Velkolepá sci-fi jízda na rozdováděném čínském drakovi

By , in Společnost Zahraničí on .

I pokud nečtete a nesledujete sci-fi coby „nízký“ literární žánr, epochální trilogie čínského autora Liou Cch‘-sin (v angl. transkripci Liu Cixin) by neměla ujít vaší pozornosti, a to nejen proto, že letos vychází česky v prestižním nakladatelství Host. První díl Problém tří těles už se stihl stát bestsellerem a druhý díl Temný les vychází v listopadu, oba v překladu zkušeného Aleše Drobka.

Autor je otevřeně a tvrdě kritický k čínské kulturní revoluci, přesto jeho dílo ve světě vychází s podporou fondů na propagaci čínské kultury. Popularita jeho díla v Číně je srovnatelná s fenoménem Hvězdných válek na Západě, kde zase jako první asiat v historii získal prestižního Huga i pochvalná hodnocení plejády hvězd, autorem Her o trůny Georgem R. R. Martinem počínaje a zakladatelem Facebooku Markem Zuckerbergem konče. Jinými slovy, věhlas trilogie překonal hranice žánru a stal se fenoménem sám o sobě. Ptáte se proč?

První díl vlastně ani jednoznačnou odpověď nenabízí. Jakkoli jde o solidní „hard“ sci-fi, je toliko předehrou kosmické show, která se naplno rozjíždí až ve druhém a třetím díle. Hlavní dějová linie se sice týká potenciálního střetu lidstva s blízkou mimozemskou civilizací, ale druhý plán je možná ještě zajímavější. Autor v něm totiž předjímá, jak se bude civilizace, věda a mezinárodní společenství vyvíjet v následujících desítkách až stovkách let. Velice chytře domýšlí konce a důsledky trendů, jejichž zrod můžeme pozorovat už teď. V jistém smyslu tak můžeme trilogii číst jako vzrušující pohled do budoucnosti lidstva.

Abych vám nekazil čtenářský zážitek, nebudu prozrazovat, ani naznačovat. Jen zdůrazním, že trilogie (mimochodem přeložená do češtiny z autorizovaného anglického překladu) nabízí nejen vědeckofantastickou jízdu na rozdováděném čínském drakovi, ale také netriviální intelektuální stimul pro každého, kdo přemýšlí o osudu světa. Upřímně řečeno, Star Wars jsou proti tomu pohádkou z daleké, předaleké galaxie pro dospělé děti. Vedle toho Liou Cch‘-sin píše tady a teď a nešetří při tom vůbec nikoho, ani Čínu, ani své hrdiny. Majstrštyk!

 

O čínském světě čtěte dále texty Michala Kašpárka na Finmag.cz:

Čína a USA v pasti. Přijdou kompromisy, nebo válka

„Kam jen oko dohlédne, globální pořádek nečelí důležitější otázce, než jestli můžou Čína a Spojené státy uniknout z Thúkydidovy pasti,“ píše Allison v úvodu knihy Destined for War (Předurčeni k válce). A na dalších několika stovkách stran trousí důvody, proč by se to podařit nemuselo.

Jménem lidu, vykuchat!

Sbírka reportáží o následcích čínské politiky jednoho dítěte vzbuzuje pochyby. Za co opravdu může sociální inženýrství a za co neřízený společenský vývoj?

Jak Ota Šik naučil Čínu obchodovat

Kniha Unlikely Partners detailně líčí první setkání čínských komunistů se západními ekonomy. Odhaluje při tom, jak významnou úlohu hrál při transformaci bývalý československý vicepremiér.

Nebesa ke mně byla milostivá, že jsem mohl hnít v chlívě

V anglickém překladu konečně vyšly nejslavnější vzpomínky na peklo Velké čínské kulturní revoluce. V Číně šokovaly svou otevřeností – v Evropě naopak zarazí až šokující smířlivostí.

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o čínské ekonomice

Jak velkou moc má politbyro a jak velkou regiony? Jsou rychlovlaky zbytečná rozmařilost? Odpovědi nabízí kniha nabitá překvapivými informacemi.

A dále také texty Jana Sedláka na Lupa.cz:

Šen-čen: Hardwarový pupek světa je v Číně, se s tím smiřte

Čínskému megaměstu Šen-čen se přezdívá hardwarové Silicon Valley. Propojený ekosystém výroby, R&D, trhů a podobně z něj dělá lukrativní místo.

Čína kompletně zablokovala WhatsApp. Facebooku už v zemi nefunguje nic

Čína podle New York Times úplně zablokovala na západě jeden z hlavních komunikátorů WhatsApp. Pod takzvaným velkým čínským firewallem nyní nefunguje protokol NoiseSocket (text), ani komunikace přes HTTPS/TLS (video a obrázky). O zákazu WhatsAppu se mluvilo už před pár týdny, kdy se některé zprávy přestaly doručovat.

Radoslaw Kedzia (Huawei): V ČR cítíme protičínskou náladu. Chceme ji změnit spoluprací se školami

Ředitel čínského obra Huawei pro Česko a Slovensko v rozhovoru pro Lupu mluví o dalších investicích v zemi, politické fikci a rostoucím byznysu.

Zhmotněný AliExpress. Jak to vypadá na obřím tržišti s elektronikou v Číně

V šanghajském SEG seženete snad úplně všechno. A v místním labyrintu se také můžete rychle ztratit.

 

 

Recommended articles