Trnitá cesta Miloše Zemana do Bílého domu

By , in Česko on . Tagged width: ,

Doplnění 18. 5. 2017:

Avizovaná dubnová cesta Miloše Zemana se stále neuskutečnila. A jak psal Filip Horký na Facebooku, výmluva jeho týmu na korejskou „krizi“ tváří v tvář realitě neobstála:

„Kmoníček: Setkání Zemana s Trumpem odkládá severokorejská krize.“ 25.4. 2017
http://www.ceskatelevize.cz/…/2099675-kmonicek-setkani-zema…

S kým vším už tedy tuto krizi Trump řešil?
16. 05. 2017 telefonický hovor; Abdullah II (Jordánsko, král)
16. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Recep Tayyip Erdogan (Turecko, prezident)
15. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Mohamed bin Zayed Al Nahyan (korunní princ; UAE)
10. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Pavlo Klimkin (Ukrajina, ministr zahraničí)
10. 05. 2017 telefonicky rozhovor Moon Jae-in (Jižní Korea, prezident)
10. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Sergey Lavrov (Rusko, ministr zahraničí)
08. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Giorgi Kvirikashvili (Gruzie, premiér)
08. 05. 2017 telefonický hovor; Emmanuel Macron (Francie, prezident)
06. 05. 2017 telefonický hovor; Pedro Pablo Kuczynski (Peru, prezident)
05. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Malcolm Turnbull (Austrálie, premiér)
03. 05. 2017 přijetí v Bílém domě; Mahmoud Abbas (Palestina, prezident)
02. 05. 2017 telefonický hovor; V. Putin (Rusko, prezident)
30. 04. 2017 telefonický hovor; Prayut Chan-ocha (premiér, Thajsko)
30. 04. 2017 telefonický hovor; Lee Hsien Loong (premiér, Singapur)
29. 04. 2017 telefonický hovor; Rodrigo Duterte (prezident, Filipíny)
27. 04. 2017 přijetí v Bílém domě; Mauricio Macri (prezident, Argentina)
26. 04. 2017 telefonický hovor; Pena Nieto (prezident, Mexiko)
25. 04. 2017 telefonický hovor; J. Trudeau (premiér, Kanada)

Tak snad s nimi tu severokorejskou krizi už dostatečně vyřešil.

Program amerického prezidenta lze najít a kompletně dohledat třeba tady.

Původní text:

Český prezident byl tím americkým přijat v Bílém domě naposledy v roce 2005, kdy Václava Klause přijal na půl hodiny George Bush mladší. S jeho otcem se v roce 1990 a 1991 setkal na témže místě Václav Havel, v roce 1998 Václava Havla přivítal Bill Clinton. Současný prezident Miloš Zeman se sice dokázal vyfotit s Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle, ovšem nestalo se tak na půdě Bílého domu. Zeman se už ovšem v Bílém domě s americkým prezidentem setkal, jednak s Billem Clintonem, následně s Georgem Bushem mladším. Hezký přehled českých návštěv Bílého domu přineslo Forum24.cz.

Změna v politické orientaci Spojených států díky zvolení Donalda Trumpa poskytla českému prezidentovi novou šanci. Možnost setkání byla oznámena v prosinci 2016 na duben 2017, kdy měl Zeman naplánovanou cestu do Spojených států dlouho dopředu. S blížícím se datem návštěvy Bílého domu však přibývají pochyby o jejím významu, podobě, a dokonce o její uskutečnitelnosti. Navíc se objevuje řada nesrovnalostí ve vyjádřeních samotného Hradu. Sice je pravděpodobné, že k setkání nakonec dojde, ale bude zajímavé, jakou bude mít podobu (největší skeptici mluví čistě o společné fotografii), popřípadě za jakou cenu. A to doslova, protože prezidentská kancelář si na začátku dubnu najala americkou lobbistickou organinzaci v blízkosti amerického prezidenta, aby schůzku na poslední chvíli zařídila. Bude zajímavé zjistit podmínky této smlouvy hrazené z peněz daňových poplatníků a poměřit je přínosy tohoto setkání.

Níže přikládáme časový sled jednotlivých výroků a stanovisek týkajících se cesty do Bílého domu, z nichž vyplývá, že způsob plánování takto významného (alespoň z pohledu českého prezidenta) setkání je mírně řečeno velice netradiční až podivný a výroky kolem něj nepřesné, zavádějící, vzájemně se popírající až nepravdivé. Pro rychlý přehled stačí prolétnout zvýrazněné části textu. 

Aktualizace:

„Cesta českého prezidenta za Donaldem Trumpem se odkládá,“ píše 26. 4. 2017 Respekt v jasném srozumitelném vysvětlení, že k žádné schůzce nedojde v dubnu a kdoví, zda vůbec někdy.

