Po letošních masakrech vztek v USA roste

By , in Zahraničí on . Tagged width: ,

V souvislosti s posledním případem masové střelby ve floridské škole, při níž zemřelo 17 osob, graduje pocit vzteku a naštvání, kdy stále větší skupině lidí dochází trpělivost se stále stejným scénářem po podobné události (těchto událostí v posledních letech mohutně přibývá, jak jsme psali už na konci loňského roku). Mají plné zuby soucitných prohlášení a ujišťování, aby se nic podobného neopakovalo, po nichž nenásledují žádné činy. Přehled nečinnosti zákonodárců vytvořil The New York Times ve výmluvné infografice, která ukazuje časovou osu největších masakrů za posledních pěti let a aktivit Senátu v oblasti zbraňové legislativy. Nebo, ještě hůře, se pravidla pro získání střelných zbraní uvolní jako vloni, kdy bylo zákonem umožněno, aby i psychicky nemocní lidé mohli držet zbraň.

Možná nejpůsobivějším shrnutím vzteku a naštvání na současnou administrativu byl projev studentky Emmy Gonzalez, který obletěl Spojené státy pro svou výjimečnou sílu, emotivnost a nekompromisní popis kruté reality. Vyplatí se ho poslechnout si ho celý, protože způsob podání dodává slovům násobek působivosti. Emma je ze školy, v níž se tragédie odehrála, a vraha znala. Emma výstižně poukazuje na to, že zatímco se od doby, kdy vzniklo ústavní právo na nošení zbraně, naprosto proměnila podoba, funkčnost a možností zbraní, zákony tento vývoj nereflektovaly. Upozorňuje jak na sílu zbraňové lobby, tak na pokrytectví politiků, kteří mezi životy nevinných a byznysem volí byznys. A mobilizuje posluchače, aby se jejich společný vztek proměnil do konkrétních činů a aktivizace jejich volených zástupců. Protože to, co je zatím od politiků slyšet, je pouze BS – bullshit.

Since the time of the Founding Fathers and since they added the Second Amendment to the Constitution, our guns have developed at a rate that leaves me dizzy. The guns have changed but our laws have not. We certainly do not understand why it should be harder to make plans with friends on weekends than to buy an automatic or semi-automatic weapon. In Florida, to buy a gun you do not need a permit, you do not need a gun license, and once you buy it you do not need to register it. You do not need a permit to carry a concealed rifle or shotgun. You can buy as many guns as you want at one time. (…)
So many signs that the Florida shooter was mentally disturbed, even expelled for bad and erratic behavior. Neighbors and classmates knew he was a big problem. Must always report such instances to authorities again and again. We did, time and time again. Since he was in middle school, it was no surprise to anyone who knew him to hear that he was the shooter. Those talking about how we should have not ostracized him, you didn’t know this kid. OK, we did. We know that they are claiming mental health issues, and I am not a psychologist, but we need to pay attention to the fact that this was not just a mental health issue. He would not have harmed that many students with a knife.
The people in the government who were voted into power are lying to us. And us kids seem to be the only ones who notice and our parents to call BS. Companies trying to make caricatures of the teenagers these days, saying that all we are self-involved and trend-obsessed and they hush us into submission when our message doesn’t reach the ears of the nation, we are prepared to call BS. Politicians who sit in their gilded House and Senate seats funded by the NRA telling us nothing could have been done to prevent this, we call BS. They say tougher guns laws do not decrease gun violence. We call BS. They say a good guy with a gun stops a bad guy with a gun. We call BS. They say guns are just tools like knives and are as dangerous as cars. We call BS. They say no laws could have prevented the hundreds of senseless tragedies that have occurred. We call BS. That us kids don’t know what we’re talking about, that we’re too young to understand how the government works. We call BS.
If you agree, register to vote. Contact your local congresspeople. Give them a piece of your mind.

Je zajímavé, že se rozkol v rámci americké společnosti snaží využít i ruští boti, kteří publikují tweety a statusy na podporu střelných zbraní, jak upozorňuje CNN. Přičemž jejich cíl není nějaké ideologické ovlivnění toho, jak se pohledy na tuto věc budou vyvíjet. Pouze vnášejí další polarizaci do již tak vyhrocených emocích bezprostředně po tragédii, aby vytvořili konfrontaci jednotlivých částí společnosti proti sobě.

