Tomio Okamura ve společnosti proputinovských extrémistů z celé Evropy

By , in Česko Zahraničí on . Tagged width:

Když šéfka francouzské Národní fronty a neúspěšná kandidátka na prezidentku Marine Le Pen podpořila před českými parlamentními volbami videopřímluvou Tomia Okamuru, bylo to pro řadu českých voličů překvapení. Ovšem pro toho, kdo situaci sleduje delší dobu, o žádný šok jít nemohlo. Tomio Okamura v čelé své SPD patří mezi ústřední postavy evropských extrémistů, kteří mají společné cíle. Těmi jsou nejen odmítání islamizace, ale i oslabení evropského prostoru na půdorysu Evropské unie a také obhajoba kroků ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Marine Le Pen ve své zdravici voličům SPD říká mimo jiné toto:

Voltairova Francie a Česká republika Mistra Jana Husa nemohou ustoupit před nebezpečím islamismu! Drazí přítelé ze strany SPD v čele s odvážným a talentovaným předsedou Tomiem Okamurou, dnes máte historickou šanci odvrátit toto nešťastné řízení osudu, ale také jedinečnou šanci z nádherné Prahy, z českých hor a z moravských plání potvrdit historický dar českého národa odolat nepřízním osudu. Vzpomeneme-li na Jana Palacha či Václava Havla, váš národ byl vždy v první linii boje za svobodu evropských národů. Příští neděli tak budete mít šanci změnit osud vaší země. (…)

Dávat dohromady Jana Palacha a Václava Havla s Tomiem Okamurou je skutečně zábava na druhou, ovšem ohánět se Voltairem při nenávisti k muslimům, také není úplně bez rizika. Takto například Voltaira cituje jeden z nejoceňovanějších španělských spisovatelů Juan Goytisolo: „Zákonodárce muslimů, mocný a hrozný muž, nastolil svá dogmata svou odvahou a zbraněmi, a přesto se jeho náboženství stalo mírným a snášenlivým. Božský zakladatel křesťanství, žijící v pokoře a míru, kázal odpuštění násilností, ale jeho svaté a mírné náboženství se vinou naší zběsilosti stalo tím nejnesnášenlivějším a nejbarbarštějším ze všech.“ Pokud by si to prostý český člověk neuvědomil, Voltaire v této větě staví Mohameda nad Ježíše a vlastně i islám nad křesťanství.

Ale Marine Le Pen ve zmíněném videu odhodlaně v podpoře Tomia Okamury pokračuje. Tváří v tvář šesté nejbezpečnější země světa, kterou uprchlíci míjejí, kde je odmítá předseda vlády a kde se ministr vnitra fotil v obýváku se samopalem, dokáže tvrdit voličům skazky o velikém národě zrazeném zkorumpovanými politiky, kteří (asi setrvalým odmítáním kvót?) zcela ignorovali migrační krizi. Inu, vztah k faktům mají Marine a Tomio společný.

Mám veliké štěstí, že znám vaši zemi a váš národ, vaše tužby i velikost vašeho národa. Vím, že chcete a můžete zůstat svrchovaným a mocným národem. Také vím, jakým způsobem vás zradili vaši politikové: přes korupční skandály, do nichž byli zapleteni, zcela ignorovali migrační krizi, ale i nárůst terorismu a nebezpečí islámu, které je teď před branami vaší země!

Dvojice Marine a Tomio buduje svůj vztah už několik let. Už v květnu 2015 Le Pen přijela do Prahy a kromě setkání s Václavem Klausem (starším) byla v kontaktu i s Okamurou, který někdy v tu dobu rozjížděl po zkrachovalém projektu s Úsvitem přímé demokracie nový projekt Svoboda a přímá demokracie (SPD). V září 2016 měla dokonce prostřednictvím Okamurovy iniciativy vystoupit na půdě českého parlamentu, k čemuž nakonec nedošlo, jak zrekapituloval Ondřej Kundra v Respektu.

Když začal Respekt minulý týden prověřovat zákulisní informace o předvolebním mítinku Marine Le Pen, předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se od agitování v Poslanecké sněmovně jednoznačně distancoval. „Pan poslanec Okamura požádal kancléře o svolení se setkáním europoslance Édouarda Ferranda s francouzskými občany žijícími v ČR, nikoli s konáním politického mítinku Front National. Vzhledem k tomu, že neuvedl pravdivé údaje o charakteru akce, tak se setkání konat nebude,“ řekl Respektu Hamáček.

O tom, jak se Marine Le Pen začala sbližovat s českými nacionalisty, psala dříve Antifa, o spolupráci s ní mimo jiné stál i antisemita Adam B. Bartoš, ale nakonec uspěl právě Okamura.

Když připomeneme, že strana Marine Le Pen dostala v roce 2014 půjčku z Ruska (šlo o devět miliónů eur, tedy 250 milionů korun od První česko-ruské banky, což představovalo většinu zdrojů strany), dostaneme se k širšímu kontextu Okamurových aktivit. Tomio Okamura se totiž chlubí, že úzce spolupracuje nejen s Marine Le Pen, ale také s dalšími evropskými politickými subjekty označovanými za výrazně extrémní, které navíc spojuje nejen vstřícnost vůči agresivní politice putinovského Ruska, ale také podezření z aktivního napojení na ni.

Takto se Okamura chlubil na začátku roku 2016 na svém Facebooku a vyjmenovával strany a jejich představitele, se kterými spolupracuje. O Le Pen a jejich vazbách už řeč byla (za zmínku stojí ještě fakt, že Putin se s Le Pen setkal v březnu 2017 těsně před francouzskými prezidentskými volbami, a také to, že se Le Pen dlouhodobě vyslovuje proti protiruským sankcím). Další Okamurou zmíněný Matteo Salvini, šéf Ligy Severu, dokonce podepsal dohodu o spolupráci s vládnoucí stranou Vladimíra Putina Jednotné Rusko, s níž podobně jednala německá AfD, jak informoval The Financial Times. Salvini neváhá politickou svobodu v Rusku, kde jsou političtí konkurenti zabíjeni či zavíráni do vězení, vyzdvihovat nad Evropskou unii.

