Majitel Student Agency v podivném světle

By , in Česko on . Tagged width:

Server HlídacíPes.org přinesl informace o tom, že majitel Student Agendy Radim Jančura využíval stejného mechanismu nedaněných dluhopisů jako Andrej Babiš. V textu Jančura v Babišových stopách. Emise korunových dluhopisů Student Agency vypadá jen jako papírová hra se návod k použití dříve dostupné daňové optimalizace popisuje velice srozumitelně:

„Koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun. Do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly, výsledkem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi. Radim Jančura operaci s vydáním korunových dluhopisů provedl pouze jako papírovou hru tak, že do jeho společnosti žádné skutečné peníze nepřitekly.“

Skoro miliarda půjčovaná za zdánlivě nesmyslně vysoký 12% úrok ve výsledku znamená více než sto milionů uspořených ročně na daních pro firmy Radima Jančury. Ano, toho stejného Jančury, který se stal záhy členem správní rady Nadačního fondu proti korupci a na čistotě podnikání staví své renomé a který v přibližně stejnou dobu, kdy začal těžit z vydaných dluhopisů nastupoval boj proti korupci s těmito slovy:

S bojem proti korupci je to podobné. Také mi připadá málo jenom sedět a čekat, co pro nás „zákazníky“ – daňové poplatníky – v tomto ohledu stát konečně udělá. Nemohu se smířit s tím, že by neměli dostávat lepší péči a více zájmu ti, kteří chtějí poctivě žít, pracovat, a platit daně v této zemi.A bohužel, stejně jako jinde, ani tady stát sám na to nestačí. A co hůř, možná ani stačit nechce. Potřebuje nad sebou pomyslný bič zezdola, který mu nastaví zrcadlo a ukáže, že je poptávka s tím konečně něco udělat. Proto podporuji boj proti korupci. Nechci jen čekat a spokojit se s neměnností a nekvalitou, kterou mi doposud nabízeli jako jedinou alternativu. Je to cesta k výsledku, kterou jsem si opakovaně vyzkoušel, a která určitě funguje.

Luděk Vainert pregnantně označil Jančurovo chování za Zářivě žluté pokrytectví.

Pro byznysmena, který roky kritizuje netransparentnost státních zakázek, vede kampaně proti politikům kvůli podstatně nižším částkám, než o jaké zřejmě zoptimalizoval své daně, a který je bez důkazů schopen prohlásit, že „Kalousek ukradl miliardu“, by měla být upřímnost ve věci placení daní samozřejmostí. Jinak škraloup majitele ulpí i na firmě, kterou vybudoval.

Mimochodem slova o tom, jak si Kalousek nakradl miliardy, zazněly v rozhovoru pro Českou pozici v roce 2012 přesně takto:

Nechali jsme nejbohatšího člověka v této zemi – díky miliardovým tendrům na obraně, díky smlouvě na výběr mýta s firmou Kapsch, což je také jeho práce, i díky softwaru pro ministra Drábka, v němž má dle mých informací také prsty – dělat ministra financí. Jak může politik, který toto organizoval a s velkou pravděpodobností si nakradl hezké miliardy, být šéfem státní pokladny? To je opravdu kozel zahradníkem.

Což Jančura následně upřesnil pro Českou televizi: „O panu Kalouskovi jsem řekl, že je nejbohatší politik. Bylo to přepsáno jako nejbohatší Čech. Za to se omlouvám – je pouze nejbohatší politik. A trvám na tom, že si nakradl miliardy.“

Oba rozhovory poskytují tváří v tvář současným zjištěním s odstupem času zajímavé srovnání. Jančura se v té době profiloval jako silný podporovatel Andreje Babiše, čerpání nezdaněných dluhopisů ostatně měli společné. České pozici o Babišovi tvrdil:

Je to podobné jako u knížete Schwarzenberga – ten určitě politiku pro peníze nedělá, protože je nepotřebuje. Jinak by si zajistil vrácení zámku, o což on vůbec neusiluje. Stejně tak u pana Babiše si nemyslím, že by měl zájem privatizovat Českou republiku. Věřím, že je jediným z těch velkých, kteří tady nemají zájem dělat kšefty. On je „jezeďák“ a potravinář a jediné, co by se v jeho byznysu dalo privatizovat, je Budvar. A ten nikdy nekoupí, protože ho koupí majitelé těch druhých ochranných známek, aby si otevřeli trhy do zbytku světa. Pan Babiš má velké předpoklady, aby uspěl. Problém je, že mu lidé musejí uvěřit a věřit, že je čistý a že to myslí dobře. (…) (Jako malá strana může uspět – pozn. red.) jenom pan Babiš – v případě, že se do toho opře a začne to vést i nějak ideově. Pak může vyhrát volby, ale musí lidi přesvědčit, že nebude krást. Já dávám svoji čest všanc a říkám, že on krást nebude. O tom jsem přesvědčený. Teď bohužel kradou takřka všichni.

Jak od té doby referovala o podnikání Agrofertu Andreje Babiše česká média, jsme zrekapitulovali v dřívějším článku Podnikání Agrofertu v českých médiích.

