Prezident Zeman: slova a činy – Rok čtvrtý

By , in Česko on . Tagged width: ,

A je tu další díl seriálu bilancujího prezidentské období Miloše Zemana. Po úvodním dílu zaznamenávajícím to nejdůležitější z volební kampaně a zvolení prezidentem, po Roce prvním, který se vryl do paměti nejen virózou u korunovačních klenotů, zvoláním Alláhu akbar! a žalostným propadákem strany Zemanových přívrženců ve sněmovních volbách, po Roce druhém, kdy mimo jiné zaznělo „bablbam“ i „pasy“, kdy prezident jel na Rhodos za svými ruskými přáteli a do Číny, kde se učil, jak stabilizovat společnost, po Roce třetím, ve kterém se z Hitlera stal gentleman, byla vyhlášena válka vegetariánům a abstinentům a prezident si zazpíval s entomologem hymnu, přichází na řadu Rok čtvrtý, rok 2016, ve kterém všem spadnou Brady z moudrosti, která je nad naše chápání. 

Jak se ukáže, doma u kancléřů uzavřela loňský rok 2015 bohatá vánoční nadílka. Ředitel prezidentovy kanceláře Mynář koupil vilu v pražských Strašnicích. Kupní cenu nechce sdělit. Podle realitních makléřů se domy ve vilové čtvrti prodávají za 6 až 25 miliónů korun. Novináři Aktuálně.cz vypátrají, že dům před 10 lety prodala Praha podnikateli spojenému s jedním z pražských podnikatelsko-politických bossů Hrdličkou za 8 a čtvrt miliónu, od něj ji před dvěma lety odkoupil právník dalšího pražského bossa Janouška a ten ji prodal Mynářovi za 5,5 miliónu.

Ale Vánoce jsou už loňskými sněhy. Jsme v lednu 2016 a ředitel NBÚ zamítá kancléři Mynářovi rozklad podaný proti neudělení bezpečnostní prověrky. Ale ani teď, skoro 3 roky po Mynářově nástupu do funkce ředitele prezidentovy kanceláře, se nic neděje, Mynář podává žalobu k Městskému soudu v Praze. A pokud ani tam neuspěje, bude jeho dalším krokem kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Prezident Zeman za Mynářem stojí. Umožní mu veškerá odvolání a do soudního rozhodnutí ho z funkce neodvolá.

26. ledna v Tišnově u Brna prezident navádí veřejnost, že

„chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby (…) A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.“

Den nato se ve Valticích setkává se studenty Střední vinařské školy. Mládež mu klade otázky na migraci, zkorumpovanost politiků, vlastizradu a dokonce i na problém dětí odebraných v Norsku „juvenilní justicí“, což si musí prezident nechat třikrát zopakovat. Ukáže se, že otázky, které mu studenti čtou z papírů, jim připravila a vytiskla jedna z učitelek. Na bezprostřední otázky, natož na dotazy o víně, se v této jediné české střední vinařské škole nějak zapomnělo.

Na besedě s občany Blovic říká o vězni Jiřím Kajínkovi, že podle něj vraždu na svědomí nemá, ale

„je potřeba vědět dvě věci. Ta negativní věc je, že výpis z rejstříku trestů má tři hustě psané stránky – loupeže, někdy spojené s fyzickým násilím, například lámáním rukou nebo nohou, krádeže atd. A ta pozitivní stránka je, že tam není ani jedna vražda.“

Zeman se však opakovaně vyslovuje pro obnovu soudního procesu, což průběžně po celé roky odmítají ministři spravedlnosti a zamítají soudy všech stupňů. V ČR tak patrně neexistuje všemi relevantními institucemi prozkoumanější kauza. Odsouzený dvojnásobný vrah mezitím z vězení na Zemanova slova reaguje, že nikomu končetiny nelámal a že mu znovu napíše.

I cestuje dál po Plzeňském kraji (prezident; Kajínek ještě ne), a tam, jak se domnívají některá média, která, jako například TN.cz Televize Nova, dění příliš nesledují, už pokolikáté „prozrazuje“, kde přišel o panictví.

