SME: Unikátní noviny v době Mečiara a nových oligarchů

By , in Média Zahraničí on .

Málokterý příběh média je tak spjatý s osudem celého státu jako čtvrtstoletí deníku SME, který začal vycházet vzápětí po vzniku nové Slovenské republiky v lednu 1993. Na těch divokých, dobrodružných, napínavých, převratných a důležitých 25 let právě vzpomíná jeden ze zakladatelů listu, tehdejší zástupce šéfredaktora a současný šéf vydavatelství Petit Press, který deník SME vydává, Alexej Fulmek. Jeho nejbližší kolega, generální ředitel Petit Pressu Peter Vajda, zemřel vloni v říjnu a Fulmek o něm napsal tento nekrolog.

V pozoruhodném osobně laděném ohlédnutí 35 obrazov zo života SME nahlížíme do atmosféry a vztahů, v nichž vznikala slovenská novinařina i demokracie, kdy novináři zápasili o přežití s Vladimírem Mečiarem a museli se vyrovnávat i majetkovým přesunům a leckdy drsným krokům kapitalistů, kdy se dělily osudy tváří v tvář majetkovým změnám, z nichž ta nejzásadnější se odehrála v roce 2014 – klíčová část redakce po vstupu společnosti Penta do vydavatelství Petit Press odešla a založila konkurenční projek Denník N (začal vycházet v lednu 2015).

Je večer 14. januára 1993, stojíme v tlačiarni na Lazaretskej ulici v podzemných priestoroch budovy, v ktorej bude o dvadsať rokov neskôr sídliť naše vydavateľstvo Petit Press. Držíme v rukách čerstvé výtlačky denníka SME. Reportér slovenskej televízie kladie otázku Karolovi Ježíkovi, či má radosť. „Radosť nie je to správne kritérium,“ znie odpoveď.

Máme ruky čierne od rotačnej tlače, noviny špinia, je v nich veľa chýb a pred nami dlhý príbeh. Je noc, ideme si sadnúť do neďalekej krčmy U koňa, hoci sme všetci unavení, máme čosi ako slávnostný pocit. Niečo sa začalo. Večer v televízii ešte stihnem náš prvý spot. O pár dní nás Mečiar vo svojom príhovore z televíznej obrazovky obviní, že sme chceli ukradnúť Smenu. Je to lož.

Slovenské prostředí poskytuje zajímavé porovnání s českým, které se zpočátku vyvíjelo méně dramaticky s ohledem na vyrovnanější podmínky v politické sféře. A ačkoliv i v Česku existovaly pokusy o likvidaci novinářů ze strany mocných (například Karel Srba, tajemník Jana Kavana, byl odsouzen za objednávku vraždy novinářky Sabiny Slonkové), se Slovenskem se míra konfrontace se státní sférou nedá srovnat. Na druhou stranu, při vědomí toho, co je v sázce, slovenští novináři dokázali prokazovat často velkou odvahu i oddanost svému poslání, včetně velkých gest a prokazování charakteru.

Zatímco skupování médií ze strany oligarchických skupin se v českém prostředí v posledních několika letech odehrálo relativně v klidu a jen s pozvolným odcházením jednotlivců, kteří až s odstupem rozjížděli své malé rozstříštěné projekty s malou silou, tým SME prokázal velkou soudržnost a podobnému kroku (skupina Penta je na Slovensku spojovaná s nechvalně proslulou kauzou Gorila) se dokázal postavit hromadně a šel do rizika zcela nového zpravodajského média s desítkami lidí.

Náš partner skupina Rheinische Post predala v Česku Mladú frontu Dnes a Lidové noviny Babišovi. Je nám jasné, že onedlho vycúvajú aj zo Slovenska. Nemeckí vydavatelia, ktorých sme vítali ako žiadaných, bohatých a neutrálnych investorov do médií, cúvajú zo stredoeurópskeho priestoru.

Nečudo, v domácich krajinách riešia podobné problémy ako my, stratu výkonnosti printových médií a to, čomu sa hovorí na celom svete transition period, prechod z klasických tlačových médií na digitálne. Pred letom 2014 si Johannes Werle, zástupca Rhenische Post, podal ruku s Petrom Vajdom.

Cena za 50 % akcií Petit Pressu má byť 8,25 mil. eur. Handshake s Werlem mal potvrdzovať tento obchod. Peter Vajda nebude dlho schopný uveriť, že ho nemeckí partneri napriek podaniu ruky oklamú a za jeho chrbtom predajú akcie Pente.

Vzpomínky Alexeje Fulmeka představují mimořádně cenný příspěvek k dějinám i současnosti slovenské žurnalistiky. Pro českého čtenáře mohou být některá jména neznámá, přesto i pro něj text nabízí velké množství zajímavých událostí a souvislostí.

 

Recommended articles