního lůna Agrofertu, jak shrnul Ihned.cz.

Kromě Babiše a Faltýnka jsou v ohrožení trestním stíháním také Babišovi přímí příbuzní – Babišova dcera z prvního manželství nebo bratr jeho čerstvé manželky, kterou si vzal letos v červenci právě na Čapím hnízdě. Podrobnosti přinesl Seznam nebo Český rozhlas, který připravil profily všech dotčených aktérů kauzy (pod textem naleznete i podrobnou časovou osu vývoje projektu). Dobré video, kde je Čapí hnízdo probrané názorně rok za rokem, vytvořil Karel Paták.

Babiš v první reakci přestřelil přirovnáním policejního postupu k 50. letům, za což se mu dostalo odsouzení ze všech stran. Stejně tak napadá načasování kauzy do období těsně před volby, přestože z dostupných informací z úst nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové před měsícem vyplynulo, že vyšetřování bylo protahováno ze strany vyšetřovaných osob a nejspíš by mohl být závěr policie rychlejší, kdyby jí byla poskytnuta lepší součinnost. Dobře na absurdní souvislosti podobné kritiky postupu policie a státního zastupitelství z úst Andreje Babiše poukázal Michal Bláha, který připomněl, že resort spravedlnosti je už čtyři roky v rukou hnutí ANO, a připomněl i fakt, že hnutí ANO zmírnilo svůj Etický kodex (dříve v něm stálo, že „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí.“).

Babiš také napadl osobu vyšetřovatele, vrchního komisaře Pavla Nevtípila (jeho profil připravil Český rozhlas), což vyvolalo pobouřenou reakci v řadách policie, která musela vystoupit s jasným slovem na jeho obranu. Brigádní generál Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy k tomu uvedl:

„Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země. Stran vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je pražská policie dlouhodobě pod tlakem médií i veřejnosti. K celé věci nutno dodat, že průběh prověřování dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze a v nedávné době skončilo dohledovou prověrku Vrchní státní zastupitelství v Praze. Dozorový státní zástupce byl srozuměn i s posunem v prověřování a informován o předání žádosti o udělení souhlasu s trestním stíháním poslanců poslanecké sněmovně. V této souvislosti kategoricky odmítám spekulace o jakémsi načasování a snaze o ovlivnění výsledků nadcházejících voleb. Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru.“

Všechny tyto obranné praktiky Andreje Babiše tvrdě napadl Martin Jaroš na svém facebookovém profilu v silném a polopaticky průzračném textu.

Ruku na srdce. Kdybyste si přečetli, že třeba premiér Nečas si účelově založil firmu, napsal ji na svoje děti a inkasoval na ně 50 mega dotací z EU, co byste dělali? Sežrali byste Nečase zaživa, to byste dělali! Pamatujte, vždyť i tomu koloťukovi Grossovi začalo téct do bot kvůli pitomému bytu a strýčkovi Vikovi, kvůli jednomu blbému bytu! A co kdyby to udělal Kalousek? Kdyby se teď proláklo, že nějakou dotaci nesmějí dostat politici, ale Kalousek by místo sebe poslal svoje děti, ty by shrábly 50 mega a pak to zase odevzdaly tatínkovi – co by se stalo? Vždyť vy byste během hodiny toho Kalouska vyštípali z republiky a Babiš by v běžel v čele toho štípajícího davu s vidlema a jeho facebookový tým by z toho dělal živé vysílání, takhle by to bylo, ne že ne! Kecám, nebo ne?

O tom, že hrozba vězení je v případě Babiše a Faltýnka zcela reálná, napsal na svůj Facebook právník a novinář Tomáš Němeček, text převzalo Echo24.cz. Němeček následně vydal další text s důvody, proč do vězení oba pánové nejspíš nepůjdou. Přičemž mezi možná řešení řadí jednak nevydání po volbách (o vydání se po znovuzvolení musí hlasovat znovu a očekává se lepší konstelace pro hlasování v novém složení Sněmovny), prezidentskou milost nebo přímý zásah do struktury státního zastupitelství. Podobné závěry odpovídají formulacím Bohumila Pečinky, který tvrdí, že dnes Babiš hraje o všechno – a to nikoliv jen v politickém slova smyslu.

Oba trestné činy mají na rozdíl od prostého podvodu tu vlastnost, že při nich ani nemusí být způsobena škoda: k jejich naplnění stačí uvést „nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje“ při žádosti o dotaci. Tady nadto škoda způsobena byla, a to neoprávněným čerpáním 50milionové dotace, což je desetinásobné překročení maximální hranice, kterou zná české trestní právo, tj. hranice škody velkého rozsahu (5 milionů korun). To vychází na odstavec s nejpřísnějším trestem (5-10 let). A to už je prekérní, protože podmíněně lze odložit jen tresty odnětí svobody nepřevyšující tři roky.

A o dopadu, který kauza může mít na Babišovu rodinu, se na Facebooku rozepsal novinář Jaroslav Kmenta.