„V Plzeňském kraji se mi nejvíc líbí Konstantinovy lázně, protože jsem tam přišel v sedmnácti letech o panictví.“ TN.cz ujišťují, že „všichni, kdo prezidenta slyšeli, se hned dali do smíchu.“

V tomtéž regionu také oznamuje, že za vysvobození dvou unesených mladých Češek vloni v březnu zaplatil stát 150 miliónů korun. (Odpoledne toho dne po kritice, že to netakticky vyzradil a vystavil tak nebezpečí únosu další občany, a také po dotazu, jestli si stále stojí za svým názorem, že s teroristy se nevyjednává, se rozčílí:

„Který idiot si zase tohle vymyslel? Já jsem dostal konstatující dotaz, že vláda vyplatila 150 milionu korun jako výkupné za ony dvě dívky. Já jsem vzal toto konstatování na vědomí a řekl jsem pouze to, že je velmi těžké rozhodnout se o životě dvou českých občanek.“ Ve skutečnosti se ho dopoledne zeptala studentka, „co říkáte na to, že český stát zaplatil 145 milionů korun za unesené dívky?“, na což on odpověděl, „Pokud vím, tak 150.“

A teprve potom rozebral dilema, zda vyjednávat a zaplatit, nebo rukojmí vystavit hrozbě zabití. Byla to tedy hlava státu, kdo oficiálně potvrdil do té doby pouhou spekulaci.)

24. února dostává v Liberci od hejtmana Půty darem nefunkční samopal sovětské výroby. „Já jsem pro něj neměl využití,“ vysvětluje volbu soukromého daru hejtman. „Jelikož vím, že se pan prezident zabývá historií, a navíc v souvislosti posledních dní“ (patrně jde o narážku na onen měsíc starý prezidentův výrok o možnosti zbavit se politika s pomocí samopalu), „jsem si řekl, že bych mu ho mohl dát.“ Zajímavá je ale i souvislost s loňským 24. únorem. Samopal totiž předává nejvyšší představitel Libereckého kraje Miloši Zemanovi přesně v den prvního výročí masakru v Uherském Brodě, kde 63letý místní obyvatel postřílel 8 lidí a další ženu těžce zranil. Scéna předávání a předvádění samopalu vyvolá u přítomných úsměvy – protože, jak prezident o něco později pobaveně vypráví studentům Technické univerzity,

„já jsem ten samopal nejdříve namířil na pana hejtmana, a potom na svoji ženu, ale protože je to maketa, tak nevystřelila.“

Na dotaz jednoho ze studentů, proč nejde správným vzorem a kouří a pije alkohol, odpovídá:

„Ochutnal jste v životě dobře vyladěnou slivovici, byl jste někdy v moravském sklípku, kde hraje cimbálovka, kde vám dají z koštýře skvělé víno, které zajíte špekem? Pokud ne, přišel jste o hodně a skončíte jako Hitler.“ (Ach, ta neustálá fascinace zrůdným vůdcem, kterou u intelektuálů nedokáže pochopit… – jistý Zeman. 2013.)

Na besedě v Prague Business Club mezi šluky z cigarety opět vypravuje prezident o tom, jak on a Václav Klaus přišli do pekla.

2. března rozhoduje Obvodní soud pro Prahu 1, že Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit za Zemanovo nepravdivé tvrzení, že novinář Ferdinand Peroutka napsal text s názvem ‚Hitler je gentleman‘. Rozsudek není pravomocný a Hrad se odvolá. Záležitost může skončit až u Ústavního soudu, věští mluvčí Ovčáček. Hlava státu navzdory rozsudku na svém výroku trvá, protože prý

„ještě nejsem tak senilní, abych si nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si ten článek vymyslel.“

Důkazem, že si stále pamatuje, je patrně i to, že ani nad pamětní knihou v Chebu nezapomene pobavit místní studenty narážkou na Václava Klause:

Při těchto příležitostech, kterých je nespočet, vždy zdůrazňuji, že vracím pero.“

Na konci března přilétá za Milošem Zemanem do Prahy čínský prezident Si. Návštěva vyvolá řadu protestů především kvůli servilitě, se kterou úřady k návštěvě přistupují, a podezřením z porušování zákonů, například o shromažďovacím právu. Návštěvu v Praze vítají pražským magistrátem instalované rudé vlajky, policie podél cesty z letiště na Pražský hrad, z Petřínské rozhledny, z budovy FAMU i z okna kanceláře na Florenci strhává tibetské vlajky, zasahuje proti demonstrantům a naopak nechává prostor agresivním Číňanům napadajícím protestující. Incidenty kolem návštěvy budou při projednávání před úřady i soudy doznívat ještě několik měsíců. Řada čínských investic, prezidentem slavně ohlašovaných po jednáních v Praze i Pekingu, se později vůbec neuskuteční nebo zkrachuje.

