Miloš Zeman ve službách českých oligarchů a čínských komunistů

By , in Česko Zahraničí on . Tagged width:

Jak dospěl Miloš Zeman od žoviálních  protičínských výpadů ke snaživému papouškování čínské propagandistické frazeologie? A jak došlo k celému dramatickému obratu v české zahraniční politice? Je skutečně pouze výsledkem lobbistického úsilí několika ambiciózních jedinců a politických bloků? Ve své analýze, jejíž první část nyní přinášíme, se proměně česko-čínských vztahů věnuje sinolog Martin Hála. Text vyšel v unikátní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidenta.

Do velké míry zde platíme daň za „českou cestu privatizace“. Chatrná regulace při přerozdělování národního majetku v 90. letech dala vznik velkým finančním a obchodním skupinám se specifickým modelem chování, který je táhne na východní trhy, kde se mohou při své instinktivní orientaci v šedé zóně na pomezí byznysu a politiky uplatnit lépe než na otevřených trzích na Západě.

PPF směřovala při své zahraniční expanzi přirozeně nejprve do Ruska a posléze, zejména po uvalení sankcí po Putinově anexi Krymu, do Číny.

V obou těchto zemích je více než jinde zapotřebí k podnikání v úzce regulovaných odvětvích, jako je finančnictví, mohutné politické podpory. Finanční kapitál je v Česku schopen takovou politickou podporu pro svůj byznys v zahraničí relativně snadno mobilizovat.

Celý text Martina Hály Miloš Zeman ve službách českých oligarchů a čínských komunistů na Hlídacípes.org.