Kde sledovat aktuální preference prezidentských kandidátů ve Francii

By , in Zahraničí on .

Financial Times přináší srozumitelné infografiky ukazující aktuální preference nejvýznamnějších kandidátů v klíčových francouzských volbách, a to jak pro první, tak pro druhé kolo.

Grafy ukazují na jednom místě průnik šesti kvalifikovaných výzkumů renomovaných agentur a poskytují tak jakýsi střední odhad (o metodice více na stránkách Financial Times, kde naleznete v placené části i podrobné profily kandidátů).

Aktuálně se o první místo přetahují Le Penová s Macronem, třetího vzadu Fillona čelícímu řadě skandálů a výzev k odstoupení z kampaně v posledních dnech mohutně dotahuje radikální levičák Mélenchon. Mezi těmito čtyřmi se rozhodne. Pro druhé kolo průzkumy zatím stále předpovídájí porážku Le Penové, jak v případě souboje s Macronem (přes 62 % pro), tak s Fillonem (57 %).

De facto jediný Macron deklaruje jasně proevropskou pozici a odtažitost vůči Rusku, Le Penová i Fillon jsou naopak silně proruští, radikál Mélenchon dokonce s mimořádnou vervou zlehčuje asadovské a ruské kroky v Sýrii, viz pro francousky mluvící níže přiložený tweet se setřihem jeho vyjádření – naopak kategoricky označuje americký útok v reakci na útok chemickými zbraněmi za nezodpovědný kriminální čin.

 

Recommended articles