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

Velký učitel. pic.twitter.com/AoWyKQmhSF

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 29. března 2017

iDNES.cz, 15. 11. 2016

Blahopřejný dopis prezidenta Miloše Zemana, který Hrad poslal po skončení amerických voleb Donaldu Trumpovi, obsahuje gramatické a stylistické chyby. Upozornil na to překladatel Jan Zasadil. Text je podle něj sice srozumitelný, ale měl projít důkladnější korekturou.

Zasadil na Facebooku podotkl, že některé jeho zásahy jsou „skutečně hraniční a stylistické, jiné jsou ale v oblasti gramatické správnosti“. Jako vážnější prohřešek považuje například pasáž, ve které Zeman píše o rozvoji blízkých vztahů mezi USA a Českem.

iDNES.cz, 6. 12. 2016

Český prezident Miloš Zeman dostal od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozvání do Bílého domu. V úterý spolu telefonicky hovořili. „Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky byl jediným evropským prezidentem, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Novinky, 8. 1. 2017

Trump mu (Zemanovi – pozn. red.) podle jeho slov řekl, že ČR je krásná země a že si přečetl jeho dopis. „Řekl, že jsem byl jediná hlava státu v Evropě, která ho před volbami podpořila,“ pochlubil se prezident.

„Prezidentem se stal člověk, který má podobné názory, aniž bychom je od sebe opisovali. Je to minimálně přátelské gesto. Nedmu se pýchou, mám přátelský vztah s čínským prezidentem i korektní vztah s ruským protějškem a rád budu mít dobrý vztah i s novým prezidentem USA,“ vysvětlila hlava státu.

Seznam, 21. 1. 2017

Šéf zahraničního odboru v Kanceláři prezidenta republiky Hynek Kmoníček byl u toho, když si Miloš Zeman a nově zvolený americký prezident Donald Trump telefonovali. A na duben si domluvili setkání v Bílém domě.

Zafungovalo to báječně, oba reagovali neuvěřitelně vstřícně. A bylo docela příjemné slyšet, jak opravdu Donald Trump má i díky své rodině vztah s Českem. Koneckonců, bylo 44 prezidentů USA, ale jenom tenhle byl i ve Zlíně,“ směje se Kmoníček.

„Pro nás bylo podstatné, jsme-li strategický partner USA, abychom měli českého prezidenta po 14 letech v Oválné pracovně. Věříme, že se v dubnu návštěva uskuteční, a proto to bude muset být v docela malém formátu,“ vysvětluje Kmoníček.

První věta Donalda Trumpa v prvním rozhovoru s panem prezidentem byla: „You sound like my kind of the guy.“ A ta druhá: „You have a deal.“

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 3. února 2017

Lidovky.cz, 22. 3. 2017

Telefonický rozhovor mezi prezidenty není podle znalce etikety Ladislava Špačka oficiální pozvánkou do Bílého domu. Pochybnosti o tom, jak bude návštěva Zemana v USAvypadat, vyjádřili v úterní veřejné diskusi podle webu Blesk.cz bývalí čeští velvyslanci ve Washingtonu Petr Kolář a Michael Žantovský.

Kolář se v diskusi pozastavil nad tím, jak Zeman dostal pozvánku do Bílého domu. „Údajně to probíhalo tak, že tam někdo panu prezidentovi ukazoval kartičky, on tam četl, co tam měl napsáno tomu Trumpovi, a ten na to říkal: Nice. You sound like my man. Once you are in US or in DC, stop by and let’s have a picture together.‘ (Super. Zníte jako můj člověk. Až budete ve Státech nebo ve Washingtonu, uděláme si spolu fotku, pozn. red.) To bylo to pozvání, prý. A protože pan prezident jede do New Yorku na židovský kongres v dubnu, tak že se teda zastaví v tom Bílém domě a budou mít tu fotku,“ citoval web Blesk.cz Koláře.

Podle Špačka jsou podobná neformální pozvání mezi státníky běžnou frází. „Taková větička v rozhovoru neznamená nic než jenom zdvořilostní floskuli. Je to totéž, jako když se potkáme na ulici a řekneme si, že někdy zajdeme na kávu. Nemá to žádnou závaznost,“ řekl Špaček. Dodal, že vůbec není jisté, že schůzka se opravdu uskuteční. Rozhodující podle něj je, zda prezident, který pozvání vyřkl, pověří svůj aparát, aby návštěvu zorganizoval.

Reakce z Hradu byla velice kultivovaná.

Forum24.cz, 22. 3. 2017

„Petr Kolář je ostuda české diplomacie vypouštějící fake news (dezinformace). U telefonického rozhovoru pana prezidenta s Donaldem Trumpem jsem byl osobně přítomen a měl možnost celou konverzaci vyslechnout. Žádné kartičky, ale živý dialog dvou státníků, kteří mají mnohé společné názory,“ prohlásil s tím, že se Kolář chová jako „postava v opeře Žvanivý slimejš“.