„Gun control is simply one of those causes,“ he said. „It is not in any way an ideological preference for Russia to have less gun control in the US. It is, however, the perfect divisive cause.“ If the intent is not ideological, but to sow discord in American society, that could help explain why Russian-related bots are spreading hashtags calling for gun control laws and reforms. „Such hashtags serve mostly as bait: they serve to attract ‚opposing view‘ readers, which results in explosive and discordant online mutual shouting — in place of any reasonable debate, which would not be in the interest of Russia,“ Grozev said.

A provokativně napsaný text přinesl The Independent. Usvědčuje z pokrytectví a politického cynismu ty, kteří se z tragických událostí snaží získat populistický kapitál – ať už jde o amerického prezidenta Trumpa nebo extrémní pravicový deník Breitbart či britskou stranu UKIP, kteří interpretují podobné tragické události odlišně v závislosti na tom, kdo je útočníkem a vrahem. Zatímco v případě bílých mužů je detailně analyzována jejich osobnost, zdravotní a psychický stav, prostředí, výchova a další aspekty, které by posloužily jako vysvětlení jeho individuálního selhání, v případě jiných kulturních a náboženských skupin se z pachatelů stávají odosobněné typizované příklady zvrhlého chování skupiny, kterou chtějí politici odsoudit jako celek – muslimové, černoši, Mexičani, imigranti…

Přitom pokud by bylo možné na základě většinových charakteristik pachatelů masových vražd v USA diagnostikovat společné vlastnosti, pak by šlo z 98 % o muže, ze 72 % o bílé muže.

In fact, in a study of 62 cases of US mass shootings from 1982-2012, it was noted that only one shooter was a woman. All the others were men. Of these men, 44 out of 61 were white. But if it has been proven that 98 per cent of mass shooting are committed by men, why isn’t the media exploding with stories about why men are to blame?

Zdá se, že přibývající množství případů masové střelby (jen za prvních 46 dnů roku 2018 jich bylo 30) skutečně začíná měnit atmosféru ve společnosti, zvláště u mladých, kteří se stále hlasitěji ozývají, a jak píše The New York Times, volají po změně. (Byť jiní mladí zase prodávají lístky na podporu svého baseballového týmu, s nimiž lze vyhrát AK-15, tedy stejnou zbraň, která byla použita na Floridě k masakru). Bude zajímavé sledovat, jestli možnosti sociálních sítí, tomuto aktivismu napomohou a zda budou mít sílu zlomit tradiční lobby zbraňového průmyslu. Mimochodem Donald Trump byl prý největším příjemcem příspěvků lobbistické organizace NRA (National Rifle Association) ve volbách v roce 2016.

While many politicians after the shooting were focused on mental health and safety, some vocal students at Stoneman Douglas High showed no reluctance in drawing attention to gun control. They called out politicians over Twitter, with one student telling Senator Marco Rubio, a Florida Republican, “YOU DON’T UNDERSTAND.” Shortly after the shooting, Cameron Kasky, a junior at the school, and a few friends started a “Never Again” campaign on Facebook that shared stories and perspectives from other students who survived the rampage.

Čtěte dále:

Masová střelba v USA zabíjí stále více lidí

Skoro 400 osob bylo v loňském roce obětí masového střílení ve Spojených státech. O rok dříve to bylo 333 osob, v roce 2014 274 osob (viz reporty Gunviolencearchive.org). Letošní rok tuto smutnou bilanci doplní o děsivou událost, při níž zemřel rekordní počet obětí masového střílení. V Las Vegas po účastnících koncertu střílel z 32. patra hotelu Mandalay Bay 64 letý běloch z Nevady (v jeho hotelovém pokoji nalezli nejméně 8 zbraní). Zabil skoro 60 lidí, zranil jich více než 200 a bilance bohužel jistě nebude konečná. Přitom uplynul jen rok a kousek od předchozí tragédie, kdy v gay klubu v Orlandu zahynula téměř padesátka lidí a další padesátka byla zraněná.

Všechny jejich lži: poloprázdná americká sklenice tlustého Žida

Americko-izraelský novinář a spisovatel Tuvia Tenenbom se chlubí tím, že píše otevřeně, politicky nekorektně, upřímně a bez příkras. Žádné turistické šminky a katalogové atrakce, ale tvrdě k jádru věci. Průvodce Prahou zatím nenapsal, zato napsal netradičního průvodce Spojenými státy americkými, který se jmenuje Všechny jejich lži. A Tenenbomova pravda, chtělo by se dodat.