PF 2017: To nejlepší z Noviny.cz za celý rok

By , in Média on . Tagged width:

Pomalu uzavíráme letošní rok, a protože byl pro Noviny.cz ten úplně první, je ta správná chvíle pro malé ohlédnutí. Dlouho jsme ve firmě drželi doménu Noviny.cz bez reálného využití. Pořád mě to mrzelo a snažil jsem se vymyslet, co by na ní dávalo smysl rozjet. Letos jsem dostal nápad, jak by se to dalo zkusit, a tak jsem to zkusil. Kolega a kamarád Tomáš Krause mi rozjel wordpressovou šablonu a já začal v polovině března psát. A zatím jsem vydržel. Pomohl k tomu i ohlas vás, čtenářů. Když píšete, že to pro vás má smysl, má to smysl i pro mě. Díky moc za to.

Bylo jasné, že z toho nikdy nebude masový projekt, a zatím to je na úrovni nadšenecké práce bez obchodního modelu, byť přiznávám, že se nám honí hlavou, jak produkci posílit a získat na ni peníze například přes donátorství či crowdfunding, abych na to nebyl prakticky sám, protože to vedle všech ostatních povinností samozřejmě naráží na mnohé limity. Podpořili byste nás?

Při pohledu zpátky musím říci, že jsem úplně neplánoval, jak se to celé vyvine. Počítal jsem s tím, že budeme fungovat v režimu mnoha spíše kratších odkazů na zajímavé texty jinde, než abychom tvořili tolik rozsáhlých rozcestníků. Ale pokaždé, když jsem začal téma zpracovávat, samo mě nutilo, abych ho doplnil o další a další souvislosti. Ve výsledku tak převládají delší souhrny s mnoha odkazy jinam, aby si čtenář dokázal udělat o věci co nejkomplexnější obrázek. Samotného mě překvapuje, jak moc se účinek informace promění, když se propojí s mnoha dalšími, když se jednotlivé výroky spojí napříč časem a porovnají proti sobě, když se z jednotlivosti, která vypadá jako pěna dní či nahodilost, díky jejímu zasazení do širšího kontextu stane charakterotvorný příznak či důkaz nějakého jevu.

Tahle analytičtější práce mi v českých médiích často schází, rozčiluje mě, když se médium spokojí s tím, že jen popíše, co se stalo, kdo co řekl, aniž by vysvětlilo, co to znamená, proč to dotyčný řekl právě takto a co tím sleduje, resp. že dříve říkal něco jiného. Proč mohla kauza lithium tak silně ovlivnit volby? Nejen kvůli cílenému zneužití ze strany některých politických stran. Ale také proto, že řada médií se v tu chvíli stala pouhými průtokovými ohřívači, nebo dokonce zesilovači jednotlivých sdělení, aniž by je zajímal pravý stav věcí. Čtenář, divák, uživatel, volič neměli šanci získat představu, co se opravdu děje, a kdo hraje jakou hru. Kauza lithium přitom není v mediálním zpracování výjimkou, spíš standardem.

Nakonec jsme od poloviny března do dneška vydali 150 příspěvků, což znamená, že skoro každý pracovní den něco vyšlo. Nejvíc mě těší, že se nám s některými tématy kromě upozornění na jiné dobré zdroje také povedlo trefit do nezaplněného prostoru a přinést něco nového či doplňujícího vedle obvyklé zpravodajské produkce.

Podařilo se nám být nejspíš první s důkladným profilem Jiřího Drahoše potom, co oznámil kandidaturu, zhodnotili jsme i šance Mirka Topolánka poté, co oznámil na poslední chvíli vstup do hry. Odkazovali nás ostatní, když jsme zmapovali, jak se kauza lithium vyvíjela před tím, než se z ní stal předvolební humbuk, s naším ověřením pravosti plakátu Pro tátu – pušku do ruky! pracovala ostatní média, jsem přesvědčen, že u nás vyšel nejfundovanější rozbor situace kolem tolik diskutované ústavní novely zákona o zbraních

Najdete u nás veliký rozcestník na kampaň #MeToo (lze doplnit o aktuální prožívání Velikonoc v Čechách nebo o povyk kolem sexistických kampaní pivovaru Bernard), více než důkladný přehled podivuhodné fascinace Miloše Zemana sexuální tématikou nebo zmapování lží kolem prezidentské cesty do Bílého domu nebo dokumentaci ke změně prezidentova stanoviska vůči euru.

