Prezident Zeman: slova a činy

By , in Česko on . Tagged width: ,

Žil byl jeden Miloš Zeman, kterého v lednu 2013 lid zvolí prezidentem… Přinášíme vám první díl, jakýsi krátký prolog rozsáhlého dokumentačního materiálu, který mapuje slova a skutky prvního prezidenta zvoleného v přímé volbě. Jednotlivé díly budeme vydávat v pravidelných intervalech během podzimu a nakonec budou k dispozici všechny najednou v uceleném e-booku, který by měl poskytnout vyčerpávající, velice vyčerpávající obrázek celého funkčního období prezidenta Miloše Zemana. Dnešní úvod berte jen jako předkrm, ukázku toho, co má teprve přijít. Píše se rok 2012 – skutečná prezidentská pětiletka, která mnohým vezme dech, je stále ještě před námi. Nahlédněme nejprve krátce na dvě etapy, které jí předcházejí. Do kampaně, v níž Miloš Zeman po desetileté přestávce strávené objímáním stromů vystoupí z vysočinských hájů, a na volbu, v níž porazí úplně všechny.

Předehra – Je to kampaň

Jaké vlastnosti by měl mít prezident republiky? Kandidátu Zemanovi by stačila jedna:

„Měl by mít schopnost tvořit dohody a schopnost tyto dohody dodržovat.“

Jak uvádí v roce 2012 na stránkách zemannahrad.cz v sekci Proč kandiduji“ v kampani pro první přímou volbu prezidenta, hlava státu by také měla

„uklidňovat konflikty, mírnit kontroverze a nikoliv je naopak zesilovat“.

Milosti by on neuděloval. Ale například by navrhl, ať stát umožní lidem, aby si doma mohli vypálit 200 litrů kořalky pro rodinu a známé.

Kandidáta Zemana do funkce prezidenta navrhuje Strana přátel občanů – Zemanovci. V jejím vedení jsou mimo jiné Vratislav Mynář, podnikatel s penziónem a skiareálem v Osvětimanech, 290 – 380 metrů nad mořem, a Martin Nejedlý, šéf české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil, který během a po pádu sovětského impéria mezi lety 1990 – 2000 za nepříliš známých okolností žil a pracoval v Rusku – ten bude hlavním hybatelem Zemanovy kampaně a jejího financování.

V roce 2012 MF Dnes odhaluje nesrovnalosti ve financování SPOZ. Jako dárce uvádí strana lidi, kteří o darech nic nevědí.

„Nejsem pokladníkem SPOZ, a proto nevím, kteří dárci této straně věnovali či nevěnovali sponzorský dar,“ myje si ruce Miloš Zeman. Jeho kampaň prý bude transparentní.

Kandidát Zeman je ekonom a socialista. Je zastáncem skandinávského modelu, vysokého zdanění a státních investic, naopak sociální dávky by nezvyšoval a některé by snížil. Krizi eurozóny považuje za zdramatizovanou novináři a jako eurooptimista ví, že z každé z krizí vzešla Evropská unie posílena. Odhaduje, že Česká republika může nahradit korunu evropskou měnou euro kolem roku 2017, a podporuje hlubší evropskou integraci, což je podle něj

„cesta, jak zvýšit efektivitu všech členských států a jak zvýšit mezinárodní prestiž EU“.

Neváhá se ale ucházet ani o protievropské komunistické hlasy, když (stejně jako Jiří Dienstbier) přichází požádat Výkonný výbor ÚV KSČM o podporu. „Oba kandidáti se shodují v tom, že pokud dostane politická strana, včetně komunistické, důvěru občanů, má právo se podílet na správě země,“ těší se poté předseda KSČM Filip.

Hnutí ANO Andreje Babiše zveřejňuje na svém webu článek „Miloš Zeman byl a je ochráncem korupce“. Kandidát Zeman nadále nechce zveřejnit informace o sponzorech své volební kampaně. Odkazuje na svůj tým, který ale publikuje jen jejich část. Zato zveřejňuje celý volební videoklip, v němž expremiér objímá stromy. Režisérem videa je Filip Renč.

Kandidát Zeman je už od počátků své politické kariéry znám tím, že pro ostré, ani zábavné výroky (označované jako bonmoty) nechodí daleko, a tak například 18. ledna 2013 v předvolební debatě v TV Prima se soupeřem z 2. kola prezidentské volby knížetem Schwarzenbergem odpovídá na moderátorův dotaz, jestli jsou důležité rodina a prostředí, kde člověk vyrůstá, takto:

„Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, vydávat na to energii. Zatímco my zemani jsme si právo, nejen v sexuální oblasti, museli vždycky těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali.“

Někteří diváci v sále se smějí a tleskají, jiní bučí. Výroky kandidáta Zemana v diskusním pořadu České televize Hyde park vyhodnocuje Demagog.cz, společnost ověřující výroky politiků, a nedopadne to moc dobře. Z 18 výroků označuje jen 8 za pravdivé. 5 jich je nepravdivých, 3 zavádějící a 2 neověřitelné.