Bývalý premiér, předseda Senátu a disident Petr Pithart a astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar odmítají nominaci na nejvyšší státní vyznamenání.

Číňané přijeli, ale se tak jako vloni hlavám vítězných mocností 2. světové války se za Milošem Zemanem nechce ani evropským panovníkům. Pražský hrad sice k příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. zve desítky významných monarchů a příslušníků šlechtických rodů na bezpečnostně náročnou akci srovnatelnou s návštěvou čínského prezidenta, ale například norská a švédská ambasáda potvrzují, že se členové královských rodin z účasti omluvili. Nizozemská ambasáda nemá o účasti královského rodu žádné informace, dánská ambasáda zase odkazuje zpět na Pražský hrad. HlídacíPes.org tvrdí, že Miloš Zeman požádal britského premiéra Camerona, aby se přimluvil u královny a Cameron své slovo údajně splnil, ale ani z windsorské dynastie do Prahy nikdo nedorazí.

14. dubna rezignuje náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky, kvůli loňské ztrátě zákonem vyžadované bezpečnostní prověrky. Ve funkci vydržel jen rok a čtvrt. Po něm tedy nastupuje už třetí Zemanův náčelník během 3 let.

Miloš Zeman na Hradě děkuje policistům za zásahy proti demonstrujícím občanům při návštěvě čínského prezidenta Si i během loňské oslavy 17. listopadu.

„Váš nevděčný úděl často spočívá v tom, že bráníte v projevu duševně nenormálních lidí a tím jste tak trochu podobní psychiatrům,“

tvrdí jim. A řádně ohlášenou demonstraci za Tibet na uzavřeném Hradčanském náměstí policie podle Zemana znemožnila správně, a to vzhledem k bezpečnosti

„druhého nejvýznamnějšího muže planety“

(přitom Si v tu dobu v Praze ve skutečnosti nebyl, neboť oba prezidenti měli program v Lánech) a

„duševně normální lidé“

by to podle Zemana měli pochopit.

V Berouně dostává vrchní velitel malý dárek od starší ženy, která to zdůvodňuje slovy: „protože vaše moudrost je nad naše chápání.“

Z plánovaných obřích oslav 700. narozenin Karla IV. za účasti evropských panovnických rodů toho opravdu mnoho nezbylo. Za Milošem Zemanem nakonec 14. května přijíždějí jen 3 panovníci malých států Monaka a Lichtenštejnska a Karlova Lucemburska.

16. května vyvolává Zeman rozruch, když pověřuje úředníka, svého mluvčího Ovčáčka, aby místo něj (má prý velmi nabitý program) na Pražském hradě přijal předsedu bavorské zemské organizace německé opoziční ultrapravicové strany Alternative für Deutschland (AfD).

Bývalý zástupce ředitele prezidentova protokolu Miroslav Sklenář nastupuje do funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu China Energy Company Limited (CEFC). Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem.

V Olomouckém kraji po podpisu do jedné z kronik prezident vtipkuje,

„tu tužku vám vracím.“

Do funkce guvernéra ČNB jmenuje expremiéra Rusnoka.

Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny na Pražském hradě se uzavřou pro soukromou oslavu 50. narozenin soukromé osoby Nejedlý. O pronájem míst běžně přístupných turistům může požádat každý. Prezidentská kancelář, sám prezidentův hlavní poradce Nejedlý i Správa Pražského hradu nicméně odmítají na otázky spojené s akcí, především na její financování, odpovídat. Mezi gratulanty je prezident s celým svým týmem, několik hejtmanů z ČSSD, zemanovci z SPO, obchodníci z pražské centrály čínské společnosti CEFC i expremiér a budoucí prezidentský kandidát Topolánek. Spolupracovníci prezidentů Klause a Havla k tomu říkají, že v jejich éře se takové soukromé oslavy na Hradě nekonaly.