K dispozici je rozsáhlý rozcestník na mediální pokrytí nejrůznějších kauz Agrofertu i profil Radima Jančury, majitele Student Agency, a jeho podpory autoritářství nebo profil vlivného právníka Miroslava Jansty po jeho zatčení, velký přehled vývoje kauzy nahrávky Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem, důkladný rozbor politického angažmá kapely Kryštof, informace o tom, jak těžké je vypořádat se s dezinformačními weby při permanentním tlaku mocných, zrekapitulovali jsme vazby Tomia Okamury na proputinovské extremisty z celé Evropy, se kterými se znovu právě sešel v Praze.

Pozornost si zaslouží i zmapování aktuální diskuse kolem relativizace totalitních praktik minulého režimu z úst zástupců ÚSTR, ale také určitě největší rozcestník na všechno, co se týkalo mimořádného seriálu Hrdinové kapitalistické práce Saši Uhlové a Apoleny Rychlíkové  nebo na rozličné argumenty týkající se mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Poskytli jsme návod Jak ovládnout stát i argumenty pro to, v čem spočívá zrada přímé demokracie a popsali jsme i to, jak Miloš Zeman, muž bez pravidel, pomohl spolu s Andrejem Babišem změnit Českou republiku na Zemi bez pravidel.

Své texty u nás dovolily publikovat osobnosti jako Tomáš Němeček, Jaroslav Kmenta, Michal Bláha, Milan Šmíd, Robert Vlach nebo David Klimeš. Nejplodnějším externím spolupracovníkem se ovšem stal autor vystupující pod přezdívkou R. Jerevan (na četné dotazy odpovídám, ne, nejsem to já, ale je to renomovaný autor z dobrých důvodů vystupující pod přezdívkou), který vytvořil ohromující sérii Prezident Zeman: slova a činy, mapující krok za krokem volební období Miloše Zemana, z níž nakonec vznikla i souhrnná e-kniha, která je k dispozici zdarma ke stažení pro co nejkvalifikovanější rozhodování v nadcházejících prezidentských volbách (lepší vánoční dárek pro příbuzné nenajdete!).

A jaké byly nejčtenější články? Mohutně vyhrála Helena Třeštíková a její vládní vzpomínka na Mirka Topolánka v roli premiéra. Ukázalo se, že si odkaz na úryvek z její knihy vydané nakladatelstvím Paseka, lidé začali masově posílat e-mailem, což znamenalo, že utekla všem ostatním příspěvkům do násobku návštěvnosti. Další pořadí už bylo mnohem méně nečekané:

  1. Helena Třeštíková vzpomíná na jednání premiéra Topolánka
  2. Jak probíhala audience rodiny Zemanových u britské královny
  3. Prezident Zeman: slova a činy
  4. Líthý boj o lithium – předvolební show ANO
  5. Prezident Zeman: slova a činy – Rok poslední
  6. Vrtěti Kajínkem
  7. Ústavní novela o zbraních – proč je dobré utlumit vášně a zapojit rozum
  8. Další otazníky nad vystupováním Miloše Zemana v zahraničí
  9. Země bez pravidel
  10. Trnitá cesta Miloše Zemana do Bílého domu

 

Takže tak trochu na pokraji smrti vyčerpáním, ale stálo to za to. Bavilo mě to a doufám, že i vás. Přes vánoční svátky vyhlašujeme celozávodní dovolenou, takže se nejspíš znovu potkáme až v novém roce. Kdyby se během něj chtěl někdo z vás do přípravy obsahu zapojit, dveře máte otevřené.

Za všechny, kdo se na provozu serveru Noviny.cz podílejí, vám přeji klidné svátky a jen ty nejlepší zprávy v celém příštím roce

Ján Simkanič

 

 

 

 

Prezident Zeman: slova a činy – e-kniha zdarma ke stažení

Unikátní rozsáhlý dokumentační materiál mapuje výroky a skutky prvního českého prezidenta zvoleného v přímé volbě. Poskytuje vyčerpávající, velice vyčerpávající obrázek téměř celého funkčního období prezidenta Miloše Zemana. Na českém internetu zřejmě nenajdete pohromadě důkladnější archiv, představující téměř 80 normostran textu, odkazů a citací. Na svědomí ho má autor R. Jerevan, náš externí spolupracovník, který nad touto prací ve volném čase a bez jakékoliv odměny strávil desítky, desítky hodin.

Veškeré záznamy vycházejí z přímého zdrojování, přesných citací a doložitelných faktů a událostí. Dávají dohromady plastický obraz o tom, jak to na Hradě od roku 2013 do dnešních dnů vypadalo a vypadá. Tento obraz je vynikajícím podkladem pro přemýšlení o roli českého prezidenta a o tom, jak by měla být naplňována a jestli chceme, aby i v příštím volebním období byla naplňována právě takto.