Presumpce viny Miloše Zemana

By , in Česko on .

Řadě lidí přistál v posledních dnech ve schránce leták, který vyzývá ke zvolení stávajícího prezidenta Miloše Zemana již v prvním kole. V tomto letáku nekampaně se mimo jiné píše: „Dejte hlas spolehlivému člověku, jehož názory a zásadovost znáte.“

Jak se věci mají se Zemanovými názory a zásadovostí pak (opět) ukázal jeho dnešní předvolební projev v Poslanecké sněmovně, který se oficiálně uskutečnil z důvodu, aby prezident vyjádřil podporu Babišově vládě.

Ačkoli se Miloš Zeman v proslovu vyhnul tomu, aby uvedl, zda má poslanecká sněmovna vydat Andreje Babiše a Jaroslav Faltýnka k trestnímu stíhání, zdůraznil, že platí presumpce neviny.

„Pokud jde o největší a téměř jediný problém, který se v této první části mého vystoupení vyskytuje, pak je to samozřejmě problém trestního stíhání Andreje Babiše. Odpovím na to naprosto jednoznačně. Od starořímských dob platí presumpce neviny. A presumpce neviny říká, že na obviněného je třeba pohlížeti jako na nevinného do doby, než je případně pravomocně odsouzen,“ sdělil Zeman.

Jde o přitom o výrazný posun oproti názoru, který Zeman zastával řadu let. Dlouhou dobu totiž Zeman tvrdil, že u politiků neexistuje presumpce neviny. V dubnu 1998, kdy Zeman nabídl po tzv. bamberské kauze rezignaci na funkci předsedy sociální demokracie, uvedl, že v politice neexistuje

presumpce neviny, nýbrž presumpce viny. (Plzeňský deník, 4. 4. 1998)

O dva roky později, v červenci roku 2000, pak Zeman v České televizi při bilancování dvou let vládnutí znovu potvrdil:

„Nicméně v politice by měla platit presumpce viny. To je ten rozdíl v naší náročné profesi oproti všem ostatním profesím.“ (ČT, pořad Tady a teď, 20. 7. 2000)

Reagoval tím na upozornění redaktora, že někteří z jeho ministrů z vlády museli odejít kvůli policejnímu vyšetřování a v případě ministra Iva Svobody dokonce i vazebnímu stíhání.

Nic se v tomto ohledu nezměnilo ani poté, co Miloš Zeman opustil politiku. V březnu 2006 debatoval v Otázkách Václava Moravce s Přemyslem Sobotkou (ODS) mimo jiné o korupci, povinných majetkových přiznáních nebo o návrhu volebního zákona.

„Já jsem se vždy řídil zásadou ‚padni, komu padni‘. A jak víte, tak byl jsem ten, kdo odvolal ministra financí Ivoše Svobodu, aniž bych byl subjektivně přesvědčen o jeho vině, protože jsem se řídil zásadou, že v politice platí presumpce viny, na rozdíl od presumpce neviny, která platí všude jinde,“ odpověděl Zeman na otázku, zda by místní organizace ČSSD měly vyloučit dva své členy, které pár dní předtím zatkla policie kvůli podezření z korupce.

Také o dalších 6 let později Zeman odvětil na otázku, zda zažil někdy podezření, že někdo z jeho blízkých lidí krade:

„Nemluvil bych o krádeži, ale jeden případ tady přece jen byl v osobě tehdejšího ministra financí Ivo Svobody. Zdůrazňuji, že jsem subjektivně nebyl přesvědčený o jeho vině. Ale v politice platí, že když je vážné podezření, říká se tomu presumpce viny a politik má odejít. Také jsem ho tehdy odvolal.“ (Parlamentnílisty.cz, 5. 2. 2012).

V rozhovoru pro Blesk.cz pak o více než rok poté, už jako prezident České republiky, v návaznosti na kauzu Petra Nečase a Jany Nagyové zopakoval:

„Platí presumpce neviny. Pro běžného občana je posvátná a nedotknutelná. U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření.“ (Blesk.cz, 21. 6. 2013)

Posun v Zemanově názoru přišel někdy na přelomu let 2015 a 2016.

„Zatímco dříve jsem zastával zásadu, že při každém obvinění je třeba člověka zavřít, různé případy mě přesvědčily o změně názoru a k návratu k tradiční starořímské zásadě o presumpci neviny, nikoliv presumpci viny,“ prohlásil v únoru 2016 při návštěvě Libereckého kraje. (25. 2. 2016, Hospodářské noviny)

Sám Zeman doplnil, že názor změnil kvůli kauze Budišov a neoprávněnému obvinění nynější eurokomisařky Věry Jourové. Časová souslednost zde však mírně pokulhává. Věra Jourová totiž byla obviněna již v roce 2006, přičemž její stíhání bylo zastaveno v létě 2008. V roce 2011 ji pak Obvodní pro Prahu 2 odškodné ve výši 3,6 milionu korun. Následně byla po odvolání tato částka snížena na 2,7 milionu Kč. Zemanův názorový obrat tak časově kauze Věry Jourové neodpovídá, protože i po jejím očištění trval na presumpci viny. Zato se pozoruhodně shoduje s gradací veřejné diskuse kolem kauz Andreje Babiše.

Od roku 2016 každopádně názor, že presumpce neviny platí i u politiků, Zeman připomněl hned několikrát. Trochu překvapivě si pak před týdnem Zeman vzpomněl na svůj starý pohled a (přestože přidal dva předpoklady) opět se u politiků přiklonil na stranu presumpce viny:

„Chci jenom upozornit na fakt, že presumpce viny u politiků je docela v pořádku, pokud platí 2 zamlčené předpoklady. Za prvé, že ta vina je téměř nezpochybnitelná a za druhé, že proces proběhne rychle.“ (4. 1. 2018, TV Barrandov).

Dnes už ale o v poslanecké sněmovně nepadlo o presumpci viny ani slovo. Zcela v souladu s jiným prezidentovým prohlášením:

„Jen idiot nemění své názory.“

 

Čtěte dále:

Prezident Zeman: slova a činy – e-kniha zdarma ke stažení

Tento unikátní rozsáhlý dokumentační materiál mapuje výroky a skutky prvního českého prezidenta zvoleného v přímé volbě. Poskytuje vyčerpávající, velice vyčerpávající obrázek téměř celého funkčního období prezidenta Miloše Zemana. Na českém internetu zřejmě nenajdete pohromadě důkladnější archiv, představující téměř 80 normostran textu, odkazů a citací. Na svědomí ho má autor R. Jerevan, náš externí spolupracovník, který nad touto prací ve volném čase a bez jakékoliv odměny strávil desítky, desítky hodin.

Recommended articles