B. Obermayer & F. Obermaier: The Panama Papers

By , in Zahraničí on .

Další knižní zklamání letošního jara — The Panama Papers od novinářů, kteří za celým odhalením stáli a byli v přímém spojení s anonymním zdrojem. Až mě trochu udivuje, že ji Nakladatelství Host chce skutečně letos vydat. Kniha je německy precizní, ale nudná, obsahuje přesně 0 ‰ humoru, takové nealko pivo, no. Aby nedošlo k nedorozumění, oceňuji snahu o přesnost, přinejmenším jde o nebulvarizující pohled na práci investigativních novinářů i samotné pozadí obsahu Panama Papers, který už byl ovšem sám obrovsky medializován a skandalizován dříve. Kniha tak na 350 stranách rozepisuje něco, co mohl v úplnosti obsáhnout i 200stránkový titul.

Nejvíc mi ovšem vadila zaujatost autorů, která jako by vypadla z manifestu levicového Occupy hnutí. Takže ano, sice se krátce zmíní o legitimních důvodech pro využívání daňových rájů, jako je třeba ochrana majetku před zločinným režimem, ale jinak je mezinárodní daňová optimalizace zavrženíhodná, nečestná a nepřijatelná. Opravdu? Socialistickou optikou možná ano, tou liberální však nikoli — podle ní je daňová soutěž mezi státy pro trh zdravá a brání mj. absurdně vysoké míře zdanění. Ačkoli jsem si tedy rád početl o nekalých praktikách v Mossack Fonseca, jako liberál nesouhlasím se širší interpretací, kterou autoři čtenářům jedním dechem podsouvají.

Minirecenzi poskytl Robert Vlach ze svého serveru www.coctu.cz.

K dalšímu čtení a poslechu lze na téma Panama Papers doporučit rozhovor DVTV s novinářkou Pavlou Holcovou, která se kauzou zabývala. Podrobný a názorný průvodce The Guardianu k celé kauze na webu nebo české shrnutí po vypuknutí kauzy včetně zmínek o českých vazbách na iDNES.cz. Jana Klímová na konci loňského roku pro Neovlivní.cz shrnula dosavadní závěry kauzy v českém prostředí. A zatímco v Česku velké dopady nezaznamenala, před několika dny ve funkci kvůli kauze skončil pákistánský premiér.

Recommended articles