Poslední červnový den navštěvuje prezident Martínkov na Třebíčsku a tam na dotaz jednoho z občanů, jak pokročilo hledání údajného Peroutkova článku ‘Hitler je gentleman‘, odpovídá, že jich má už několik. „Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu,“ říká tazatel.

„Občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl,“

reaguje za nadšených ovací prezident České republiky.

Druhý den je Miloš Zeman v Bystřici nad Pernštejnem dotázán občanem Veselým, „proč jste jmenoval profesorem Cyrila Putnu, který si to nezasloužil?“ Jde o případ z roku 2013, kdy Putna splnil předpoklady dané zákonem, jeho profesuru Univerzita Karlova schválila a zbývala formalita, slavnostní jmenování prezidentem. Ale Zeman otálel, protože Putna byl jeho ostrým kritikem – ovšem podle Zemana byl důvod jiný:

„Protože je exhibicionista a nezaslouží si to.“

Nicméně po kritice škol, politiků i veřejnosti prezident podepsaný dekret poslal po ministru školství. A teď tedy hlava státu na dotaz z lidu vysvětluje:

Bylo to na začátku prezidentského období. Udělal jsem chybu. Teď už bych to neudělal.“

(Tedy nelituje, že jmenování, o němž nerozhoduje on, ale vysoké školy, brzdil, ale naopak že nakonec jmenování podepsal.) Nyní prezident odmítá podepsat profesorské dekrety dalších tří aspirantů a věci projednávají soudy.

I tento rok vyfotí novináři prezidenta republiky v plavkách, když mu čtyři tělesní strážci pomáhají do jeho nafukovacího člunu na rybníce během vysočinské dovolené.

31. července prezident České republiky ve veřejném vystoupení v bulvárním deníku Blesk říká o kritických názorech jednoho ze svých veřejně činných názorových oponentů s pornohereckou minulostí, že

„já zastávám názor, že potřebujeme ejakulaci myšlenek, a nikoli spermatu, alespoň z hlediska veřejného publika.“

Jeho Pražský hrad zavádí bezpečnostní kontroly příchozích. Tvoří se fronty, na zdržení si stěžují turisté a cestovní kanceláře, opatření kritizují někteří politici a pražský Magistrát, který o nich předem nevěděl. Podle bezpečnostních expertů jsou ideálním cílem pro případné teroristy už samy davy turistů čekajících na kontrolu. Během srpna policie přidává na kontrolní stanoviště i detektory kovu, které fronty čekajících ještě prodlužují.

Obvodní soud pro Prahu 1 zprošťuje obžaloby tři členy skupiny Ztohoven, kteří o rok dříve na střeše Hradu vyměnili prezidentskou standartu za obří rudé trenýrky. Obvodní úřad v Praze 1 má rozhodnout o případné pokutě.

Na setkání s českými velvyslanci Miloš Zeman opět kritizuje sankce vůči Rusku.

„Největší překážkou jsou sankce vůči Ruské federaci, poškozují náš průmysl,“

a ČR by prý měla navrhnout jejich zrušení. (Export do Ruska činí z celého českého exportu pouhých 1,7 procenta, v roce 2012 to byly procenta 4; pro srovnání, do EU míří 83 procent českého vývozu.) O příčině protiruských sankcí – ruské agresi, anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině ani o 10000 mrtvých – Zeman nemluví.

V září Městský soud v Praze částečně vyhovuje odvolání podanému prezidentskou kanceláří proti rozsudku o omluvě vnučce novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Nicméně platí, že Kancelář se má omluvit za nepravdivé tvrzení Miloše Zemana, že Peroutka napsal článek ‘Hitler je gentleman‘. A Hrad se prý opravdu omluví, a to jakmile obdrží písemné odůvodnění rozsudku, z něhož bude jasné, kdo má za Kancelář prezidenta republiky omluvu podepsat, sděluje kancléř Mynář. „Kancelář prezidenta republiky pod mým vedením vždy dodržovala zákon a nebude tomu jinak ani v tomto případě. To znamená, my budeme respektovat rozhodnutí soudu.”

