Orbán vs. Soros: další krok na cestě k upevnění moci

By , in Zahraničí on . Tagged width:

Aktualizace 4. dubna 2017: Maďarský parlament schválil zákon, který znemožní fungování Středoevropské univerzity, jak uvádí Hungarian Free Press.

Starting January 1st, 2018, Budapest’s Central European University (CEU) will no longer be permitted to enrol new students in any programs, unless an agreement is reached between the United States government, the State of New York and Hungary’s Orbán government no later than September and unless CEU opens a new campus in the U.S. A total of 123 MPs voted for the bill, widely referred to as Lex CEU, and 38 opposition MPs voted against it. All of Fidesz voted in favour of the bill, while the Hungarian Socialist Party (MSZP), the Politics Can Be Different party (LMP) and 7 independent MPs voted against it. Both the Jobbik party and the Democratic Coalition chose not to vote–the latter because it is boycotting all parliamentary proceedings.

Středoevropská univerzita je považována za nejkvalitnější vzdělávací instituci v zemi, ne-li ve střední Evropě. Maďarským premiérem Viktorem Orbánem je však vnímána jako riziková, protože jde o instituci nezávislou na vládě, kterou nemá pod kontrolou. Navíc se prostředí kolem Sorose staví odlišně k migraci, což je otázka, kterou Orbán řeší nejradikálnějším odmítavým přístupem v rámci celé Evropské unie. Sociolog Jan Jandourek přibližuje důvody.

Že má tato instituce se svým kosmopolitním a mezinárodním charakterem problémy u různých šovinistických a národoveckých hlasatelů, jako je Klaus a Orbán, celkem nepřekvapuje. Jde totiž přímo proti idejím, které hlásají. Oba se také uctivě naklánějí spíše k Putinovi a Moskvě než k Západu. Nesnášejí kulturní elity, které jim stojí v jejich cestě k oslabování nebo přímo k likvidaci Evropské unie. Mají strach z myšlenkové konkurence. Jejich mentalitě je bližší dusné pařeniště nacionalismu a uzavřenosti.

Pokračuje tak dlouhodobé utahování šroubů – Orbán, který je znovu u moci už od roku 2010, drží i díky změnám ve volebních pravidlech, ústavní většinu, ústavu samotnou několikrát změnil (například první změny v roce 2012, další z roku 2013poslední v roce 2016, naopak změny ústavy navazující na neplatné referendum kvůli uprchlíkům vloni neprošly), zavedl několik zákonných úprav namířených proti zahraničním institucím, ovládl domácí média, nedávno dokonce skončil nejdůležitější nezávislý deník Népsabadcság:

Novináři listu podle agentury AP řekli, že o tomto kroku dopředu nevěděli, a někteří označili náhlý konec vydávání tištěné i internetové verze deníku za „puč“, řízený z pozadí vládou Viktora Orbána. Připomínají, že v minulých dnech list přinášel zprávy o podezřeních na korupci mezi vysokými činiteli vlády a centrální banky.

Vládní strana má pod kontrolou dokonce i tak přízemní věc, jako jsou trafiky, které rozdává svým věrným.

Vše se skrývá pod na první pohled bohulibou myšlenkou, že stát by měl mít kontrolu nad prodejem tabákových výrobků, aby cigarety neohrožovaly zdraví mladých. Výsledkem nařízení se stalo nakonec rozdávání trafik v českém smyslu slova. Koncese na trafiky – prodejny tabáku a tiskovin – začali „překvapivě“ houfně získávat lidé blízcí vládní straně FIDESZ premiéra Viktora Orbána.

Teď maďarská vláda přišla s celostátním „průzkumem“ namířeným ostentativně proti EU, jak přibližuje server Politico.com, který rozdistribuovala do maďarských domácností.

The survey comes with a letter from Prime Minister Viktor Orbán in which he “calls on the people of Hungary to stand up for national independence and fill out the questionnaire to support the government’s efforts to combat mistaken proposals on the part of Brussels,” the government said in a statement Friday.

The questions include one asking “what Hungary should do” as “despite a series of recent terror attacks in Europe … Brussels wants to force Hungary to let in illegal immigrants.” Two suggested answers are: “Illegal immigrants should be kept under supervision until the authorities decide in their cases” and “We should allow illegal immigrants to move freely in Hungary.”

Politico dodává, že jde o manipulativní záležitost se sugestivními dotazy. Už jen samotný název „Zastavme Brusel“ poskytuje dostatečně výmluvné vodítko k interpretaci, že jde jen o to, aby Orbán získal populistické krytí pro své další kroky.

Souboj se Středoevropskou univerzitou je vedený podobnými motivy. Stejně jako bylo přidělování trafik schováno pod vznešenou regulaci kouření, v případě univerzity byl vymyšlena komplikovaná myšlenková konstrukce, která má být vtělena do zákona, aby z čistě formálních důvodů znemožnila univerzitě v Maďarsku působit. Na obranu instituce se však zdvihla mohutná vlna podpory v akademickém a diplomatickém světě, ale i mezi řadovými občany Maďarska, kteří o víkendu demonstrovali v ulicích Budapešti. Další osud zákona a univerzity je tak stále ještě otevřený.

V Česku se za ni postavila například Filosofická fakulta UK otevřeným dopisem.

Cílem chystané vládní novely je ztížit další působení Středoevropské univerzity v Budapešti či mu dokonce zamezit. Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí. Jednání maďarské vlády se tak řadí vedle nedávné politické a nacionalistické čistky na tureckých univerzitách a snahu ruského režimu zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradě.

Vyzýváme maďarskou vládu, aby plánovanou novelu vysokoškolského zákona v nynější podobě nerealizovala. Pokud by k tomuto útoku na akademické instituce skutečně došlo, chceme dát najevo svůj nesouhlas a odhodlání pomoci Středoevropské univerzitě najít nový plnohodnotný domov a znovuobnovit její akademické poslání.

Níže si můžete přečíst prohlášení rektora Středoevropské univerzity Michaela Ignatieffa:

Doplnění 27. 4. 2017:

Působivý projev Guye Verhofstadta, kterým se obrací přímo na proti němu sedícího maďarského premiéra Viktora Orbána, právě ve věci omezování demokracie ze strany maďarské vládní moci, včetně zákazu Středoevropské univerzity.