Případ Václav Klaus ml.

By , in Česko on . Tagged width:

Postup Václava Klause mladšího je sledován s velkým mediálním zájmem. Svou roli v tom pochopitelně hraje příbuzenská linie s bývalým prezidentem i razance tohoto začínajícího politika, který se dostal na 3. místo pražské kandidátky ODS pro nadcházející volby. Pravidelný autor serveru Novinky.cz dává prostor populisticky laděným tvrzením, která jsou často v rozporu s fakty, na což je pravidelně upozorňován svými kritiky.

Velkou kontroverzi vzbudil jeho výrok o šestnáctiletém občanském aktivistovi Jakubu Čechovi z Prostějova jako udavači, pozoruhodně sdílené byly reakce jeho spolustraníků, kteří výrok nedokázali odsoudit v anketě Respektu. Celá věc přehledně shrnuta Tomášem Feřtekem: Ztratil soudnost Klaus mladší, nebo celá ODS?:

Václav Klaus mladší je buď osoba, která není schopná se tak úplně ohlídat v tom, co říká a dělá. Nebo je to člověk, který sice ví, že přestřelil, ale neumí přiznat chybu. Případně je to člověk s bizarními názory, který vědomě uráží své okolí a připadá mu to v pořádku. Ani jedna z těch variant není přijatelná u pedagoga, zvláště pokud směřuje do vysoké politiky a potenciálně do vedení resortu školství.

Jeho osobní a kariérní profil přinesl Respekt v následujícím čísle v článku Marka Švehly pod názvem Klaus 2.0:

Klaus spolupracuje s bulvárem. Blesku poskytl fotky ze své druhé, „tajné“ svatby, už před ní dával bulváru rozhovory, jak „na baru sbalil“ novou přítelkyni, a zapózoval s ní u jejího mercedesu v polích za Prahou. Od té doby na stránkách Blesku rozebírá své hlavní rodinné události. Také se stal klientem pražské firmy Kingmakers, jež nabízí služby public relations. Její šéf Matěj Trávníček sice nechce prozradit, co všechno pro Klause dělají, pravděpodobně ale poradensky asistují u všeho, co začal pro svoji propagaci od druhého vstupu do ODS podnikat. Klaus na svoje náklady objíždí Česko a setkává se s učiteli a příznivci ODS, právě jako v Kyjově. Domluvil si pravidelné pondělní články na serveru Novinky.cz. Na debatách po vzoru svého otce prodává své knihy, napřed svoji cvičebnici matematiky, určenou původně středoškolákům, v poslední době i soubor svých článků. Vsadil na sociální sítě, na Facebooku má obdivuhodných šedesát tisíc odběratelů. Příspěvky píše sám, Kingmakers mu ale pravděpodobně radí, jak psát, kdy posty publikovat, případně zda si zaplatit reklamní vstup.

Od začátku letošního roku ohlásil Klaus založení vlastního think tanku Centrum pro občanské svobody. Najal si místnost v jednom z kancelářských domů v pražských Vysočanech, kde má i dva asistenty. Na realizaci svého plánu si přitom vyhradil dostatek času a peněz. Po odchodu z gymnázia nenastoupil do stálé práce. Přitom rozvodový soud mu vyměřil třicet sedm tisíc na alimenty, další desítky tisíc měsíčně jej mohou stát PR služby, výjezdy na besedy, pronájem kanceláře a spolupracovníků. Média obvykle zmiňují, že po odchodu z gymnázia dostal od Martina Romana odstupné. Podle serveru Motejlek.com mělo jít o milion korun za každý rok působení ve funkci ředitele, tedy celkem přes patnáct milionů. Zda právě z nich žije a financuje svůj politický rozjezd, není jasné.

Vášnivou kritiku z levicových pozic Klaus schytal od Martina Vrby v A2larmu Rod Klausů: Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, který navzdory ideologickému nánosu výstižně pojmenovává emoční prostor, kterého oba pánové stejného příjmení využívají pro získání popularity a moci:

Hrubost a tvrdost, kterou adresují svým nepřátelům, nevychází z ničeho jiného než z vysoké školy života, ve které jsou smutnými studenty programu celoživotního vzdělávání. Pohrdání, které šíří kolem sebe, poznali sami na sobě, všechno násilí, které páchají, bylo pácháno na nich. Rozdávají jen to, co jim dali jiní, protože co se v mládí za Václava I. naučili, ve stáří jako když našli. Kdo neumí milovat, nebyl nikdy milován, kdo neumí uznávat, nebyl nikdy uznáván, kdo není tolerantní, nikdy nebyl tolerován a kdo není solidární, tomu nikdy nikdo solidaritu neprojevil. Není tedy překvapením, že jen stěží rozumí jazyku „nové levice“, jelikož měli možnost poznat pouze nenávist namísto lásky a tolerance, pohrdání namísto uznání a sobectví namísto solidarity.

Do širšího kontextu aktuální intelektuální vyprázdněnosti ODS zasazuje postup Klause mladšího Petr Honzejk v Hospodářských novinách:

A to je právě problém proměny ODS. Kde jsou ty časy, kdy byli přední politici ODS myšlenkovými lídry Česka, tahouny ekonomické transformace, kdy posouvali zemi vpřed. Nyní to v ODS funguje stylem: vymyslím si problém, nafouknu ho, pak kolem něj chvilku rituálně tancuji, křičím hrůza, hrůza a spoléhám na to, že přilákám co nejvíc lidí, kteří se budou bát se mnou. Politický lunapark. V ODS převážilo pojetí politiky jako masopustního průvodu, který přitáhne tím víc lidí, čím pitvornější maškary se nesou na tyči. Může to zajisté fungovat, ovšem jen podobným způsobem, jako když v polovině devadesátých let prohlásil Miloš Zeman, že sládkovci jsou zdivočelí sociální demokraté, a de facto pozval do strany extremisty. Nyní ODS analogicky naznačuje, že okamurovci, konvičkovci a bartošovci jsou vlastně zdivočelí občanští demokraté, a myslí si, že to s nimi vyhraje. Možná si pomůže. Ale je pak otázka, do jaké míry je vlastně ještě stranou občanskou a demokratickou.

V tištěném Týdnu pak Jakub Kvasnička glosuje:

Politika stojí na emocích. Kdo je nevyvolává, není. Podívejte se na Andreje Babiše. Milovaný, nebo nenáviděný. Nic mezi. Jaký politik ODS naposledy vzbuzoval takové polarizační vášně? O kom se mluvilo u piva? (…) Česká politika obecně je tak strašně nudná, šedá, bez osobností. S Klausem by určitě byla zábava. A nejen to. On je budoucnost ODS. Jednoznačně. Kdo jiný?

To si ještě užijeme legrace…