Vydavatelství Olympia (spoluvlastněné majiteli Parlamentních listů) vydává pod názvem ‚Tato země je naše‘ knihu rozhovorů s Milošem Zemanem. Jelikož jsou jejími autory jeho mluvčí Jiří Ovčáček s praxí v ultralevicových Haló novinách, a na Hradě vítaný někdejší člen ultrapravicové Národní strany Radim Panenka, dá se nejspíš označit za vyváženou. (Oba mladí muži publikují v Parlamentních listech, kde je Panenka dokonce zástupcem šéfredaktora. PL Zemana chválí, Zeman chválí PL a i Ovčáček v květnu o PL publikujících i proruské, neověřené a dezinformační články říká slovníkem svého nadřízeného, že „jsou vysoce pluralitní médium. Ostrov pozitivní deviace v moři jednostranného mediálního mainstreamu.“ (PL poskytují prostor politikům, stranám i úřadům ke zveřejňování textů bez jakékoliv oponentury a editace. Dva novináři dokázali, že PL bez ověření a editace otisknou i smyšlené články.)

Po podpisu pamětní knihy Pardubického kraje neopomene prezident říct,

„tu tužku vám vracím.“

Izrael oznamuje světu úmrtí svého významného státníka, prezidenta Perese. Na jeho zářijový státní pohřeb přiletí významní představitelé z celého světa, například z USA prezident Obama, z Francie prezident Hollande, z Německa prezident Gauck. Český prezident má ale v tu dobu jiný program. Jako téměř každý rok tuto dobu pobývá jako jediná úřadující hlava státu na ruské konferenci, shodou okolností asi ve dvou třetinách vzdálenosti z České republiky do Izraele, v hotelu na řeckém ostrově Rhodos. Proč si odtamtud coby přítel Izraele na pohřeb jedné z nejvýznamnějších osobností naší spřátelené země do Jeruzaléma neodskočí?

„Když jste hlavní řečník, tak je to urážka organizátorů konference,“ vysvětlí v Blesku. Ostatně, Zeman na Rhodos jezdí „už sedmým nebo osmým rokem,“ ale „letos to byla velmi pravděpodobně moje poslední cesta na tuto konferenci z toho prostého důvodu, že Vladimir Jakunin, který tuto konferenci organizuje, už nedisponuje takovými prostředky, a tedy i takovou účastí, jako měl možnost v minulosti. Nyní by to byla jedna z mnoha řadových konferencí, která už by ztratila ten význam, který kdysi měla,“

vysvětlil Zeman na Primě. Přitom Zemanovu účast na soukromé konferenci platí čeští daňoví poplatníci, neboť ji Hrad organizuje jako jeho pracovní cestu, jak v roce 2014 uvedl mluvčí Ovčáček. Jenže Vladimira Jakunina, po 22 let důstojníka KGB, později šéfa ruských železnic, náhle odstavil na vedlejší kolej Vladimir Putin – možná i kvůli jeho synovi, který požádal o britské občanství. (Na Rhodosu je tentokrát se Zemanem i jeho předchůdce Klaus a vzniklá situace může trochu připomínat osud i tohoto častého hosta – nejen kremelských akcí, ale v tomto případě ještě i elitního Světového ekonomického fóra v Davosu. Toho se letos Klaus prý také účastnil naposledy, a tak ani Davoské fórum už nebude významné, jak bývalo. Klause přestali zvát, načež on v rádiu Impuls oznamuje, že se s pořadateli fóra „názorově a myšlenkově rozešel.“ Důvodem je prý to, že si dovolil fórum a jeho ředitele veřejně zkritizovat, jenže mu „to tady nějací dobrodinci přeložili do nějakého jazyka jemu dostupného a on od té doby vyhlásil absolutní veto na mou účast v Davosu.“ Ale to je nakonec dobře, protože on se tam, během let, kdy tam jezdíval, přesvědčil o „lživosti a falešnosti tohoto fóra.“)

Ale zpět k prezidentu Zemanovi, 1. října totiž přichází konečně jedna dobrá zpráva: článek s titulkem Hitler je gentleman‘ od Peroutky v Přítomnosti se našel! Jen tedy text článku není nadepsán zcela přesně ‚Hitler je gentleman‘… a nevyšel v revue Přítomnost… a nenapsal ho Peroutka… a není z roku 1938. Článek vyšel s titulkem ‚Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti!‘, není podepsaný a otisklo ho na své titulní straně Rudé právo v roce 1937. Ale bylo to vlevo dole, takže zbytek sedí.

