V souvislosti s Brexitem se mluví dokonce o válce

By , in Zahraničí on .

Absurdních rozměrů nabývá debata kolem Brexitu hned pár dnů po jeho spuštění. Dokonce se do slovníku britských politiků dostalo i slovo válka, a to nikoliv obchodní, ale skutečná.

Minulý týden britská premiérka Therese Mayová podepsala start Brexitu, čím odstartovalo dvouroční období na dojednání jeho podmínek. Minulý týden jsme přinesli informace o tom, že i někteří zasloužilí konzervativci se na tento krok dívají značně skepticky a označujího za největší ztrátu britské suverenity, protože se Británie vůči Evropské unii dostává do slabšího postavení.

A jako by nestačily nezměrné problémy s dojednáním rozumných kompromisů ohledně několika desítek složitých procesů (viz předchozí text), emoce se dokonce dokážou vyhrotit i kvůli takové věci, jako je Gibraltar. V reakci nad otazníky, zda se Gibraltar stane součástí brexitových jednání či nikoliv, zaujala britská strana jednoznačný postoj, premiérka Mayová odmítla jakoukoliv změnu statusu poloostrova, který se nachází pod britskou správou.

“We have been firm in our commitment never to enter arrangements under which the people of Gibraltar would pass under the sovereignty of another state against their wishes, nor to enter into a process of sovereignty negotiations with which Gibraltar is not content,” cituje Bloomberg Mayovou.

Bohužel však k těmto standardním reakcím přidala vyjádření dalšího významného britského politika Michaela Howarda, bývalého lídra konzervativní strany, který prohlásil, že premiérka je připravena jít kvůli Gibraltaru do války, podobně jako to před pětatřiceti lety udělala její předchůdkyně Margaret Thatcherová při válce o Falklandy. Na Howardova slova se můžete podívat přímo na videu, pod nímž se nachází podobně rétoricky silná slova ministra obrany Michaela Fallona, který mluví o tom, že Británie bude bránit Gibraltar za každou cenu. Howard následně doplnil, že „nevidí žádný problém připomenout, co jsou Britové zač.“

 “We’re going to look after Gibraltar. Gibraltar is going to be protected all the way because the sovereignty cannot be changed without the agreement of the people of Gibraltar ,” he said.

Ačkoliv ke skutečné válce dojít prakticky nemůže, jde jen o další důkaz v řadě, že Brexit znamená otevření Pandořiny skříňky pro mnoho dosud klidně spících přízraků, podobné výroky jsou naprosto bezprecedentní za velice dlouhou dobu. Přitom někteří spekulovali, že Španělé budou na britské straně ohledně dalšího problému, kterým je skotské referendum o nezávilosti, Španělsko totiž samo bojuje se separatistickými tendencemi v Katalánsku – Španělé prohlásili, že proces referenda blokovat nebudou.

Dalším emočně vyhroceným problémem je hranice mezi Irskem a severním Irskem, tedy tradičně citlivé místo dlouholetých sporů a občanské války, spekuluje se, že její znovuzavedení může vrátit i dřívější střety ukončené mírovým procesem. Kdo ví, jak stále napjatější proces odluky bude pokračovat, když ji hned na samém začátku účastníci vyjednávání dokázali vyhrotit až do těchto podivuhodných rozměrů.

 

Deník The Telegraph shrnuje základní fakta o vztahu Británie a Španělska vůči poloostrovu takto:

How long has it been British? Sovereignty was formally handed to Britain in the 1713 Treaty of Utrecht but Spain has been trying to get it back ever since. Gibraltar’s 1969 constitution states that there can be no transfer of sovereignty to Spain against the wishes of locals.

Why did Britain want it? Gibraltar was once a key strategic base for Britain, giving it control over what was the only entry and exit point from the Mediterranean before the Suez Canal was built. It was once an important Royal Navy base but that has now dwindled in size and The Rock has lost much of its strategic importance.

What’s the dispute with Spain about? Spain disputes that the Treaty of Utrecht included the isthmus, the narrow strip that joins the Rock to the mainland, which now serves as the runway for Gibraltar airport and argues that Britain cannot lay claim to the waters that surround the territory.

How British is it? The Rock is decked in Union Jacks, has British pubs and fish and chip shops and even its own branch of Marks and Spencer’s and a Morrisons supermarket.

 

 

 

Recommended articles