25. ledna, v 1. den rozhodujícího 2. kola volby prezidenta, vychází v bulvárním deníku Blesk celostránkový inzerát „Nevolte Karla Schwarzenberga“, který ze Zemanova soupeře činí sympatizanta sudetských Němců a straší zpochybněním výsledku druhé světové války. Podle Schwarzenbergova týmu inzerát porušuje volební zákon a sám napadený kandidát ho považuje za „nehoráznou lež. Je to proti mému celoživotnímu přesvědčení“.

Inzerát podal právník Vladimír Zavadil, podle záznamů Ústavu pro studium totalitních režimů poručík StB a člen KSČ. Mediální agentura, která zajistila umístění inzerátu v Blesku, ještě ten den vydává „hlubokou omluvu“ Schwarzenbergovi i všem občanům „za to, že bylo zneužito našich služeb v oblasti nákupu mediálního prostoru“.

Volba

26. ledna 2013 Miloš Zeman vyhrává první české přímé prezidentské volby, když ve 2. kole získává 2 717 405 hlasů – 54,8 % (jeho soupeř Karel Schwarzenberg 2 241 171 – 45,2 %). Vítězí ve 13 ze 14 krajů, jen v Praze drtivě prohrává (34 % ku 66 %). Nový prezident se ujme úřadu 8. března.

Miloš Zeman slaví se svým štábem v jednom z pražských hotelů. Tam vyhlašuje, že nechce

„být prezidentem kmotrovských mafií. Chci být prezidentem všech deseti milionů občanů, tedy i těch voličů, co dali hlas Karlu Schwarzenbergovi“.

Ty, posmutnělé, aspoň pobaví výrokem:

„V žádném případě nebudu souhlasit s tím, aby v mé ochrance byli lidé, kteří, když se na prezidenta vystřelí sedm, byť softwarových, kuliček, nezasáhnou“.

Na mysli má tělesnými strážci nezvládnutý útok na dosavadního prezidenta Klause sportovní pistolí airsoftovou.

Klaus na Zemanovu výhru reaguje vzápětí„Konečně tedy zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí.“ Takto si rýpne do zemřelého věčného rivala Václava Havla během návštěvy Chile, kde o 2 roky dřív kamera natočila, jak si do kapsy schovává ceremoniální pero.

Čtyři dny po volbě na konci ledna 2013 míří zvolený prezident stále ve vítězné euforii na rozhovor do České televize, vyvrávorá z auta, zapotácí se na schodech a před studiem během rozhovoru s generálním ředitelem ČT Dvořákem spadne z přehlédnutého schodu.

„Ježišmarja, kdybyste mi dali informaci o tom, že je tam schod, což jste mně nedali, tak bych málem, ale málem neupadnul. Naštěstí jsem se zachránil. Děkuji všem, kteří mně nepomohli. Takže pane řediteli, kde máme popelníček?“

– spustí vzápětí a zavede tak, i díky videu z této události pirátsky zveřejněnému někým z pracovníků ČT, do slovníků první termín svého prezidentství. Popelníček. Bude jich postupem času víc. Hned vzápětí, zatímco generální ředitel instituce, v jejíchž prostorách se stejně jako třeba na Pražském hradě ze zákona nesmí kouřit, ochotně pošle pro popelníček, se o druhý termín postará ředitel zpravodajství ČT Šámal žádostí o prezidentův podpis do památníčku.

Vítěz prezidentských voleb vystupuje i v televizi Prima, kde mimo jiné říká, že by chtěl, aby byl obnoven soudní proces s odsouzeným vrahem Jiřím Kajínkem, který byl v roce 1998 za dvojnásobnou vraždu a pokus o další odsouzen na doživotí. Amnestie ani milosti coby hlava státu ale udělovat nehodlá – tedy neomilostní ani Kajínka.

„S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu. Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to platí i pro pana Kajínka.“

Zeman vyhrál volby díky lžím, ale jeho vítězství platí, rozhodl soud – tak zní titulek článku na stránkách Televize Nova. Předvolební inzerát z Blesku a další útoky na kandidáta Schwarzenberga zkoumá Nejvyšší správní soud. Podle jeho mluvčí„Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži. Dospěl tak k závěru, že v průběhu volební kampaně došlo k nezákonnostem schopným ovlivnit volební výsledek, avšak nikoliv tak intenzivním způsobem, který by mohl konečný výsledek změnit“.

Výsledek prezidentských voleb tedy definitivně platí a inauguraci nové hlavy státu nic nestojí v cestě. (Advokát Zavadil dostane za inzerát, označený za „neetický, a to v advokátním i celospolečenském kontextu“ od České advokátní komory v kárném řízení pokutu 850 000 korun. Po odvolání komora výrok o vině potvrdí, ale pokutu sníží na 20 000 korun.)

Jsme teprve na začátku. Blíží se 8. březen 2013…

Další díl nazvaný Rok první přineseme příští týden.

Foto: Herbert Slavík

Čtěte dále:

Prezident Zeman: slova a činy – Předehra: Je to kampaň a volby

– 1. díl našeho seriálu, který mapuje to nejdůležitější z předvolební kampaně a vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok první

– 2. díl seriálu mapující první rok volebního období Miloše Zemana, rok 2013.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok druhý

– 3. díl seriálu mapující druhý rok volebního období Miloše Zemana, rok 2014.

Prezident Zeman: slova a činy – Rok třetí

– 4. díl seriálu mapující třetí rok volebního období Miloše Zemana, rok 2015.