Odvolací Městský soud v Praze vyhovuje odvolání prezidentské kanceláře a ruší rozhodnutí soudu 1. instance o tom, že vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem nebylo trestným činem.

Ruský prezident Putin mezitím přiznává přítomnost svých vojáků už i v konfliktu na východní Ukrajině. Rusové prý „byli nuceni, a to musím zdůraznit, nuceni bránit rusky mluvící obyvatelstvo Donbasu.“ Přitom Sergej Lavrov naopak Miloši Zemanovi říkal… no nic.

Prezident republiky navštěvuje Zlínský kraj, a to náhodou už potřetí právě v čase, kdy probíhá předvolební kampaň. Tentokrát jde o volby krajské. Kandidátku SPO, jejímž je Zeman čestným předsedou, vede pracovník jeho protokolu Kruliš, jsou na ní i poradce Nejedlý a kancléř Mynář. „Při jeho poslední návštěvě nad náměstím Míru přelétávalo letadlo s výzvou ‚Volte SPOZ‘, rozdávaly se letáčky,“ popisuje primátor města Miroslav Adámek.

12. října zvoní v Torontu telefon. Běžná věc – ale bude z ní nakonec velké mrzení. Volá ředitel prezidentského protokolu Jindřich Forejt, a to muži, který přežil holokaust, od té doby o tom ve světě píše a přednáší a za studené války pomáhal českým disidentům a emigrantům, Jiřímu Bradymu, aby mu sdělil, že 28. října na Pražském hradě obdrží Řád T. G. Masaryka. „Vysvětlil mi, kolik lidí se mnou může na ceremoniál přijít, a že další detaily projednáme, až se objevím v Praze,“ sděluje Brady novinářům o několik dní později po příletu do Prahy. Mluvčí Ovčáček ale chystané ocenění popírá a telefonát vysvětluje tak, že Forejt pouze „indikoval některé údaje“.

Do toho je Miloš Zeman pozván na další pohřeb, tentokrát slovenského prezidenta Kováče. Tam už se vypraví, jenže přiletí pozdě a stihne se jen za pochodu poklonit odnášené rakvi na nádvoří Bratislavského hradu. Podle Zemanova mluvčího za to mohlo špatné počasí (označme ho za viníka č. 1). Jeho oznámení vzápětí vyvrací bratislavské letiště i české Řízení letového provozu. Zdroje ČTK z armády odmítají i možnost, že by za zpožděním byly technické potíže vládního letounu (č. 2). Pak jsou tedy na vině letoví dispečeři (3), protože podle Ovčáčka „běžně pan prezident létá z letiště Praha-Kbely, které patří Armádě ČR, ale vzhledem k některým úpravám jsme byli nuceni letět z mezinárodního Letiště Václava Havla. Podle informací, které zatím máme, dalo Řízení letového provozu přednost jinému letu. Prezidentský let tak musel čekat na odletové dráze.“ Prezident si o tom promluví s ministrem dopravy Danem Ťokem na schůzce v Lánech! I tento pokus ŘLP vyvrací, a to hlasovými i radarovými záznamy. A i ministr „pana prezidenta informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu.“ Zpoždění bylo způsobené tím, že ačkoliv byl prezidentův odlet do Bratislavy přesunut z vojenského letiště Praha-Kbely na ruzyňské Letiště Václava Havla, Odbor protokolu pod vedením Jindřicha Forejta „neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, zatímco na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,“ informuje ministr dopravy.

