USA chtějí návštěvníkům prohledávat mobily a sociální sítě

By , in Zahraničí on .

Pokud plánujete v blízké době návštěvu Spojených států, vyplatí se sledovat chování americké administrativy. Ta totiž plánuje další zpřísnění podmínek při vstupu do země a hranice možného chce posunout dramaticky dál.

Americký prezident Donald Trump záhy po nástupu do Bílého domu vydal prezidentské nařízení de facto zamezující vstup do země obyvatelům vybraných islámských zemí. To však bylo soudem zamítnuto, a proto v březnu vydal upravené nové, které ovšem také naráží na straně soudů.

Podobnou motivací jsou vedeny úvahy o zpřísnování podmínek pro cestování do Spojených států pro všechny ostatní, a to včetně zemí západní Evropy, což jistě vyvolá velkou reakci. Američani by se chtěli dostat ke kontaktům v mobilních zařízeních, k přístupu do sociálních sítí uživatelů (včetně hesel), k podrobným finančním údajům a součástí zájmu mají být i otázky na ideologii. Například přístup k účtům na sociálních sítích chtějí úřady proto, aby mohly zkoumat i neveřejné aktivity uživatele.

Deník The Guardian cituje Wall Street Journal:

According to Wall Street Journal interviews with officials involved in the potential regulation’s review process, the rules could include demanding travelers:

  • share contacts on their mobile phones
  • share social-media and email passwords
  • give access to financial records
  • answer questions about ideology

According to the Journal, under the proposed regulations visitors could be asked to hand their phones over to immigration officials, allowing airport authorities to view personal contacts and internet activity history. They’d also have to share access to their social media accounts if asked to by authorities. Allegedly, this kind of information could offer a glimpse into a traveler’s religious ideology, political affiliations, and friend network, ideally helping to identify potentially threatening individuals.

Administrativa se tváří, že pouhý příjezd do Spojených je naprosto na místě podmiňovat takto detailním a intimním zjišťováním, že důvod návštěvy má legitimní důvody a záměry. Jeden z vysoce postavených zástupců Bílého domu pak prohlásil, že cílem je vědět, s kým daná osoba komunikuje, k čemuž má obsah mobilu nevyčíslitelnou hodnotu. A pokud někdo nechce podobnou proceduru podstupovat, ať nejezdí.

 

Reakce jsou pochopitelně bouřlivé a desítky neziskovek už vydaly prohlášení kategoricky odmítající kroky tímto směrem jako narušení občanských práv a svobod:

Policies to demand passwords as a condition of travel, as well as more general efforts to force individuals to disclose their online activity, including potentially years’ worth of private and public communications, create an intense chilling effect on individuals. Freedom of expression and press rights, access to information, rights of association, and religious liberty are all put at risk by these policies.

The first rule of online security is simple: Do not share your passwords. No government agency should undermine security, privacy, and other rights with a blanket policy of demanding passwords from individuals.

This proposal would enable border officials to invade people’s privacy by examining years of private emails, texts, and messages. It would expose travelers and everyone in their social networks, including potentially millions of U.S. citizens, to excessive, unjustified scrutiny. And it would discourage people from using online services or taking their devices with them while traveling, and would discourage travel for business, tourism, and journalism.

Deník The Independent uvádí, že už se vybraným návštěvníkům prozkoumával obsah elektronických zařízení, ale ještě nikdy to nebyla norma ani podmínka vstupu.

Recommended articles