Porušil tím základní pravidlo, jímž se řídí nejen všichni rozumní byznysmeni či chytří politici, ale také mafie na celém světě. „Rodinu drž stranou svého byznysu a svých problémů, abys je uchránil před potížemi, nebo případnou pomstou,“ zní jedno ze železných pravidel podsvětí. Jednání Babiše je v tomto ohledu nepochopitelné a v tomto případě – řekl bych – až masochistické. Navíc se zdá, že tento detail začíná být velmi důležitý. Odhaluje totiž temnou stránku Babišova charakteru.

Zajímavé je, že kauza už dlouho vykazuje řadu podivných doprovodných aktivit – policie šetří, kdo a jak se pokoušel dostat k informacím z průběhu vyšetřování, jak uvádí Neovlivní.cz, stejně tak před časem médii proběhly informace o tom, že se Babišovi podřízení na ministerstvu financí pokoušeli zjistit stav vyšetřování kauzy ze strany evropského úřadu proti podvodům OLAF (vyšetřování stále ještě nebylo ukončeno), za což byli povýšení, zatímco trest neminul whistleblowery, kteří na jejich nepatřičné jednání upozornili. Nejpodrobněji celý případ zdokumentoval Michal Bláha na svém webu.

Základní abecedu kauzy připravil Český rozhlas v textu Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka, na stejném webu najdete i souhrn výroků, kterými Andrej Babiš celou věc vysvětloval. Už jen tento materiál usvědčuje Andreje Babiše ze lži a ne jediné, jeho jednotlivé výroky se vzájemně popírají a vylučují. Pavučinu vlastnických vztahů i přehledný souhrn všech možných indicií provázanosti Agrofertu s Čapím hnízdem zase přinesl HlídacíPes.org.

Zřejmě nejzevrubněji se až 1200 stránkami prvozdrojového materiálu prokousala redakce magazínu Reportér a svůj výstup představila před rokem v textu Čapí hnízdo. Hra na malou firmu, který dnes znovu připomněla. Popis celé transakce shrnula ve fiktivním projevu Andreje Babiše před Poslaneckou sněmovnou takto:

„Farmu v dezolátním stavu koupil můj holding, projekt rekonstrukce přichystal můj holding, dokumentace je vedena na můj holding a územní rozhodnutí dostal můj holding. Z holdingu jsme vyčlenili jednu firmu a tu koupili moji blízcí. Na onu firmu jsme projekt převedli, původní budovy a pozemky ale zůstaly po celou dobu mému holdingu. O dotaci nežádal můj holding, ale ona vyčleněná firma mých blízkých. Firmě za úvěry ručil můj holding, který měl i právo mluvit do projektu. Úředníkům tento postup nejspíš nevadil, dotaci jsme dostali a kontrolami prošli. Jsem přesvědčen, že jsem se já ani můj holding, který později opět převzal i vyčleněnou firmu od mých blízkých, ničeho nedopustili. Děkuji za pozornost.“

Andrej Babiš se k autorství myšlenky Čapího hnízda sám přiznal v dokumentu Matrix AB, který ilustrativně ukazuje jeho povahové rysy a doplňuje další části mozaiky. Hezky tento dokument rozvinula a do dalšího kontextu zařadila StandaShow.

Ilustrativní materiál z archívů vytáhl server Neovlivní.cz a vyplývá z něj, že Andrej Babiš se k Čapímu hnízdu veřejně znal v době, kdy mu podle jeho slov vůbec ještě patřit nemělo, ovšem kdy se o něj ještě nikdo nezajímal jako o politickou figuru tak důkladně. Neovlivní.cz ve svých výstupech zcela nepokrytě označuje manipulaci s dotací jako podvod, přičemž k tomu přidává důkazní materiál přímo z dobových materiálů, ať už v souvislosti s plánovanou rentabilitou projektu či s uváděním nepravdivých informací:

Skutečnost, že ekonomové označili projekt jako ekonomicky nerentabilní, neefektivní a s diskutabilním přínosem pro region, však sama o sobě zcela dostačovala k tomu, aby dotace byla zamítnuta. Jednoznačně to stojí v podmínkách pro udělení dotací. (…) Pozdější hospodářské výsledky Farmy Čapí hnízdo dokládají, že se ekonomové ve svých výpočtech a analýzách nemýlili.

Podle Neovlivní.cz nakonec padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo zaplatí český daňový poplatník, protože „Poté, co policie dospěla k závěru, že v dotačním projektu byl porušený zákon, podle unijních pravidel bude muset Česká republika (nikoliv příjemce dotace – pozn. autora) padesátimilionovou dotaci vracet. Otázka zní pouze: Kdy.“
Prezident Miloš Zeman, v dávné minulosti slavný vyhlašovatel Akce Čisté ruce, v návaznosti na aktuální vývoj prohlásil, že Andreje Babiše jmenuje premiérem v případě, že vyhraje volby, i když bude trestně stíhaný. Jak ovšem uvedl server TaPolitika.cz na Twitteru, podobně benevolentní rozhodně nebyl v roce 2013, kdy podobná rizika stála před zástupci ODS.

Čtěte dále: