Podnikání Agrofertu v českých médiích

By , in Česko on . Tagged width:

Přinášíme vám dlouhý seznam tipů na nejzajímavější mediální výstupy týkající se podnikání společnosti Agrofert zahrnující mnoho kontroverzních kauz. Průběžně doplňujeme.

Mapování.cz: Andrej Babiš a Agrofert

Dobyvatel posttotalitního území. Král české chemie, potravinářství, médií a nově i politiky… Fascinující příběh muže, který chtěl být vždy raději „zdravý a bohatý, ako chorý a chudý“. Podařilo se mu to. Tak teď ještě tu moc. Nebo prohlédl a chce skutečně pomoci společnosti?

Deník.cz: Analytický souhrn kauz a nezodpovězené otázky související s podnikáním ministra financí A. Babiše (PDF ke stažení)

Dobrý přehled základních faktů o nejdůležitějších kauzách Andreje Babiše.

Deník.cz: Sobotka jde Babišovi po krku. Chce vědět, jak získal Agrofert

ČSSD přitvrzuje. Korunové dluhopisy a transakce kolem firmy Profrost už nejsou jedinou věcí, která premiéra Bohuslava Sobotku zajímá. Chce vědět, jak Andrej Babiš získal Agrofert. Poradci předsedy vlády připravili materiál, který má Deník k dispozici. V obsáhlé analýze čítající 70 stran včetně příloh shrnuje pochybnosti kolem podnikání Andreje Babiše. Závěrem pak klade 22 otázek, které se netýkají jen korunových dluhopisů či Babišových příjmů za prodej akcií společností Profrost, Afeed CZ a Affed Agrofertu, ale také fondu Hartenberg, firmy Imoba, Čapího hnízda a především Agrofertu jako takového.

Reflex: Legenda o svatém Andrejovi. Reflex odhaluje zapomenuté informace o Babišově zbohatnutí

Andrej Babiš je bezesporu fenoménem předčasných voleb. Vedle masívní kampaně byla jedním ze zlomových momentů v Babišově vzestupu manifestační podpora od několika výstavních podnikatelů typu Radima Jančury nebo Stanislava Bernarda, vesměs lidí sdružených v Nadačním fondu proti korupci Karla Janečka. V příběhu Agrofert je však několik významných otazníků.

Forum24.cz: Podíl v Agrofertu v hodnotě 368 milionů koupil Babiš za 2,5 milionu. Za vlády Zemana

Další závažná zjištění okolo financování byznysu ministra financí Andreje Babiše objevili Reportéři ČT. Upozorňují na to, že dnešní ministr financí nemohl mít na konci devadesátých let peníze na nákup akcií společnosti Agrofert, kde byl tehdy manažerem. Část akcií nakoupil z větší části od státní společnosti Spolana Neratovice za podmínek pro tuto společnost extrémně nevýhodných.

Forum24.cz: Z archivu České televize: Miloš Zeman na počátku Babišova podnikatelského rozmachu

Andrej Babiš si čas na jednání sněmovny probírající jeho podezřelé finanční operace nenašel. Den poté však zavítal na Hrad, kam ho pozval prezident Miloš Zeman, který se za něj znovu postavil. Oba muže však nepojí jen současné pragmatické spojenectví, ale i nebývalá podpora Zemanovy vlády podnikání Andreje Babiše, která mu umožnila splnit jeho sen. Stála na počátku jeho zázračného vzestupu mezi nejvlivnější podnikatele. Už dříve o něm pojednávala i reportáž České televize v pořadu Fakta, a nešlo jen o proslulý Unipetrol.

Neovlivní.cz: Policie už řeší i Babišův audit, nákup Agrofertu je ale promlčený

Daňoví specialisté z policie, kteří mají na stole kauzu dluhopisů Andreje Babiše, rozšířili vyšetřování i o operace, které ministr financí popsal ve své auditní zprávě. Tou chtěl rozptýlit pochybnosti o svých soukromých financích. Místo toho ale vyvolal nová podezření ohledně svého byznysu a také o osobní kase.

HlídacíPes.org: Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace

Jenom v roce 2014 získaly společnosti skupiny Agrofert přes 3 miliardy korun z dotací EU, zemědělských dotací a veřejných zakázek. Veřejné peníze, které koncern inkasoval, odpovídají polovině konsolidovaného zisku skupiny. Vyplývá to z unikátní analýzy HlídacíPes.org.

HlídacíPes.org: Babiš odstartoval majetkovou rošádu. V hlavní roli jsou jeho klíčoví lidé a družka Monika

Na konci prosince stvořil Andrej Babiš firmu Agabsy postavenou na základech spící společnosti Kostelecké maso uzeniny. V době, kdy se spekuluje o tom, jak se místopředseda vlády Andrej Babiš vypořádá s dopadem takzvaného Lex Babiš, došlo k významné změně v jeho majetkovém portfoliu.

Reportér: Agrofert a dotace. Umíme to podojit

Jak je to doopravdy s dotacemi, které tečou do holdingu Agrofert? Ať se celé dotace klidně zruší, vykřikuje Andrej Babiš. Ve skutečnosti jsou pro jeho holding stále podstatnějším zdrojem příjmů a neustále výrazně rostou. A porostou dál – stát se stará o to, aby si na peníze mohly mnohem lépe sáhnout i velké firmy.

HlídacíPes.org: Babišovo eurodotační kolečko: Agrofert žádá, politici ANO schvalují, ministr financí kontroluje

Evropské dotace pro firmy skupiny Agrofert se dostávají v Bruselu do hledáčku úředníků Evropské komise i poslanců Evropského parlamentu. Jako velký problém se jeví především v Česku dlouho bagatelizovaný fakt, že majitel Agrofertu Andrej Babiš (či jeho lidé) vystupují v trojjediné roli – jako příjemce dotací, jako jejich administrátor a jako kontrolor. HlídacíPes.org na tento střet zájmů bez většího ohlasu veřejnoprávních i soukromých médií upozorňoval již loni v dubnu.

Forum24.cz: Biopaliva: Český, či Babišův výklad?

Andrej Babiš, český ministr financí a majitel molochu Agrofert, který ovládá chemický a potravinářský byznys ve dvou zemích, je největším konečným beneficientem výhod z toho, že stát přispívá producentům biopaliv a zároveň dodává bionaftu státním firmám, často pod vlastní kontrolou. Cesta k hegemonii v zelené naftě byla klikatá. To, co ji v současnosti završuje, však nasazuje podezřením z konfliktu zájmů Babiše korunu.

Respekt: Zlatý důl ministra Babiše

Na podpoře biopaliv není nic kontroverzního. Až na majitele Agrofertu ve vládě. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek chce překřičet to nesnesitelné ticho, které se podle jeho slov rozhostilo po nedávném souhlasu vlády s další podporou biopaliv do roku 2020. Podle šéfa opozice jde přitom o tunel na státní pokladnu ve výši devíti miliard korun, z nichž většina, zhruba pět miliard, prý odteče do firem ministra financí Andreje Babiše.

Respekt: Vládní dotace od Babiše Babišovi

Ministr financí pomáhá majiteli Agrofertu. První rok Andreje Babiše ve funkci ministra financí přinesl jeho firmě Agrofert nárůst dotací o 50 procent. Z miliardy korun na více než miliardu a půl. Jen za tento první rok vládního angažmá svého majitele dostal Agrofert na vládních a evropských dotacích více než jejich třetí největší příjemce mezi soukromníky – železárny ArcelorMittal – za celé období od vstupu do Unie. Vzbudilo to otázky, jestli vicepremiér Babiš nezneužívá své vládní funkce k finančním přihrávkám podnikateli Babišovi. Odpověď je, že přímo v žádném případě. Ale pak jsou tu nějaká ale.

Respekt: Tři miliardy od Babiše pro Babiše

Od chvíle, kdy se velkopodnikatel stal ministrem financí, zažívá Agrofert ještě lepší časy. Při poslanecké debatě o registru smluv létaly vzduchem miliardy, ale debata se netýkala registru smluv, nýbrž dotací, které údajně získávají od ministra Andreje Babiše jeho firmy z Agrofertu. Jen chvíli předtím proběhla sítěmi zpráva, že Babišův Uniles získal od státu třímiliardovou zakázku na zpracování dřeva a posluchače vzrušené poslanecké debaty – v kuloárech sněmovny jím byl pouze pan Patizon – napadla otázka, jak to vlastně je.

HlídacíPes.org: Kompletní seznam veřejných zakázek skupiny Agrofert: Babišův byznys se státem až za 32 miliard

HlídacíPes.org publikuje unikátní přehled všech státních zakázek, které získaly Babišovy firmy od prosince 2006 do konce roku 2014. Firmy Andreje Babiše čile obchodovaly se státem již před jeho vstupem do politiky. Státní zakázky získávají i po lednu 2014, kdy se Babiš stal prvním místopředsedou vlády a ministrem financí. Jen za loňský rok skupina Agrofert vysoutěžila zakázky za více než 2,7 miliardy korun.

Deník Referendum: Babišovo sorry jako: pro vás daňový kombajn, pro mě úniky a klid

Faktem je, že díky kontrolním hlášením získal ministr financí, reálný šéf Mafry, Agrofertu a politického hnutí ANO, dokonalý průběžný přehled o stavu úplně všech větších firem v České republice. A díky zajišťovacím příkazům má nástroj, kterým zcela svévolně může jemu podřízený úřad kteroukoli větší firmu v České republice paralyzovat.

HlídacíPes.org: Zákulisí korupce: Výhodný byznys Agrofertu se státními rezervami

Informace o podivných obchodních případech při ochraňování státních hmotných rezerv prosakovaly delší dobu. Teprve v posledních letech se ale podařilo zmapovat některé z nich, u kterých je silné podezření, že smlouvy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) nejsou pro stát výhodné a může na nich tratit desítky či stovky miliónů. Na Správu hmotných rezerv se dlouhodobě zaměřuje šéfreportér týdeníku Euro Jan Hrbáček, který své pátrání popsal v rámci projektu Informací proti korupci. Na realizaci projektu se podílel i HlídacíPes.org.

Neovlivní.cz: Politici připravili právní kličku a Babišova firma jako první unikla soudu

Agrotec, společnost ze svěřenských fondů vicepremiéra Andreje Babiše, nebude souzena v kauze zmanipulovaných zakázek na státní poště. Nikoli proto, že se firma ničeho nedopustila. Ale proto, že politici podporovaní Babišovým ministrem spravedlnosti loni protlačili parlamentem právní kličku, která nově zajistí firmám s dostatečnou štábní kulturou a dobrými právníky beztrestnost. Agrotec je první firmou, u které soud novelu zákona využil.

Neovlivní.cz: Dokumenty: Faltýnek ve střetu zájmů, ČR má kvůli dotacím pro Agrofert platit miliony

Česká republika má z rozhodnutí Evropské komise vrátit více než dvě desítky milionů korun jako pokutu za střet zájmů, v němž se při rozdělování zemědělských dotací ocitl manažer holdingu Agrofert. Jde o Babišova blízkého spolupracovníka a šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který zasedal v dozorčí radě fondu, jež dotace rozděloval. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně.

Euro: Babišova můra. Znalec, který řešil převzetí Lovochemie, dnes pracuje pro Agrofert

Po převzetí Lovochemie byl Andrej Babiš podezřelý z pěti trestných činů. Vyšetřování vyšumělo do ztracena. Klíčový znalec policie, na základě jehož posudků byl případ Lovochemie odložen, dnes vypracovává posudky pro firmy z holdingu Agrofert.

