Na Slovensko se vrací přízrak fašismu

By , in Zahraničí on .

Deník New York Times dobře shrnuje v článku Once in the Shadows, Europe’s Neo-Fascists Are Re-emerging sílící hrozbu neofašistických tendencí na Slovensku. Popisuje jednak aktivity Slovenského Hnutí Obrody (viz heslo na Wikipiedii a jejich web) a aktivity teď už parlamentní strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (Mimochodem poukazuje na to, že nedávno se strana přejmenovala tak, že jméno lídra dala do svého názvu; sázka na jediného lídra potvrzuje tradiční charakteristiku fašistických stran stavějících na kultu osobnosti).

Důležitý je i postřeh týkající se toho, jak je pro extremisty v současné chvíli klíčový Facebook a další sociální sítě, na nichž se jim daří jako antiestablishmentovým prvkům, velice úspěšně působit. Ostatně ohlas stránek Islám v ČR nechceme nebo Tomia Okamury to jen potvrzuje. A ještě důležitější charakteristika podobných extrémistů – žijí z agresivní nenávisti, která je ovšem tekutá a přelévá se podle potřeby k těm nejvhodnějším a nejslabším cílům. V jádru tedy nejde o myšlenku, hodnoty či cokoliv pozitivního, jen o mobilizaci založenou na vymezování, strachu a násilí.

Mr. Kotleba’s party has been especially effective on social media, with more than 140 interconnected Facebook pages. When a local retiree, Jan Bencik, 68, began blogging to expose the country’s neo-fascists, his name appeared on a list of “opponents of the state.”

“They called me a Jew, said that I should die, die, die,” Mr. Bencik said. “They said that people like me would be dealt with in the future.”

One of the ironies of Mr. Kotleba’s coming to power in Banska Bystrica is that it was the center of the anti-fascist Slovak National Uprising during the war and is home to the national museum commemorating that event.

Aktuální volební preference Kotlebovy strany se pohybují mezi 10 % a 13 %, což by znamenalo další posílení proti posledním volbám. Na Slovensku lze doporučit velice pěknou stránku volebních preferencí s výsledky všech agentur.

Recommended articles