17. října je v Praze tibetský dalajláma. Česká republika však za Zemanova prezidentství a Sobotkovy vlády preferuje posílení obchodu s komunistickou Čínou, a tak ho nikdo oficiálně nevítá. Správa Pražského hradu nepovoluje ani zábor prostranství na sousedním Hradčanském náměstí pro dalajlámovo vystoupení. Podle Respektu ho dokonce chtěl Hrad zhatit hasičským cvičením. S duchovním se setkává jen ministr kultury. Vláda jako celek se od návštěvy distancuje, ale to Číně nestačí: velvyslankyně Pekingu si na návštěvu stěžuje u českého prezidenta a ten kontaktuje ministra zahraničí Zaorálka, který neprodleně iniciuje sepsání mimořádného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů republiky, které ujišťuje komunistickou Čínu o „VZÁJEMNÉM (sic!) respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ (což je přitom dávno politika České republiky).

Hrad informuje ministra kultury Hermana, že „diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen.“ Ministr následně prohlašuje, že mu prezident Zeman opakovaně hrozil, že pokud se on sejde s Dalajlámou, Brady (ministrův strýc) vyznamenání nedostane: „Velice panu prezidentovi záleželo na tom, abych se s jeho svatostí nesetkal, řekl mi to opakovaně i při posledním setkání na Hradě.“ I Andrej Babiš po setkání se Zemanem prohlásí: „Pan prezident říká, že to nemá nic společného s dalajlámou, ale zároveň potvrzuje, že žádal pana Hermana, aby se nepotkával s panem dalajlámou.“

Prezident ani jiný zástupce státu se stále neomluvili za nepravdivý výrok o novináři Peroutkovi, a tak exekutor ukládá prezidentské kanceláři pokutu 100 000 korun za nerespektování soudního rozsudku. Pokud Hrad svou povinnost omluvit se nesplní, může mu exekutor obstavit účet.

Oslavy státního svátku 28. října v sídle prezidenta někteří politici a osobnosti bojkotují. V centru Prahy se koná protestní a zároveň oslavná demonstrace. Státní vyznamenání Za zásluhy o stát od Zemana dostane mimo jiné další z jeho osobních podporovatelů, muzikálový zpěvák Daniel Hůlka.

„Pokud jsem správně informován, tak Daniel Hůlka dostal nedávno nabídku od Vídeňské státní opery, aby v ní hostoval. Je to skvělý operní – nikoli pouze muzikálový – zpěvák. A položte si otázku, kolik našich zpěváků může hostovat ve Vídeňské státní opeře,“ uvádí poté časopisu Týden jeden z důvodů ocenění.

Lidé z operní branže jsou informacemi o takových Hůlkových schopnostech poněkud překvapeni a jak se vzápětí ukazuje, Hůlka nabídku od Vídeňské státní opery nedostal. Prezident republiky je informován nesprávně. Opět.

A to není vše: Miloš Zeman rovněž obviňuje amerického velvyslance Schapira, že se oslav 28. října na Pražském hradě

„jako téměř jediný z velvyslanců“

nezúčastnil. Ani toto není pravda – velvyslancovu účast potvrzují jeho kolegové, kteří seděli poblíž něj, i pořízené fotografie. Prezidentův mluvčí následně vydá vyhýbavé, navíc česky špatně stylizované prohlášení, že „pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci.“ Vinu Hrad svaluje na ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Forejta. Prý nesprávně informoval.

Pražský hrad uvažuje, že instaluje bezpečnostní rámy i ke vstupu do katedrály sv. Víta. Kontrolovaly by návštěvníky už zkontrolované při vstupu do areálu Hradu. Po další kritice ale kancléř Mynář říká, že detektory možná instalovány nebudou.

V Orlové v Moravskoslezském kraji prezident na dotaz svého obdivovatele, jak snáší kritiku a urážky, neváhá pro pobavení publika zopakovat Trumpovu vulgární urážku americké prezidentské kandidátky Hillary Clinton (kterou Zeman kdysi jako premiér vítal v Praze květinou):

„Vezměte si teď americkou prezidentskou kampaň a například výrok Donalda Trumpa o své protikandidátce, který zní: ‚Když nedokázala uspokojit ani svého manžela, nedokáže uspokojit Ameriku.’”

(Trump tato slova zveřejnil na Twitteru, později je ale smazal. Co může Miloš Zeman vědět o soukromém životě jiných lidí, ani proč se takto vyjadřuje prezident republiky o exprezidentském manželském páru jiné země, není jasné, ale hlavně že je lidová legrace.)