Novinky.cz, 27. 3. 2017

Prezident Miloš Zeman by se měl datum chystané návštěvy Spojených států dozvědět zhruba tři týdny předtím, než se cesta uskuteční. Serveru Info.cz to řekl prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Předpokládá, že Zemana přijme americký prezident Donald Trump ve svém sídle, tedy v Bílém domě ve Washingtonu. Přiznal však, že místo jasné není.

„Poslední zprávy, které máme z administrativy pana prezidenta Trumpa, tak nám bylo sděleno, že máme vydržet, že ten termín dostaneme zhruba tři týdny předtím, než bude potvrzen definitivní termín odletu,“ řekl Mynář.

Poukázal přitom na to, že německá kancléřka Angela Merkelová se svůj termín návštěvy v Bílém domě dozvěděla 14 dnů předem. Pražský hrad má podle kancléře na návštěvu USA vyblokovaných zhruba deset dnů v druhé polovině dubna.

„My nemáme potvrzený ani termín, ani formát, ani místo, ale předpokládám, že pokud se jedná o oficiální státní návštěvu, že by měla proběhnout v oficiálním sídle prezidenta, to jest v Bílém domě,“ dodal Mynář.

Hlídacípes.org, 22. 3. 2017

Podle Koláře nyní čeká českého velvyslance Hynka Kmoníčka náročný úkol. „Držím kolegovi Kmoníčkovi velice palce, až bude s nahrávkou chodit po State Departmentu a po Bílém domě a říkat, já tady mám to pozvání. Ale třeba to dopadne. Pokud k tomu setkání dojde, nakonec může mít nějaký přínos,“ dodal Kolář.

Mluvčí prezidenta Ovčáček takový výklad odmítá jako nesmysl: „Návštěva je potvrzena osobní úmluvou obou prezidentů, které jsem byl přítomen. Více netřeba dodávat.“ Témata setkání jsou podle něj jasná: islámský terorismus, migrace, ekonomická spolupráce. „Půjde o více než hand-shake a společnou fotografii,“ doplnil Ovčáček.

Aktuálně.cz, 2. 4. 2017

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

0

Politico.com, 5. 4. 2017

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

1

Echo24.cz, 7. 4. 2017

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

2

Česká televize, 7. 4. 2017

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

3

Kmoníčkova slova o tom, že se „váhová kategorie německá kancléřka“ dozví termín setkání jen 8 dnů dopředu, vyvrací fakt, že Bílý dům veřejně médiím oznámil termín schůzky naplánované na 14. 3. 2017 s jedenáctidenním předstihem, tedy 3. 3. 2017, přičemž lze předpokládat, že domluva s německou stranou proběhla ještě dříve.

Seznam Zprávy, 7. 4. 2017

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

4

Kromě nepravdivého výroku o setkání Trumpa s Merkelovou nevypadá tváří v tvář realitě ani Zemanovo srovnání s jordánským králem, kterého charakterizoval jako potupného čekatele sedícího v hotelu u telefonu na Trumpovo zavolání. Jordánský král se s Trumpem setkal už 2. února, zařadil se tedy naopak k jedním z prvních státníků, kterým se to podařilo. A jak uvádí Haaretz.com, jordánský král přiletěl do Washingtonu jen čtyři dny před tím, 30. ledna 2017 a stačil se mezi tím setkat s viceprezidentem, ministrem obrany a významnými členy Kongresu.

Tak rozhodně nevypadá nepřipravená schůzka s čekáním v hotelovém pokoji. Navíc jordánský král se s Trumpem stihl setkat v Bílém domě už dvakrát (nikomu jinému se to před ním nepodařilo). Zemanovo srovnání tak nejenže vypadá nepravdivě, ale rozhodně nepatřičně.

Další vývoj budeme s napětím sledovat.

Doplnění po vydání článku:

Info.cz, 13. 4. 2017:

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

5

Info.cz, 21. dubna 2017:

Krátce poté, co předal diplomat Hynek Kmoníček pověřovací listiny americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, oznámil, že se odkládá cesta českého prezidenta Miloše Zemana za svým protějškem. Právě její zařízení mělo být hlavním úkolem nového velvyslance v USA. Diplomat odklad vysvětlil tím, že Trump musí řešit jadernou krizi kolem KLDR a na nic dalšího mu v téhle napjaté době momentálně nezbývá čas. Jde ovšem o klasické vrtění psem.

6

Respekt, 24. 4. 2017:

Ambiciózní plán se ale teď nečekaně zkomplikoval, a to přímo v nejdůležitějším místě. Američané Hradu oznámili, že v dohledné době se Zemanovou návštěvou nepočítají. Prezidentovi lidé se však nechtějí vzdát a dál usilovně vyjednávají.