Kdo je Steve Bannon, kterého Trump odvolal z postu svého hlavního poradce?

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Steve Bannon byl jedním z klíčových hráčů ve vítězném tažení Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Výkonný šéf krajně pravicového rádoby zpravodajského webu Breitbart se stal hlavou prezidentské volební kampaně a po inauguraci i hlavním prezidentovým poradcem. Tato kontroverzní postava symbolizuje to nejproblematičtější a nejkontroverznější, co je s Donaldem Trumpem v jeho nové roli spojeno a co se mimo jiné zhmotnilo i při aktuálních demonstracích, střetech a násilných událostech v ulicích amerických měst při odstraňování konfederačních pomníků.

Česká Wikipedie charakterizuje Stephena Bannona jako bývalého důstojníka amerického námořnictva, jako investičního bankéře a investora, ovšem klíčová etapa pro něj začíná rokem 2012, kdy se stal výkonným předsedou portálu Breitbart News, „který dává prostor názorům krajní pravice, populistickým a misogynním tématům. Podle agentury Reuters udělal ze svého portálu tribunu neonacistů, bílých rasistů a antisemitů,“ jak doslova píše Wikipedie. Tím byl až do léta 2016, kdy se přesunul do čela Trumpovy kampaně. Teď po svém konci v Bílém domě z minulého týdne, se do Breitbart News zase vrátil.

Trumpovu volbu nekritizoval jen málokdo. Není divu, Bannon i Breitbart měli vybudovanou pověst skutečných ideových extrémistů a s nemalým vlivem. Breitbart měl podle vlastních údajů návštěvnost vyšší než řada jiných klasických médií, a dokonce v únoru 2017 předhonil i PornHub.com. Jak cituje Vanity Fair slova šéfa Breitbartu Larryho Solova:

“Breitbart News is the #45th most trafficked website in the United States, according to rankings from Amazon’s analytics company, Alexa.com,” they wrote on January 9, 2017. “With over two billion pageviews generated in 2016 and 45 million unique monthly visitors, Breitbart News has now surpassed Fox News (#47), Huffington Post (#50), Washington Post (#53), and Buzzfeed (#64) in traffic.” A month later, the site had even greater cause to celebrate. “Breitbart News is now the 29th most trafficked site in the United States, surpassing PornHub and ESPN.”

Vanity Fair ovšem poukazuje na zajímavý zlom v postavení Breitbartu – jakmile se z nesmiřitelného fanatického kritika dosavadního establishmentu měl stát po vítězství svého favorita jeho obhájcem, zájem o něj dramaticky opadl a stále opadá.

But Breitbart, which built its audience by relentlessly attacking liberals, Democrats, Hillary Clinton, and political correctness, has struggled to find a mission when its closest allies are in power. Becoming the official voice of the new outsider establishment was always going to be difficult. Before Trump’s election, its correspondents’ mission was crystal-clear: attack. Afterward, things became much murkier, and getting everyone on the same page was difficult, since they weren’t even in the same state.

Text ve Vanity Fair byl psán v na konci května (můžete se podívat na podobný pohled i do Newsweeku, který tvrdí, že těžit z pohledu outsidera se dá jen ve chvíli, kdy jste skutečně out, nikoliv součást systému, a také ukazuje na příkladu Breitbartu, jak je pro médium riskantní spojit svůj osud tak úzce, a ještě personálně, s jedním politikem).

Dnes už víme, že Bannon je zpět a Breitbart News se znovu pustil do útoku – tentokrát do svého vyvoleného Donalda Trumpa, což ovšem vyvolává jisté pnutí v rámci jejich jakkoliv vyšinuté integrity. Některá média Bannona dnes označují za Trumpova úhlavního nepřítele, přestože sám Bannon při svém odchodu tvrdil, že bude prezidenta nadále bránit. Záhy se však ukázal opak, jak zaznamenalo i Info.cz.

Stejně tak, jako udělal otočku Trump s posílením vojenské přítomnosti v Afghánistánu, opustily zbytky loajality vůči svému bývalému nadřízenému i Bannona. Bývalý stratég dal jasně najevo, že je konformní vůči nacionalistické a pravicové politice, nikoliv vůči osobě samotného prezidenta, který se svým předvolebním slibům a nacionalistickým politikám podle něj zpronevěřuje. Trumpovou otočkou ohledně přítomnosti Afghánistánu se tak uzavřelo paradoxní kolečko. Bývalý urputný protivník Trumpa z prezidentských primárek Marco Rubio nyní prezidenta za jeho afghánské rozhodnutí chválí, Breitbart News, které naopak během kampaně útočily na Rubia, nyní změnily kurz a atakují samotného prezidenta.

Breitbart včera dokonce přirovnal Trumpa k Angele Merkelové (tématem byla imigrace), což lze s ohledem na dosavadní kontext zřejmě považovat za jednu z nejhrubších možných urážek v rámci téhle party. Bannon prohlásil i to, že prezidentování Trumpa je u konce, jak uvádí The Independent.