Reportér: Čapí hnízdo. Hra na malou firmu

Po měsících mlžení a dohadů se na světlo dostaly oficiální dokumenty k dotaci na farmu Čapí hnízdo. Magazín Reportér je získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Vyplývá z nich, že otěže projektu, na který byla vyplacena dotace pro malé a střední podniky, po celou dobu držel Agrofert Andreje Babiše. Farma se sice sama v dokumentech prohlásila za „nezávislý malý podnik“, všechny změny se však měly projednávat s Agrofertem, který také ručil i za úvěry na stavbu.

Reportér: Čapí hnízdo: dokumenty o skutečné roli Babišova holdingu

Farma Čapí hnízdo, která získala dotaci coby malý či střední podnik, ve skutečnosti celá vznikala pod taktovkou Agrofertu. Na některých klíčových smlouvách je i vlastnoruční podpis Andreje Babiše. Vyplývá to z dosud nezveřejněné úřední dokumentace, kterou získal magazín Reportér.

Neovlivní.cz: Zlom v kauze Čapí hnízdo: od začátku to byl podvod

Rok poté, co musel Andrej Babiš vysvětlovat ve Sněmovně dotační kauzu svého Čapího hnízda , získala redakce Neovlivní.cz kompletní dokumentaci k případu. Z dosud nepopsaných spisů vyplynulo překvapivé zjištění: žádost o dotaci na vicepremiérův luxusní komplex obsahovala nepravdivé údaje. Neměla být proto vůbec udělena a od počátku tedy šlo o podvod. Proti přiklepnutí evropských peněz stály i expertní posudky. Jde o dokumenty, které má k dispozici i policie.

Neovlivní.cz: Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila

Úřednice ministerstva financí, která za zády svých přímých nadřízených pokoutně zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo, nakonec povýšila. Její nadřízené, kteří na šmejdění kolem kauzy ministra financí upozornili ministerského prošetřovatele na úřadu vlády, naopak čeká odchod z Babišova resortu.

TaPolitika.cz: Byl jednou jeden dluhopis

V posledních dnech mediální prostor čeří kauza, která Andreji Babišovi dělá vrásky na čele a vyvolává u něj stále častější emocionálně zabarvené reakce. Jelikož se i díky jeho neustálým změnám verzí, jak přišel k prostředkům, které svému Agrofertu půjčil, těžko orientuje, nabízíme vám tento text. Věříme, že vám pomůže pochopit, oč vlastně jde a že Andrej Babiš zatím vůbec nic nevysvětlil.

Reportér: Andrej Babiš, daňový umělec

Ministr Babiš formálně vyvedl podnikatelské impérium ze svého majetku, nadále má však zajištěný pravidelný nezdaněný příjem z dluhopisů Agrofertu. Část z nich si přitom pořídil už v ministerské funkci. Že nešlo o běžnou půjčku, ale o daně, ukazuje i to, že Babiš půjčil firmě peníze za podstatně vyšší úrok, než dávaly banky. I další věci jsou u politika-podnikatele jinak, než se na první pohled zdá. Nové vlastnické uspořádání je nastaveno tak, aby Andreje Babiše nijak neomezilo. Ani kdyby chtěl kus holdingu prodat, třeba do čínských rukou – o čemž vcelku vážně vyjednával.

Hlídacípes.org: Agrofert zaplatil Babišovi za akcie 527 milionů a obratem je za 20 milionů prodal

Kauza nejasných Babišových příjmů pokračuje. Podle závěrů zprávy auditorských firem získal Andrej Babiš prodejem akcií společnosti Profrost svému koncernu Agrofert přes 527 milionů korun. „Tato částka byla mimořádně přemrštěná. Znovu se tak nabízí otázka, zda spíše než o zaplacení reálné kupní ceny akcií nešlo o zastřenou dividendu. Výplata dividendy by však byla zdaněna, kdežto prodej předražených akcií zdaněn není. V takovém případě by se jednalo o daňový únik,“ píše ve své analýze pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.

