Nejemotivnější chvíle včerejších protestů na Slovensku

By , in Zahraničí on .

Desítky tisíc lidí po celém Slovensku se sešly na náměstí desítek měst, aby si připomněly památku novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a protestovali proti vládě Róberta Fica.

Nejemotivnější chvíle nastaly, když na náměstí v Bratislavě na pódiu vystoupila sestra Jána Kuciaka s poděkováním a výzvou ke klidnému protestu. Křehká dívka v nejtěžších chvílích svého života musela sebrat všechny své síly.

Takto celou událost zaznamenal na svém Facebooku Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N.

Stála tam, nenápadná. Zrazu bolo plné námestie. Všetci sa báli, či sa to nezvrhne. Či sa niečo nestane. Vtedy vyšla na…

Zveřejnil(a) Matúš Kostolný dne 10. březen 2018

Ve stejnou dobu zatím v Prešově promluvila k lidem maminka Martiny Kušnírové. Nelze si představit bolest, s jakou to musela říkat, a statečnost, s jakou to překonala. A je opravdu neuvěřitelně smutné poslouchat, jak ji lidé obviňují z toho, že je za své vystupování na veřejnosti zaplacená, jaké podivné a neprofesionální okolnosti provázejí vyšetřování.

Po projevu sestry Jána Kuciaka v Bratislavě promluvil Róbert Bezák, emeritní arcibiskup, a pronesl tato silná slova:

Možno sme sa naučili byť ľahostajní, možno sme sa naučili rezignovať pri všetkých kauzách, skutkoch, ktoré sa stali alebo nestali. Ale aby zabitie človeka prešlo pomedzi nás, vedľa nás a stratilo sa v čase, to by bolo znakom, že sme morálne rozvrátení. Bolo by to znakom, že nám na ničom nezáleží, ale my takí nie sme. Nám na tom záleží. (…)

A tak Janko a Martinka ostanú navždy v našich srdciach. Je v tom čosi hrozivé, biblické, že až smrť povzbudí k životu, že smrť povzbudí a vybudí nás k tomu, aby sme sa stretli, aby sme povedali, že ďalej to takto ísť nemôže.

Je v tom čosi hrozivé biblické, že smrť v nás obnovuje túžbu po pravde, spravodlivosti.

Janko a Martinka, vy ste sa stali hrdinami Slovenska.

Zdá se, že si teď Slovensko uvědomilo, že přišla chvíle, kdy by měl kus hrdinství a sounáležitosti v sobě najít úplně každý.

 

Recommended articles