Matteo Salvini, Lega Nord chairman, said his anti-immigration and anti-euro party would work “so that Italy has real parliamentary elections, just as open as in your country [Russia]”.

Geert Wilders zase stál v Nizozemí za úspěchem protiukrajinského referenda, které odmítlo asociační evropsko-ukrajinskou dohodu o volném obchodu, což opět plně posloužilo zájmům Ruska, přestože nakonec dohoda vstoupila v platnost.

Podobně česká SPD dlouhodobě stojí na ruských pozicích, její poslanci jezdí na Krym slavit ruskou anexi:

„Poslanec Jaroslav Holík navštívil republiku Krym, která se na základě referenda mezi místními občany stala součástí Ruské federace. Návštěva proběhla na základě vzájemného pozvání, kde partnerem SPD byla ruská opoziční parlamentní strana Spravedlivé Rusko. Cílem návštěvy bylo seznámit se na místě se situací na Krymu, o které lživě a neúplně informují mainstreamová média,“ interpretuje Holíkovu cestu na Krym hnutí Tomia Okamury.

Místopředseda SPD Fiala se zase zajel podívat do ruského parlamentu a na ruské ministerstvo zahraničí, jak psal HlídacíPes.org:

Radim Fiala se 23. června vydal do Moskvy. Patřil k delegaci složené ze členů nadnárodní nacionalistické frakce Evropa svobody národů. Návštěvou se pochlubil i na svém facebookovém profilu. Nejprve navštívili ministerstvo zahraničí a pak i ruskou Dumu. „S ruskými kolegy jsme diskutovali otázky vzájemných vztahů mezi evropskými zeměmi a Ruskou federaci. Musím říct, že máme shodné názory na problémy, které se týkají boje s terorismem a dlouho jsme hovořili i problému sankcí, které EU a USA proti Rusku vyhlašují,“ píše Fiala na Facebooku.

Sám Okamura také dlouhodobě tvrdí, že Krym je ruský (tady v roce 2014, tady nedávno na podzim 2017) a okázale přitom ignoruje existenci Budapešťského memoranda, ve kterém se v roce 1994 výměnou za jaderné odzbrojení Ukrajiny zavázaly světové mocnosti (USA, Velká Británie a ano, Rusko) garantovat nezávislost a územní celistvost Ukrajiny (včetně Krymu):

Krym je ruský – vybudovali ho Rusové, žádní Ukrajinci, kteří ostatně v čase, kdy se budoval Sevastopol, neexistovali. Dodnes na něm žijí v drtivé většině Rusové a do roku 1954 byl ruský – poté byl administrativně formálně přidělen UV KSSS k Ukrajině. Mohu souhlasit s tím, že prastaré ruské hlavní město Kyjev už není ruské, ale ukrajinské, i když ho založili taky Rusové, ale Krym nikdy ruský být nepřestal, stejně jako Donbas.

Jak tvrdí Business Insider, Putin si pravicové extremisty vybral jako strategické spojence:

Putin has a clear interest in encouraging such opinion as he seeks to counter pressure from European governments that have joined the United States in condemning his land grab in Crimea and military build up across the border from eastern Ukraine, where pro-Russia agitators this week seized government buildings in several cities.

„During the Cold War, the Soviet Union sponsored communist parties, far-left parties around Europe which basically did the bidding of Moscow and tried to spread certain types of propaganda,“ says Mitchell Orenstein, political science department chair at Boston’s Northeastern University. „Russia today is using a lot of the old Soviet techniques, but this time is finding the far right a better partner than the far left.“

Many on Europe’s radical right admire Putin’s strongman image. Nigel Farage, leader of the United Kingdom Independence Party, last week said Putin was the world leader he most admired. „Compared with the kids who run foreign policy in this country, I’ve more respect for him than our lot.“

Tomio Okamura je tedy v té nejlepší společnosti. A na české straně není sám. Ruskou politiku nejen na Krymu hájí i český prezident Miloš Zeman, který naposledy před dvěma týdny vyvolal pobouření na půdě parlamentního shromáždění Rady Evropy, kdy de facto uznal ruskou anexi Krymu. Stejný Miloš Zeman pak v sobotu vyznamenal státním vyznamenáním nejen bývalého kancléře Gerharda Schrödra, dnes předsedu dozorčí rady ruské společnosti Rosněfť, ale také například Petra Žantovského, tak řečeného novináře, který v případě Krymu také volá po nezaujatém zpravodajství ve prospěch Ruska. Sankce proti Rusku v návaznosti na anexi Krymu a napadení Ukrajiny považuje v Česku za zbytečné i šéf největší politické strany Andrej Babiš. O české komunistické straně nemluvě.

 

K dalšímu čtení lze jen doporučit pečlivý článek plný faktů a důkazního materiálu z pera Romana Máci Fakturant Tomio Okamura a jeho bizarní parta o mnoha podivných zjištěních kolem Tomia Okamury, které vírou jeho voličů ve svého hrdinu rozhodně nijak nemohou otřást. Zvláště, když jsou pod vlivem propracovaných dezinformačních kampaní, jichž měla SPD na svém kontě celou řadu, jak opět dokazuje Máca v dalším textu.

A o tom, kdo je kdo mezi poslanci Okamurovy SPD, přinesl velice dobrý přehled server Aktuálně.cz. Fanoušci Putina mezi nimi skutečně nechybí.