Reportér: Hluboce zmrazená tajemství Andreje B. 

V případu prostějovské továrny na zamražování pečiva Profrost – jejíž většinu kdysi Andrej Babiš prodal svému Agrofertu a získal tak nezdaněné peníze – se skrývají zajímavé podrobnosti. Firma získala dokonce investiční pobídku, která jí umožnila neplatit od roku 2011 žádné daně. A i když nyní Babiš přiznal, že Profrost patřil jemu, sám ji kdysi představoval jako firmu Agrofertu. Historie Profrostu je názornou ukázkou Babišova daňového matrixu.

Deník Referendum: Analýza: Ministerstvo životního prostředí pracuje pro Agrofert

Původní vysokou pokutu Precheze udělila Česká inspekce životního prostředí za porušení zákona, kterého se podnik patřící do Babišova holdingu dopustil na konci října 2014. Do přerovského ovzduší tehdy z Babišovy fabriky unikl jedovatý oxid siřičitý. Povolený limit 350 mikrogramů na metr krychlový byl překročen šestatřicetkrát. Inspekce tak vzhledem k závažnosti porušení zákona rozhodla o udělení pokuty ve vyšším pásmu stanoveném zákonem: horní limit je deset milionů korun. Ministerstvo životního prostředí pod vedením Richarda Brabce ale podniku, který měl v roce 2015 zisk po zdanění 624 milionů korun, snížilo pokutu na půl milionu.

Deník Referendum: Strach a smrad v Kroměříži. Ve stínu Kmotra z Agrofertu

Není tak ani divu, že ředitelka masny Kmotr Iveta Matisová se v takových podmínkách cítí pevná v kramflecích. A to natolik, že neváhala zastrašovat místní občany. S vědomím, že má v zádech starostu i Agrofertem ovládnuté orgány státní správy, lidem, kteří se dožadovali dodržování zákona, řekla doslova: „My jsme Agrofert. My nejsme obyčejná firma. My jsme dnes taková polostátní správa. A vy to dobře víte.“

Deník Referendum: Sobotka píše Brabcovi kvůli kroměřížským hříchům Agrofertu

Premiér požádal dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce o prošetření postupu ministerstva v případech, na které upozornil Deník Referendum a Hospodářské noviny. Brabcův úřad se ale zatím dál vykrucuje.

Dotyk.cz: Zátah berňáků na „karuselové“ podvody paralyzuje Babišovu konkurenci

Hloubkové daňové kontroly, které neberou konce. Zadržování vratek DPH, a tím finanční vyčerpávání prověřovaných firem. Kdo má něco společného s řepkovým olejem či bionaftou, je automaticky podezřelý. Týdeník Dotyk přináší svědectví lidí z oboru, ve kterém je hlavním hráčem firma šéfa berních úředníků – ministra financí.

Deník Referendum: Babišova firma zničila svému konkurentovi úrodu za čtyři miliony

Firma Agro Jevišovice spadající do Babišova podnikatelského impéria zlivikdovala v rámci sporů o půdu totálním herbicidem úrodu svému konkurentovi. Babiš porušuje závazky, pod které se sám podepsal.

Deník Referendum: Agrofert odpověděl na reportáž DR. Babiš poslal reakci na Twitteru

Páteční reportáž Deníku Referendum přinášející další podrobnosti ke sporu moravského zemědělce Bohumíra Rady s Andrejem Babišem přiměla Agrofert k reakci. Na otázky DR přitom původně odpovědět odmítl.

Deník Referendum: Babišova kampaň proti zemědělci Radovi: nepravdy a manipulace

Andrej Babiš poslal DR dopis, který podle něj obahuje „pravdivá fakta“ o zemědělci Bohumíru Radovi. Babišova tvrzení o Radovi jsme prověřili. Výsledek předkládáme.

