Ruská smyčka kolem Trumpa se stahuje

By , in Zahraničí on .

Deník The Washington Post podrobně zmapoval, jaké všechny vazby existovaly a existují u současného amerického prezidenta Trumpa a jeho nejbližšího okolí na ruské prostředí. Ve Spojených státech dál probíhá vyšetřovaní, zda a jak se Rusko zapojilo do americké prezidentské kampaně. Pochybností neubývá, spíše právě naopak, stále se objevují nová zjištění a nová podezření.

Například Trumpův bývalý hlavní bezpečnostní poradce Mike Flynn, který ve své funkci působil pouhý den, než musel odejít právě kvůli podezřením z vazeb na Rusko, prý slíbil, že bude vypovídat výměnou za získání imunity. To potvrzuje podezření, že situace je vážná, ostatně i sám Flynn dříve tvrdil, že „po volebním sněmu republikánů o ní ale mluvil kriticky. „Když potřebujete získat imunitu, tak to znamená, že jste pravděpodobně spáchali zločin,“ řekl tehdy televizi NBC News.“, jak připomíná Česká televize.

Americký senátor Mark Warner, který je členem vyšetřovacího výboru, tvrdí, že Rusko se pokoušelo ovlivnit americké volby. Jak uvádí BBC:

US intelligence agencies believe Russia tried to help Donald Trump win in November by damaging Hillary Clinton. In the committee’s opening remarks, ranking Democrat Mark Warner said „Russia sought to hijack our democratic process“ by employing a disinformation campaign on social media.

Mr Warner said Thursday’s session would examine how Russia may have used technology to spread disinformation in the US, including the possible generation of fake news for voters in key states, such as Wisconsin, Michigan and Pennsylvania.

Embarrassing „stolen information“ was released through websites such as Wikileaks, Mr Warner said, to „cause maximum damage to one candidate“ – Hillary Clinton.

Problém má podle BBC také generální prokurátor Jeff Sessions, který byl přistižen při lži o tom, že nebyl během kampaně, ve které sehrál důležitou roli, s ruskou protistranou.

Attorney General Jeff Sessions is being accused of lying at his confirmation hearing when he said he had had „no communications with the Russians“ during the election campaign.

It has now emerged that he too had met Mr Kislyak – at a private meeting in September and as part of a group of ambassadors in July last year.

The Alabama senator was one of the most prominent players in Mr Trump’s bid to take the White House.

Další vývoj bude nesmírně zajímavé sledovat, proto lze jen doporučit k pozornosti právě v úvodu zmiňovaný speciál The Washington Post, který pro opravdové labužníky v přehledné infografice ukazuje vazby mezi jednotlivými aktéry s podrobnými časosběrnými informacemi o každém z nich.

Takto například vypadá časová osa již zmíněného Flynna od prvních kontaktů s ruskými zástupci přes jejich popření až po Flynnův konec v Trumpově administrativě.

Není třeba dodávat, že ruský prezident Vladimír Putin všechny spekulace kolem ruského vlivu na americké volby jednoznačně odmítl, naposledy včera, kdy je označil za „vymyšlené, iluzorní provokace a lži“, jak cituje CNN.

„I think it’s not in the interest of the American people to carry Russian-American relations to the point of absurdity, just to benefit the inner political agenda,“ Putin continued.
„What do we want? [To] break off the diplomatic relationship? Force the situation to the point of the 1960s [Cuban missile] crisis? And what’s next?“ Putin asked. „People who behave themselves so recklessly, what are they leading us to? Including the people of the USA. I think it’s a big mistake and I hope the situation will normalize — and the sooner the better.“
Recommended articles