Ousted White House strategist Steve Bannon has declared the Donald Trump presidency „over“, following his departure from the billionaire’s administration. Mr Bannon, a right-wing ideologue who co-founded the Breitbart News website, pronounced himself „free“ and said he now had „my hands back on my weapons“ at the outlet. (…) „We still have a huge movement, and we will make something of this Trump presidency. But that presidency is over. It’ll be something else. And there’ll be all kinds of fights, and there’ll be good days and bad days, but that presidency is over.“

Bannonovu myšlenkovou profilaci lze dobře ilustrovat na jeho vlastních sebe-definičních výrocích. The New York Times přinesl jejich výmluvný přehled v listopadu 2016. Cituje Bannona, který vychvaluje vztek jako hnací sílu, agresivně se vymezuje proti politickým oponentům a proti systému („říkáme si Fight-Club“), prohlašuje se za „leninistu“, „jehož cílem je zničit stát stejně, jako o to usiloval Lenin“. V článku jsou také odkazy na některé z nejprovokativnějších textů Breitbartu vedeného v dané době Bannonem, v nichž je tvrdě prosazován nejkonzervativnější pohled na společnost, včetně nekompromisní dehonestace žen, antikoncepce a homosexuality nebo naopak obhajoba antisemitských postojů. Další citáty a příklady toho, proč je Bannon zcela nevhodný pro jakoukoliv veřejnou funkci, přinesl server The Good.

The New York Times také v únoru letošního roku upozornil, že Bannon nemá problém citovat ani italského fašistu Julia Evolu, který byl obdivován fašistickým režimem a dnes jej vyzdvihují extrémisté obhajující nadřazenost bílé rasy. Ještě výraznější ideové vazby Bannona spojují s putinovským Ruskem, jak přibližuje Newsweek. Konkrétně jde o Alexandra Dugina, který je považován za ideologického proroka velkolepé role Ruska a jednu z nejtemnějších postav současného ruského režimu.

A former banker turned film producer and right-wing polemicist, Bannon has praised not only Russian President Vladimir Putin but also a brand of Russian mystical conservative nationalism known as Eurasianism, which is the closest the Kremlin has to a state ideology. Eurasianism proclaims that Russia’s destiny is to lead all Slavic and Turkic people in a grand empire to resist corrupt Western values. Its main proponent is Alexander Dugin, a Russian political scientist. Dugin’s philosophy glorifies the Russian empire—while Bannon and the conservative website he formerly led, Breitbart News, revived the “America First” slogan, which Trump later adopted in his campaign.

Despite their nationalism, Bannon and Dugin have something in common: They both believe global elites have conspired against ordinary people. Their enemies: secularism, multiculturalism, egalitarianism. In both Bannon’s and Dugin’s worldview, the true global ideological struggle is not between Russia and the United States but between culturally homogenous groups founded on Judeo-Christian values practicing humane capitalism on one side and, on the other, an international crony-capitalist network of bankers and big business.

A nedosti na tom, ze strany Alexandra Dugina, se dostalo Bannonovi významné pocty, když ho podle The Daily Beast ruský ideolog označil za svého „ideologického spojence“. Dugin prý dokonce souhlasil s vyzněním výše odkazovaného textu v Newsweeku popisujícího ideové vazby mezi Bannonem a Putinem.

The Russian political philosopher Alexander Dugin is banned from traveling to the United States because his calls for violence helped inspire the pro-Moscow insurgency in eastern Ukraine in 2014. But if America’s leading ideologue today, Steve Bannon, were to visit Moscow, Dugin, a 55-year-old with a long beard and ultra-conservative views, would gladly sit down and talk with him. Dugin says he sees Bannon, President Donald Trump’s chief strategist, as his “ideological ally.”

One day would not be enough for them to cover all the geopolitics they have in common, Dugin told The Daily Beast in an exclusive interview. First their conversation would be purely philosophical, Dugin imagined, “as Bannon and I read the same authors, we are united by the entire treasury of European conservative culture and history.”

Dugin, famous in Russia for his deep disrespect for the world’s liberals, looks at Bannon as his “last hope” in Washington’s conservative political circles.

For a long time, Dugin said he had counted on President Donald Trump as he “could see Bannon’s hand all over the presidential campaign.” But Dugin’s scenario for Russia’s future ties with the United States crumbled on the day “the mad neo-con Trump authorized firing Tomahawk missile at Syria.”

Vzestup a pád extrémisty Steva Bannona je tak dalším z pozoruhodných příběhů Trumpova prezidentství. A dalším, u něhož nelze předvídat nic dalšího dopředu. Je také jedním z mnoha rychlých odchodů, které provázejí Trumpovu administrativu (včetně odvolání šéfa FBI), jejichž seznam se každý měsíc mohutně prodlužuje a stále více než co jiného připomíná naprostý chaos. Diskreditace obrazu spasitele, který učiní Ameriku znovu velkou, se tak jen prohlubuje, stejně jako se množí sázky na to, že jeho působení v čele země nebude mít dlouhého trvání. Předpověď, která prorokovala, že Trump zdiskredituje nejen sebe, ale celé antiestablishmentové hnutí, se zdá být zase o něco pravděpodobnější.

Ovšem jak se budou vyvíjet extrémní pozice, do nichž patří Steve Bannon a Breitbart News, a jakou věrohodnost u svých příznivců po všech těch veletočích budou mít, se teprve uvidí.

 

Čtěte dále:

Co bylo záminkou pro rasové násilí v USA?

Diplomacie podle Trumpa

Donald Trump nečekaně odvolal šéfa FBI. Bylo to kvůli Rusku?