The Economist: Miliardář, který se pravděpodobně stane příštím českým premiérem

By , in Česko on .

Jak se na Českou republiku a jednotlivé klíčové osobnosti politiky v předvolebím období nyní pohlíží novinářským okem ze zahraničí, si můžete přečíst v článku v The Economist The billionaire who will probably be the next Czech prime minister“. Nese podtitul „Je težké bojovat proti majiteli novin“ a shrnuje pro nezorientovaného čtenáře aktuální dění kolem odvolání ministra financí Babiše a ústavní krize s ním spojené. 

Tyto volby (parlamentní) jsou jedny ze dvou, které Česko v následujících osmi měsících čekají a které jsou klíčové pro další směřování země. Ty druhé se konají v lednu, kdy bude proruský prezident Miloš Zeman usilovat o své znovuzvolení. Jako nejzápadnější země z bývalého „východního bloku“ je Česko na pomezí stále více se rozdělující Evropy nad tématy, jako je liberalismus nebo pluralitní hodnoty, které naráží třeba v Polsku nebo Maďarsku.

Babiš jako byznysově orientovaný středový politik bez náklonnosti k Rusku, má jen málo ideologicky shodného s levicově orientovaným Zemanem. Jenže oba dva dávají najevo své pohrdání politickým dialogem, demokratickými pojistkami a kontrolními mechanismy moci. Premiér Sobotka je nazval „mocenským tandemem“ a slíbil, že bude odolávat jejich populistické vlně.

The Economist uzavírá, že Sobotkův risk s demisí vlády poškodil především jeho samotného, Češi teď mluví o problémech vlády místo o tom, jak Babiš dělal své obchody. A teď, mimo vládu, bude Babiš dál pracovat na svém obrazu outsidera. The Economist jízlivě a ironicky konstatuje, že vlastnictví několika novin mu přitom jistě ubližovat nebude.

S využitím překladu Filipa Horkého na jeho facebookovém profilu a s jeho souhlasem.

Recommended articles