Svůj názor posunul i Jančura, vloni o svém vztahu k Babišovi hovořil takto: „Když vstupoval do politiky, podpořil jsem ho. Pak jsme se trochu chytli a pohádali kvůli vybírání daní a rozhazování peněz. Teď si někdo proto může myslet, že to dělám pro něj (kampaň týkající se reformy policie – viz níže, pozn. red.), ale to není pravda. Sice jsem rád, že Babiš v politice je, už ho ale nepodporuji, což se však může změnit.“

Zajímavé je číst si i o Jančurově přístupu k podnikání, který v rozhovoru pro Českou televizi shrnul takto:

Česká televize: Někdy se říká, aby byl u nás podnikatel úspěšný, musí být na hraně zákona. Je možné se tomu vyhnout? Pamatujete si v historii své firmy okamžik, kdy jste byl na hraně zákona, abyste zachoval firemní rozvoj?

Radim Jančura: Samozřejmě neznám všechny naše zákony, nezají je ani právníci, i ti si někdy musí otevřít zákon. Takže nevím, kdy jsem mohl porušit zákon. Zákony vymysleli lidé, takže zvažuji, zda ta věc je protizákonná, nebo není. A to by měl z logiky věci vycítit každý člověk. Nikdy jsem na hraně být nemusel. Nikdy jsem nešel do veřejných zakázek, kde bych měl přijít s obálečkou. Zákony se snažíme dodržovat. Z hlediska přiznávání zisku jsme se snažili spíše přiznávat více než méně. Přiznat větší zisky znamená dát firmě rozvoj. Ve chvíli, kdy rostete a platíte daně, banky vám rádi půjčí na další projekty. Kdybych chtěl okrádat tento stát tím, že nebudu platit daně a peníze transferovat na Panenské ostrovy, tak mi žádná banka nepůjčí. Nevykazoval bych totiž zisk. Samozřejmě jako každý jiný člověk třeba mimo obec jezdím rychleji, než bych měl. To jsou malé hříchy, které k životu patří. Nemohu říci, že jsem megačestný. Jsem průměrně čestný kluk.

Tento „průměrně čestný kluk“ ještě vloni vyzýval veřejnost i na polepech svých autobusů, aby bojovala za čistější politiku v kauze reformy policie. Dokonce kvůli tomu zveřejnil i mobilní čísla politiků.

Majitel společnosti RegioJet proto v reklamě na žlutých autobusech zveřejnil čísla mobilních telefonů na premiéra a ministra vnitra s výzvou „Napište jim slušně, co si o tom myslíte. Měli by znát i váš názor.“ Polepu dominuje Milan Chovanec s titulem Langer II. „Prosím své spoluobčany, aby psali věcné, slušné a krátké SMS zprávy, které s ohledem na pracovní vytížení obou politiků jsou mnohem efektivnější a mohou padnout na úrodnou půdu“, doplnil Radim Jančura.

Není to první politické angažmá Radima Jančury. Za velice kontroverzní bylo označováno jeho chování v Banskobystrickém kraji, kde se mu podařilo rozhodnutím kraje vedeného županem Kotlebou hlásícímu se k odkazu fašistických tradic získat dopravní licenci. Kotleba z toho vytěžil společné fotky i video a ještě k tomu jako bonus prazvláštní komentář samotného Jančury v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „On není úplně běžný fašista, protože byl zvolen lidem.“ Dokonce se dá najít i jeho vyjádření, kdy Kotlebu dává na stejnou úroveň s Ficem či Zemanem: „A k tomu, že je jiný fašista – ono je slovo fašista dost silné. Je to nacionalista. Pro mě stejný nacionalista, nebo i fašista, je pan Fico nebo pan Zeman, ačkoliv oni nejsou tak radikální.

Jančura své jednání dále zlehčoval těmito slovy, kdy tvrdil, že šlo jen o jednu společnou fotku, kde si s Kotlebou podávají ruku. Jenže to není pravda, protože Kotlebu přivítal i ve svém autobuse a je z toho pořízeno video níže:

Slušnost je podat ruku úplně každému. Kotlebu volili Slováci z jeho kraje a to bych potom nemohl podat ruku žádným Slovákům, kteří ho volili. Jestli je za dvaadvacet let mého podnikání mým největším hříchem tato fotka, pak bych se měl dostat do podnikatelského nebe.

Jestli se Radim Jančura dostane do podnikatelského nebe, těžko soudit. Zatím je pro něj zjevně důležitější, co se dostane do rozhovoru s ním. Jak dokumentuje Mediahub.cz, v rozhovoru na Aktuálně.cz mizely už jednou zveřejněné formulace, což tenkrát vzbudilo velký rozruch a někteří to označovali za záminku, proč redakci opustily některé redaktorské tváře.

Redakce Aktuálně.cz vypustila pasáž, ve které Jančura reagoval na ministrovo video, v němž Chovanec tvrdí, že mu Jančura posílal poněkud jadrné esemesky. Podnikatel se nechal slyšet, že ministrovi poslal jedinou esemsku, v níž psal, že si myslí, že za reorganizací police stojí bývalý šéf ČEZ Martin Roman – člověk který podle Jančurova tvrzení také ovládá Škoda Transportation, k níž má Chovanec prý blízko, a také působil v dozorčí radě českých drah. Jančura mimo jiné označil Romana za největšího zločince v této zemi.

Čerstvé informace o daňových optimalizacích majitele Student Agency nejspíš nepomohou k větší přesvědčivosti při jeho dalších obchodních i politických angažmá. Lze tedy očekávat, že kampaň podobnou té, kterou vloni vedl proti tehdejšímu jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi se sloganem „Kdo lže, ten krade“, zřejmě Radim Jančura hned tak nezopakuje. Zdá se, že prolínání politiky a byznysu se ani v tomto případě neukázalo tou nejšťastnější myšlenkou.