Láska nebeská reloaded ve službách charity

By , in Společnost Zahraničí on .

Film Láska nebeská se pro mnohé stal kultem, a to nejen v období Vánoc. Letos se dočkal svého hodně speciálního pokračování a vůbec nebude vadit, když ho připomeneme o Velikonocích. Speciální je totiž proto, že autoři využili popularity filmu k povzbuzení charitativního výdělku a děj filmu tomu otevřeně přizpůsobili.

Sécnárista a režisér filmu Richard Curtis už v roce 1985 spoluzaložil charitativní organizaci Comic Relief v reakci na hladomor v Etiopii – její činnost od té doby zahrnuje tisíce projektů s komplexním a pestrým zásahem.

The charity states that its aim is to „bring about positive and lasting change in the lives of poor and disadvantaged people, which we believe requires investing in work that addresses people’s immediate needs as well as tackling the root causes of poverty and injustice“.

Organizace každý druhý rok pořádá tzv. Den červeného nosu, který se stal de facto společenskou událostí a naplno využívá showbyznysové síly pořadatelů a jejich kreativity, včetně zapojení významných komerčních subjektů. Ten letos ve Velké Británii proběhl 24. března 2017 a podařilo se vybrat dost neuvěřitelných 73 026 234 milionů liber (zhruba 2,2 miliardy Kč). Podobná akce ve Spojených státech proběhne 25. května 2017. Pro tuzemské charitativní projekty jde jistě o nesmírně zajímavou inspiraci v tom, jak pracovat s novými cestami pro získávání podpory, viz například níže tento vizuál pracující s motivem filmu s poděkováním podporovatelům.

Letos tedy Richard Curtis oživil Lásku nebeskou v 15 minutách, které rekapitulují léta uplynuvší od roku 2003, kdy měl slavný snímek premiéru. Scénář naznačuje osudy vybraných filmových dvojic a mile variuje některé z klíčových scén původního filmu novými asociacemi a otevřeným přiznaným provázáním s Red Nose Day 2017. Účast Keiry Knightley, Colina Firtha, Hugha Granta, Liama Neesona, Billa Nighyho, Rowana Atkinsona, ale i Kate Moss musela být zárukou úspěchu u fanoušků. Film je v nekvalitní podobě snadno nalezitelný na Vimeu.

Největší smutek však pochopitelně vzbudila absence zmínky o dvojici Alana Rickmana a Emmy Thompson, která bohužel byla zcela záměrná, protože pro autory je Rickmanova smrt stále příliš čerstvá, aby jí dokázali zpracovat filmově. Jak však hezky připomněl The Independent, oba dva herci se sešli před několika lety v jiném snímku s podobnými motivy, který si někdo může symbolicky propojit s událostmi v Lásce nebeské. The song of lunch je báseň o dvou bývalých partnerech, kteří se s odstupem času setkávají a bilancují své životy, převedená do ojedinělého televizního filmu BBC (45 minut), který si můžete klidně pustit během svátků.

Příjemné Velikonoce!

Love Actually 2 for Red Nose Day from Maria Grazia on Vimeo.

Recommended articles