Sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou po třech letech: jasný závěr

By , in Zahraničí on .

U příležitosti tříletého výročí tragédie nad Ukrajinou přineslo Rádio Svobodná Evropa názorné obrazové shrnutí toho, jak k sestřelení malajsijského letu MH17 došlo. Odpovídá zprávám skupiny Bellincat, která dohledala nespočet důkazů o pohybu vozidla se střelou typu BUK přivezené z Ruska na uzemí pod kontrolou ukrajinských separatistů, která byla na letadlo vystřelena a způsobila jeho pád. (Podrobnou zprávu Bellincatu lze stáhnout a přečíst ve formátu PDF a byla publikována před rokem.)

Aktuální dění kolem dalšího vyšetřování a z toho plynoucích událostí přináší web Whahappenedtoflightmh17.com neustále doplňovaný jeho autorem Marcelem van den Bergem, který se s vytrvalou pečlivostí snaží dokumentovat vše klíčové, včetně vyvracení hoaxů, mýtů a propagandistických výmyslů. Svůj první post na tomto webu zveřejnil v září 2014 a poukázal v něm právě na největší nesmysly, které se v té době kolem sestřelení letadla objevovaly a i dnes to dokáže být důležité a zajímavé čtení.

Do dalšího vývoje dnes nadále nejvíce promlouvají dvě země, tedy Nizozemí, jehož občané tvořili většinu obětí, a Rusko, které sice oficiálně s událostí nemá nic společného, ale komentuje ji od samého začátku a hlavně se snaží popřít svůj aktivní podíl. Dobré shrnutí různých zavádějících verzí reality z ruské strany přineslo u příležitosti letošního třetího výročí tragédie Info.cz.

Ruská propaganda je podle znalců jako chobotnice. Pravdu obrazně řečeno ovine chapadly tak, že jsou vidět jen malé části, vhodně doplněné tím, co se ruské vládě hodí a co zrovna nemusí být úplně podle skutečnosti. Podle evropského centra East Strat Com, které se s tímto fenoménem snaží bojovat, se ruské zpravodajské weby při zakrývání skutečné příčiny zkázy letu MH17 skutečně činily. Ruská média se podle zjištění nesoustředila na jednu hlavní alternativní protikampaň, ale přišla s mnoha verzemi události tak, aby ve čtenářích vyvolala dojem, že nic není jisté a že se nejspíše nikdy nepřijde na to, co se s letem MH17 skutečně stalo. Minimálně v Rusku se toto úsilí vyplatilo. Podle ankety totiž 82 procent Rusů věří, že Ukrajina byla nějakým způsobem s havárií letounu MH17 spjata.

Atmosféru těsně po sestřelení letadla se smutnou naléhavostí připomínají i dnes dva zjitřené dopisy, které se bezprostředně poté v červenci 2014 objevily v médiích. Jeden napsal holandský otec jedné z obětí, druhý mu v odpověď napsala ukrajinská dívka. Dokreslují, jak se obyčejní lidé stávají rukojmí velkých dějin, s nimiž nemají nic společného. A ještě smutnějším faktem je, že konflikt na Ukrajině dál pokračuje a že slovům ukrajinské dívky o špatném svědomí Evropy lze jen těžko čelit.

 

Recommended articles