Rusko zasahovalo do amerických voleb: důkazy

By , in Česko Zahraničí on . Tagged width:

Během českých prezidentských voleb kandidáti několikrát diskutovali o tom, zda existují důkazy, že Rusové zasahují do politických procesů na Západě, včetně voleb. Podle výroční zprávy Bezpečnostní a informační služby za rok 2016 snahy především ruských a čínských tajných služeb o pronikání do českého prostředí zintenzivnily. BIS však na konci loňského roku neměla zprávy o tom, že by docházelo k nezákonnému ovlivnění voleb. Přesto například aféra lithium ukazuje příklad toho, jak se dají ovlivnit volby možná zákonným, přesto nekorektním způsobem.

Celá věc se poprvé objevila na proruských dezinformačních webech, k jejímu rozšíření mezi politiky se přiznal i Zdeněk Zbytek, blízký přítel prezidenta Zemana s ruskými vazbami (ten, který byl v roce 1989 připraven vyslat tanky do Prahy proti demonstrantům) a podle výzkumníků prokazatelně pomohla na poslední chvíli změnit volební výsledek několika stran (téma nejvíce rozehrály ANO a KSČM proti ČSSD).

Teď nizozemský deník De Volkskrant přišel s informací, že nizozemské tajné služby několik let sledovaly, jak Rusové po síti pronikají do amerického politického prostředí. Důkazy jsou konkrétní a přesvědičivé. Deník hovoří o tom, že už v roce 2014 se nizozemské tajné služby napojily do počítačové sítě univerzitní budovy nedaleko Rudého náměstí v Moskvě. O rok později tak mohly v přímém přenosu sledovat, jak Rusové útočí na sítě Demokratické strany v USA a získavají velké množství dokumentace i e-mailů. Rusům se také podařilo získat osobní přihlašovací údaje několika členů americké administrativy a využít je k další aktivitě, jak ukazuje následující video.

Holandské důkazy posloužily jako materiál pro americké tajné služby, ale také jako podklad pro aktuální vyšetřování, které se dotýká nejvyšších pater americké politiky, včetně samotného Bílého domu. Ukázalo se, že Američané nebyli na podobné napadení vůbec připraveni a pomoc z Nizozemí tak byla nadmíru cenná.

The Americans were taken completely by surprise by the Russian aggression, says Chris Painter in Washington. For years, Painter was responsible for America’s cyber policy. He resigned last August. ‚We’d never expected that the Russians would do this, attacking our vital infrastructure and undermining our democracy.‘ The American intelligence services were unprepared for that, he says. That is one of the reasons the Dutch access is so appreciated.

Informace o tom, že se Rusové snaží ovlivnit volby západních zemí, tedy vůbec nejsou poplašnou zprávou, naopak pro to existují už nezpochybnitelné důkazy. Stejně jako o vazbách konkrétních osob západních zemí na ruské prostředí – nejen v okolí amerického prezidenta Trumpa, ale také ve Velké Británii, Francii, Německu, Rakousku, Maďarsku či Nizozemí. V Evropě jde primárně o extrémistické strany, které z Ruska získávají minimálně finance a kontakty. V Česku jde primárně o komunisty, kteří ruskou interpretaci světa pomáhají šířit soustavně, jako například Zdeněk Ondráček, a stále častěji o Tomia Okamuru, jehož vazby na proputinovské extrémisty jsou dlouhodobé a veřejně přiznávané.

V těchto dnech se Okamura (a mimo jiné také Václav Klaus) měl setkat i s podobně podezíranými americkými kongresmany, jak píší Lidovky.cz:

Jedním z nejvýraznějších členů delegace je právě Dana Rohrabacher, republikánský člen Sněmovny reprezentantů za Kalifornii. Velmi razantně vystupuje proti zprávám o globálních změnách klimatu, vyzývá ke stažení amerických vojsk z Afghánistánu a kromě jiného se zastával ruské okupace Krymu i spolupráce s Ruskem při řešení války v Sýrii. Podle deníku The New York Times má velmi proruské a proputinovské názory, takže byl v podezření, že se dokonce jedná o potenciální zdroj ruských tajných služeb, jež mu přisoudily i krycí jméno.

Další kongresman Steve King se v minulosti setkal například i s neúspěšnou francouzskou kandidátkou na prezidentku Marine Le Penovou. Prezentuje se coby radikální odpůrce migrace. V září 2016 se King během návštěvy v Evropě setkal též s tehdejší předsedkyní německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryovou a předsedou holandské Strany pro svobodu Geertem Wildersem.

A takto o Rohrabacherovi hovoří Aktuálně.cz:

Sedmdesátiletý kongresman Dana Rohrabacher je nejhlasitějším obhájcem Ruska a prezidenta Vladimira Putina v americkém Kongresu. Rád se chlubí, že na začátku 90. let minulého století se ve Washingtonu sešel v hospodě s tehdejším náměstkem primátora ruského Petrohradu Vladimirem Putinem „a dali si páku“. Putin prý vyhrál.

O Rohrabachera se ovšem v USA v současnosti zajímá i zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu. Tedy vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a to, zda s Kremlem nespolupracovali i lidé z týmu Donalda Trumpa.

Loni v prosinci si Rohrabachera kvůli stejné kauze předvolal výbor pro tajné služby amerického Senátu. Kromě jiného se zajímal o kongresmanovu návštěvu v Moskvě v dubnu 2016.

Rohrabacher tehdy dostal v Moskvě od oligarchy Vladimíra Jakunina, který má blízko k Putinovi, materiál s údajně kompromitujícími informacemi na donátory kampaně demokratické kandidátky Hillary Clintonové.

K návštěvě Američanů nakonec nedošlo, protože prioritu dostaly domácí události v USA. A mimochodem, výše zmíněný Vladimír Jakunin je právě ten, který pořádal kongresy na ostrově Rhodos, kam za ním jezdil prezident Zeman a kam s ním v roce 2016 jel dokonce i bývalý prezident Václav Klaus. Co vše se tam dozvěděli o ruských tajných službách, není známo.