Donald Trump americké prezidentské volby v listopadu vyhrává a Miloš Zeman mu zasílá blahopřejný dopis. Pokud ho ve Washingtonu někdo četl, možná si všiml, kolik mají pracovníci úřadu české hlavy státu v angličtině chyb. V prosinci Hrad informuje, že spolu oba prezidenti hovořili po telefonu a že „nový prezident USA pozval prezidenta republiky na návštěvu Bílého domu.“ Oba se prý shodli, že „ideální příležitostí pro návštěvu Bílého domu bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací.“ A kromě toho by Zeman „velmi uvítal, na základě jejího vlastního zájmu, kdyby se paní Ivana Trumpová stala velvyslankyní.“ S ní si o tom prý také telefonoval. Lepší velvyslankyni než Trumpovou prý USA do Česka poslat nemohou.

V Krupce pobaví Miloš Zeman obyvatele na náměstí originální větou, že vrací pero, a s taktem sobě vlastním setře místní postarší ženu: Ta se ho ptá, proč poté, co hanil Ústí nad Labem, nevyzdvihl krásu Teplic. On odvětí takto:

„Neříkal jsem o Teplicích, že nejsou hezké, ale o Ústí nad Labem. Jestli tato dvě místa neumíte rozlišovat, najděte si je na mapě.“

Tato logika ženu patrně tak vykolejí, že mu poděkuje a popřeje krásné Vánoce.

Ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt v pátek 2. prosince není ve své kanceláři. Ani by se tam nedostal. Kancléř Mynář ji nechal zapečetit.

A ten samý den je odvolán už 2. Zemanův velitel hradní stráže. O důvodech Hrad mlčí. Podle médií měl konflikty s kancléřem Mynářem, který údajně nechává přes noc zavírat jednu z hradních bran, kudy chodí stovky lidí po Starých zámeckých schodech (a on u ní bydlí), vojáci si stěžují, že jim bylo nařízeno vzdávat Mynářovi poctu a „nechal otevřít Jelení příkop, aby si v něm mohl zaběhat“. Velitel nevydržel ve funkci ani rok.

V pondělí 5. prosince přináší server Hlídací pes skandální fotografie z videa, údajně zachycujícího šéfa prezidentova protokolu Forejta, sex, drogy (a rock’n’roll?), během nichž ještě Forejt prý stíhá po telefonu domlouvat pracovní schůzku s předsedou vlády.

V úterý 6. prosince se Jindřich Forejt „z osobních a zdravotních důvodů“ vzdává místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky.

A dva dny nato Forejta ve funkci ředitele Odboru protokolu nahrazuje Miroslav Sklenář, který tuto pozici zastával už za prezidentů Havla a Klause, v roce 2014 za prezidenta Zemana se do odboru vrátil v pozici zástupce ředitele (podle spekulací médií proto, aby Forejta nahradil), po roce pro neshody s Forejtem odešel, letos před několika měsíci nastoupil do čínské, poněkud tajemné soukromo-státní firmy CEFC investující v ČR a spolupracující s Hradem, a nyní se z ní tedy opět vrací zpět.

Vlekoucí se, prezidentem Zemanem popíraný rusko-ukrajinský konflikt na východě Ukrajiny už má podle ukrajinského prezidenta i podle OSN 10 000 mrtvých.

V Rusku tamní Biografický institut vyhlásil člověkem roku Zdeňka Zbytka. Zemanova přítele, důstojníka komunistické Československé lidové armády proslulého návrhem vyslat proti listopadovým demonstracím v roce 1989 tanky. Dnes je Zbytek podnikatelem v Rusku s četnými kontakty na ruské mafie ještě z dob Sovětského svazu. Po vzoru Zemanova expřítele a komunistického aparátčíka se mu přezdívá Zemanův nový Šlouf.

Čtěte dále:

Prezident Zeman: slova a činy – Předehra: Je to kampaň a volby

– 1. díl našeho seriálu, který mapuje to nejdůležitější z předvolební kampaně a vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok první

– 2. díl seriálu mapující první rok volebního období Miloše Zemana, rok 2013.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok druhý

– 3. díl seriálu mapující druhý rok volebního období Miloše Zemana, rok 2014.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok třetí

– 4. díl seriálu mapující třetí rok volebního období Miloše Zemana, rok 2015.