Sobotka s Babišem si byli souzeni

By , in Česko on .

Možná nejpozoruhodnější citát Andreje Babiše zní takto: „Kdyby nám pan premiér řekl, že se nebude chovat podle koaliční smlouvy, ale podle ústavy, tak bychom s ním do takové vlády nikdy nešli.“ 12. května 2017 ho zaznamenala Česká televize v souvislosti s aktuálně diskutovaným odvoláním Andreje Babiše z vlády.

A společně s ním přidala další citát ministra financí: „‚To, že je Sobotka premiér, je hlavně moje zásluha,‘ tvrdí ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.“ Není to poprvé, co šéf ANO použil tento argument jako důkaz své velkorysosti vůči Bohuslavu Sobotkovi, za kterou by měl být premiér vděčný. Například po krajských volbách v loni na podzim 2016 argumentoval podobně. Babiš se v rozhovoru pro Novinky.cz pochválil, že díky němu je premiérem Sobotka, který po volbách na konec pevně uchopil stranu.

Jména Hašek a Novák – já se divím panu premiérovi, že vůbec takové lidi má v ČSSD. On je dneska silný předseda, on skutečně uchopil tu stranu – i díky mně – v říjnu 2013. Kdybych byl takový ten politik, tak jsem to mohl krásně rozehrát a říct – jo, já budu jednat s Haškem o vládě i se Sobotkou, mohl jsem to rozstřelit.

Formulace „i díky mně“ je rozhodně přesnější než „je hlavně moje zásluha“. Protože když se vrátíme na podzim roku 2013, kdy byly poslední sněmovní volby, získáme trochu jiný obrázek. Opět si pomůžeme citací ze serveru Novinky.cz, kde redakce shrnovala aktuální stav k 1. listopadu 2013 takto: „Andrej Babiš se začíná smiřovat s tím, že jeho hnutí ANO nebude mít čas učit se politickému řemeslu v opozici a že bude muset rovnou do vlády, aby vůbec nějaká vznikla.“ Tato věta stačí, abychom si připomněli, že tenkrát skoro jiná solidní vláda vzniknout ani nemohla.

Pokud by totiž mohl být Bohuslav Sobotka skutečně někomu vděčný za to, že je premiérem, pak je to Miloš Zeman. Z jeho popudu se konal tzv. Lánský puč, na kterém se v utajení plánovalo odstranění Bohuslava Sobotky z čela strany po sice vyhraných volbách, ale vyhraných s náskokem nijak výrazným. Jenže poté, co se Michal Hašek zcela znemožnil svou jedenáctinásobnou lží o tom, že se žádný puč nekonal, byl jako nejpravděpodobnější kandidát na nahrazení Sobotky zcela odepsaný. Sobotka navíc tvrdě zabojoval a stranu si vzít svými kolegy nenechal.

Pak ovšem příliš možností na sestavení jiné vlády, než je ta současná, nebylo. Možné tehdejší vládní koalice nasimulovalo iDNES.cz a můžete se na ně i dnes podívat. Pokud vyloučíme extrémní varianty s komunisty a Úsvitem, pak přicházely do úvahu jen naprosto nesourodé koalice odleva doprava, nebo koalice ANO s pravicovými stranami. Jenže vzpomeňte, jaká tehdy panovala nálada – ODS byla zcela odepsaná po aféře Nagyová-Nečas a TOP09 démonizovaná skrze odsudek nenáviděného Kalouska, takže s nimi nikdo nechtěl nic mít.

Tudíž, přestože ANO původně plánovalo, že bude vládu ostřelovat z opoziční role a sbírat body pro ty nadcházející, nejlépe předčasné, bylo nakonec nuceno do vlády jít, aby nevypadalo naprosto nekonstruktivně. A na straně ČSSD v tu chvíli nebyl k dispozici nikdo jiný než právě Bohuslav Sobotka. Neutrálním partnerem se pak ukázala být KDU-ČSL díky sněmovní absenci bez skvrn z předchozího volebního období.

Takto to Babiš 1. listopadu 2013 komentoval pro Právo:

„Viděl jsem ANO jako dlouhodobý projekt a myslel jsem si, že zodpovědnost za vládu bychom měli převzít až tehdy, pokud bychom někdy vyhráli volby. Věřil jsem, že uspějeme, ale neuvědomil jsem si, že naši voliči asi nechtějí čekat čtyři roky.“

Možnost, že po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu by mu jako partner mohl zbýt Hašek, je ale Babišovi proti srsti.

„Z ČSSD považuji pana Sobotku za slušného člověka, i když z minulosti má také nějaké kontroverze. Ale v porovnání s Haškem je jeho pověst o mnoho lepší,“ uvedl.

Takže ano, bez ANO by Sobotka premiérem byl jen velice obtížně, ale o velké zásluze se tu mluvit nedá, spíše si z donucení navzájem zbyli. Stejnou měrou by ministrem financí bez Bohuslava Sobotky nebyl ani Andrej Babiš. A lze předpokládat, že ani Sobotka to neudělal pro jeho krásné modré oči nebo absenci lustračního osvědčení. Velká část voličů by totiž vůbec nechápala, proč by s Babišem do vlády nešel. (A také by si tenkrát jen málokdo vsadil, že vláda vydrží celé volební období.)

Bohuslavu Sobotkovi tenkrát prezident Miloš Zeman pomohl poprvé, letos po jeho avizované demisi, mu pomohl podruhé, když prezident odmítl respektovat ústavu a odmítl přijmout demisi celé Sobotkovy vlády. Sobotka pak byl nucen změnit postup a požádal pouze o odvolání Andreje Babiše, ke kterému stále nedošlo, přestože prezident na to měl šest dnů před svým odletem do Číny.

Čtěte dále:

Zapalte ohně! Prozemanovská ČSSD vypouští bazének!

Rekapitulace toho, jak po sjezdu ČSSD skončila na vrcholných postech naprostá většina členů sociální demokracie, kteří stáli na straně Miloše Zemana, včetně čtyř z pěti účastníků Lánského puče. Sobotkovo křídlo jednoznačně převzalo stranu do své režie.

Trnitá cesta Miloše Zemana do Bílého domu

Rekapitulace trapné frašky s avizovanou dubnovou nenávštěvou Miloše Zemana v Bílém domě u Donalda Trumpa. Zatím odložena na neurčito.

Recommended articles