Masová střelba v USA zabíjí stále více lidí

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Skoro 400 osob bylo v loňském roce obětí masového střílení ve Spojených státech. O rok dříve to bylo 333 osob, v roce 2014 274 osob (viz reporty Gunviolencearchive.org). Letošní rok tuto smutnou bilanci doplní o děsivou událost, při níž zemřel rekordní počet obětí masového střílení. V Las Vegas po účastnících koncertu střílel z 32. patra hotelu Mandalay Bay 64 letý běloch z Nevady (v jeho hotelovém pokoji nalezli nejméně 8 zbraní). Zabil skoro 60 lidí, zranil jich více než 200 a bilance bohužel jistě nebude konečná. Přitom uplynul jen rok a kousek od předchozí tragédie, kdy v gay klubu v Orlandu zahynula téměř padesátka lidí a další padesátka byla zraněná.

Přitom o zvyšujícím se trendu psala média už v roce 2015 – jako například The Guardian, který přinesl řadu statistik a grafů, přičemž tato časová osa ukazuje nejlépe, jak počty podobných událostí dramaticky rostou (ačkoliv spousta statistik ukazuje různá konrkétní čísla podle toho, jak různě definuje tento typ útoku).

Ve stejném roce Boston Globe přinesl 10 grafů, které pomáhají pochopit situaci ve Spojených státech v souvislosti s masovým střílením. Vyplývá z nich, že ačkoliv počty držených zbraní, stejně jako počty obětí střelby v posledních letech klesají, masová střelba a počty jejích obětí je naopak na vzestupu (průběžné statistiky stále doplňuje server Gun Violence Archive).

Přičemž je skutečně neuvěřitelné, že střelné zbraně od roku 1968 ve Spojených státech zabily více lidí (zhruba 1,5 milionu), než bylo amerických obětí ve všech válkách, kde se USA angažovaly od svého vzniku (zhruba 1,17 milionu), jak názorně přibližuje Vox.com. Ovšem toto číslo nevyjadřuje jen útoky střelnou zbraní, ale podstatnou část z něj tvoří sebevraždy, jak vysvětlují další velice zajímavé grafy stejného serveru.

Další názorné grafy přinesla vloni CNN.com a vyplývá z nich, že ačkoliv obyvatelstvo Spojených států tvoří pouze 5 % světové populaci, drží 31% podíl na celkovém počtu masových útoků střelnou zbraní. Pikantní také je, že během volebního období prezidenta Obamy, rostla hodnota firmy Smith & Wesson rychleji než akcie technologických gigantů jako Apple či Google.

Rozcestník na jednotlivé případy masových útoků od roku 1982 do loňského roku přinesl Time.com (jednotlivé položky lze rozkliknout a získat detaily).

Neziskový investigativní server MotherJones.com přinesl v roce 2015 důkladný text o pozadí masového střílení z hlediska pachatelů, v němž poukazuje na pravděpodobnou příčinu růstu útoků –  sociální sítě. O dva roky později se na věci nic nezměnilo, právě naopak. A navzdory pokusům o včasné zásahy před tím, než se pachatel k něčemu podobnému odhodlá (většina svůj záměr dává dopředu najevo, jen se tomu často nevěnuje adekvátní pozornost), lze při počtu 300 milionů zbraní v oběhu odhadovat, že špatným zprávám jen tak nepřestanou.

When I asked threat assessment experts what might explain the recent rise in gun rampages, I heard the same two words over and over: social media. Although there is no definitive research yet, widespread anecdotal evidence suggests that the speed at which social media bombards us with memes and images exacerbates the copycat effect. As Meloy and his colleagues noted earlier this year in the journal Behavioral Sciences and the Law, “Cultural scripts are now spread globally…within seconds.”