Rozhovor: K nenávisti může vést nedostatek zkušenosti

By , in Rozhovor Společnost on .

S psychologem Daliborem Špokem o tom, jak rozmach technologií mění naše prožívání, o roli médií v post-faktické době a o tom, jak se bránit zavírání do bublin neustále potvrzujících naše názory.

Protože jsme “online” prožitku vystaveni dlouhodobě, silně nás mění. Například na úrovni očekávání – co zažíváme během něj, začneme očekávat od sebe a od světa okolo: Svět musí být instantně pochopitelný, vše musí být hned, zábavné a příjemné, vše musí někdo zařídit, problémy musí být řešitelné nejlépe na základě receptu „5 bodů na šťastný život“. Komplikovanost, neurčitost, pomalost, obtížnost, bolest, tápání, stejně jako chvíle, kdy se nedá „plynout v prožitku“, netolerujeme. Chceme, aby se náš “offline” prožitek podobal tomu, který zažíváme “online” – plný příjemných pocitů, nabídek a zajímavých impulzů. Vůli navíc máme z internetové závislosti paralyzovanou.

Problém je ten, že komplikovanost, neurčitost, bolest, neschopnost ponořit se do prožitku, tápání a bezradnost jsou konstitutivní aspekty nejdůležitějších životních zkušeností, hledání sebe sama, nacházení moudrosti, posunu dopředu. Pokud se jim vyhýbáme, nemůžeme růst. Vůle je jednou z nejdůležitějším vlastností pro dobrý život. A drastická absence sebekontroly silně souvisí s hlavními sociálními patologiemi dnešní doby: alkoholismem, uživáním drog, dluhy, domácím násilí, gamblerstvím, agresivitou.

Symbolem doby je kultura rychlé pointy, bavení a zjednodušování. Následkem toho ničemu nerozumíme a netoužíme po hloubce – ani na úrovni hodnot a rozhodně ne na úrovni vzdělání. Nechceme se trápit nesnadným studiem oboru, kde se cítíme jako amatér. Stačí nám jen kliknout dál, hledat nové zapálení. A proto věříme nesmyslným teoriím, které vyvolají pocit líbivosti. A paradoxně, to nejkvalitnější vzdělání je dostupné jako nikdy v historii zdarma a skutečně pár kliků od nás – přednášky nejprestižnějších světových univerzit, online databáze článků, knihy, internetové kurzy.

Jenže protože vzdělání není hodnotou, vítězí celebrity postfaktické doby – baviči. V každém oboru jiní: místo politiků populisté, místo lékařů „psychosomatici“, místo psychologů kouči a guruové, místo kněží léčitelé s kvantovou energií, místo novinářů facebooková skupina, která všechno ví, nebo Putinovi trollové.

Celý rozhovor na Faktus.info: Dalibor Špok: K nenávisti může vést nedostatek zkušenosti

 

 

Recommended articles