Deník Referendum: Sedlák, kterému Babiš spálil pole, po něm chce vrátit i Agro Jevišovice

Exkluzivně přinášíme další podrobnosti k případu Bohumíra Rady, kterému Babišovi lidé spálili v červnu totálním herbicidem úrodu. Babiš v minulosti připravil Radu o Agro Jevišovice, ale moravský sedlák se nyní soudně domáhá vrácení akcií.

Forum24: Agrofert zametá stopy po krokodýlech. Najednou prý žádné nemá. Ale je to jinak

Poprask vyvolalo v Agrofertu zjištění reportérů deníku FORUM 24 ohledně chovu krokodýlů na farmě patřící právě holdingu, kterého se před několika týdny po donucení zákonem dočasně zbavil místopředseda vlády Andrej Babiš. Zástupci Agro Jevišovice po zveřejnění informací o chovu krokodýlů smazali z webu společnosti podrobnosti k chovu a vydali prohlášení, kterým zveřejněné informace popírají.

Neovlivní.cz: Obchodoval s Babišem, skončil v dluzích, a pak se zastřelil

Podnikatel Milan Sládeček v roce 2010 prodal svojí firmu na dovoz a zpracování masa dnešnímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Rok po prodeji ale Babišovi právníci přišli s tím, že je Sládeček ošidil a požadovali zpět 30 milionů. Poslali na něj policii, následovaly výslechy rodiny. Podnikatel se následně dostal do spirály dluhů a exekucí. Příběh skončil loni v prosinci, kdy se Milan Sládeček zastřelil.

Deník Referendum: Jak Andrej Babiš připravil řezníky o Kostelecké uzeniny

Kostelecké uzeniny mohly sloužit jako jeden z výstavních příkladů úspěchů polistopadové ekonomické transformace. Do té doby, než je koupil Andrej Babiš.

Seznam Zprávy: Tajný plán, jak Agrofert ovládne firmu. Promluvil muž z Kosteleckých uzenin

Zvláštní vyšetřování popisuje byznysové metody, které před čtrnácti lety pomohly Andreji Babišovi ovládnout jednu z největších potravinářských firem v zemi, Kostelecké uzeniny, a jejich zásadního dodavatele kuřat, firmu Agro Jevišovice. V pořadu vůbec poprvé na kameru promlouvá bývalý ředitel Kosteleckých uzenin Jan Boček, jenž se po zkušenostech s pětiletým policejním stíháním za tunelování firmy (dvěma soudy následně zrušeným) a po prodělaném infarktu straní lidí a žije na Vysočině v dřevěném srubu uprostřed lesů.

Deník Referendum: Jehly a smrt v masokombinátech Andreje Babiše

Andrej Babiš klamal, když na pardubické univerzitě vyprávěl, že si jeho manažer vzal život kvůli výsledkům testů potravin. Ve skutečnosti se zabil večer po pohřbu svého tragicky zesnulého kolegy. A kde se berou jehly v Babišových uzeninách?

Ekonom: Jak vynáší práce pro Babiše? Agrofert zaměstnance nepřeplácí, podprůměrné mzdy mají hlavně dělníci

Moje firmy v Česku zaměstnávají 35 tisíc lidí, zdůrazňoval s oblibou ministr financí Andrej Babiš ještě předtím, než převedl svůj byznys do svěřenských fondů, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Obrázek jednoho z největších zaměstnavatelů v Česku měl potvrdit, že na rozdíl od běžných politiků doopravdy „maká“, a užitek z toho mají navíc i tisíce Čechů, zaměstnanců Agrofertu. Už loni ale v rámci kampaně Konec levné práce odborářský boss Josef Středula tento obrázek poněkud narušil: upozornil, že Agrofert není dobročinný spolek starající se hlavně o blaho svých zaměstnanců. Středula na svém twitterovém účtu zveřejnil zajímavé nabídky práce firem z holdingu. Příklad? Pozice dělníka ve výrobě ve společnosti Vodňanská drůbež, v chladném a vlhkém prostředí za nástupní mzdu 12,5 tisíce korun. Nebo: dělník na etiketování výrobků v Kosteleckých uzeninách, v třísměnném provozu od 13,5 tisíce za měsíc.

Forum24.cz: Babiš není Baťa: Sobě daňové úlevy, zaměstnancům mzdy od 12,5 tisíce

Andrej Babiš se rád stylizuje do role štědrého velkopodnikatele dávajícího práci desítkám tisíc lidí, novodobého Tomáše Bati. Vytváří však jen virtuální realitu. Každý z obou továrníků přišel ke svému bohatství diametrálně odlišným způsobem a liší se i přístupem ke svým zaměstnancům. Makat pro Babiše není žádné terno. Zejména pro řadové pracovníky, kteří většinou pracují hluboko pod průměrnou mzdou.

Deník Referendum: Hustopečské zemědělství pod Babišem: proč si je kupoval, když ho zničil?

Mimořádně smutný příběh zničení hustopečského zemědělského podniku Agrofertem kromě happy-endu postrádá i kladného hrdinu. Prozatím obsahuje velké tajemství a přináší jedinečné poučení o tom, co Andrej Babiš říká slovy „řídit jako firmu“.

Deník Referendum: Jakmile zjistí, že je to Babišovo, dají zpátečku

Paní Marii Kaiseršotové v obci Klučov u Českého Brodu Agrofert postavil naproti domu dvě stříbrná sila. Sen o klidném důchodu vzal za své. Přezkum, který čerstvá důchodkyně iniciovala, konstatoval, že byl porušen zákon.

Aktuálně.cz: Zkorumpovaná pakáž, obořil se Babiš na novináře kvůli dotazům na nákup dluhopisů. Dal stížnost na ČT

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) podává stížnost na Českou televizi. Vadí mu pořady 168 hodin a Reportéři ČT, které odvysílaly reportáže o okolnostech jeho nákupu dluhopisů Agrofertu. „Podávám stížnost na Radu ČT a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání na pořad 168 hodin a Reportéři ČT. Reportéři jsou zmanipulovaný pořad. Slavili jsme u nich už 20. zmanipulovanou reportáž. A chci, aby to věděli daňoví poplatníci, kteří platí veřejnoprávní poplatky,“ řekl.

Reportéři ČT: Ministerské počty

Za třináct let jsme od politiků schytali hodně urážek. Ale ministr financí Andrej Babiš je všechny hravě překonal: podle něj jsme zkorumpovaná pakáž. Podobný výrok nemá v právním státě místo bez předchozího rozsudku a nemůže si ho dovolit ani sebemocnější politik. I když se mu nelíbí, že informujeme o jeho střetu zájmů. Už za několik dní začne platit zákon, který ministrům zakazuje obchodovat se státem. V reportáži Jany Neumannové ukážeme, o jak velké objemy peněz by mohl přijít Agrofert, pokud jej Andrej Babiš nepřevede například do svěřenského fondu.

HlídacíPes.org: Všímá si pořad Reportéři ČT nepřiměřeně Andreje Babiše? Spočítali jsme to

Ohlédnutí za náměty pořadů Reportéři ČT však jen potvrzují tezi, kterou si vzal za svou i sám Andrej Babiš. Tedy, že je jako ministr, politik, vlastník médií a podnikatel v jedné osobě v permanentním střetu zájmů.

Česká televize: dokument Matrix AB

Situační portrét jednoho z nejvlivnějších mužů české současnosti, politika a podnikatele Andreje Babiše. Filmový štáb jej několik měsíců sledoval v záři reflektorů i v jejich stínu. Setkává se také s osobnostmi, které o Babišovi vydávají nevšední osobní svědectví. Vzniká tak ojedinělý filmový vhled do světa moci. Režie V. Klusák.