Veřejnoprávní média pod prvním povolebním útokem

By , in Česko Média Společnost on .

Tomio Okamura (SPD) hned první pracovní den po volbách vyrazil do ostrého útoku proti veřejnoprávním médiím. V pozoruhodném rozhovoru ve veřejnoprávním rozhlase včera oznámil své plány na zestátnění veřejnoprávních médií. Český rozhlas a Českou televizi v něm obvinil z netransparentního financování s tím, že bude požadovat zrušení koncesionářských poplatků (přičemž se přiznal, že ani nezná jeho výši) a zestátnění obou institucí. Poskytl tak záminku pro intenzivní spekulace, jaké plány s oběma insitutcemi má nová politická garnitura, která je k nim dlouhodobě kritická (vzpomeňme slova Andreje Babiše na adresu Reportérů ČT o „zkorumpované pakáži“ či cílené ignorování účasti na pořadech ve prospěch komerčních subjektů).

Postoj Okamury je svým způsobem pikantní proto, že právě především České televizi vděčí za svou mediální slávu, kdy kromě jeho standupových vystoupení v roli mluvčího cestovního ruchu, dostal výrazný prostor v investorské reality show Den D, která mu pomáhala vyrábět image úspěšného podnikatele, přestože jeho podnikání žádné závratné úspěchy nesklízelo (na rozdíl od politiky, v níž díky poslednímu úspěchu vydělá SPD 173 milionů – a na rozdíl od koncesionářských poplatků se na tyto platby skládají všichni občané ČR).

Reakce ze všech stran na sebe nenechala dlouho čekat. Český rozhlas vydal prohlášení svého generálního ředitele Reného Zavorala.

Prohlášení Českého rozhlasu: Předseda SPD Okamura svými výroky o zestátnění ČRo a ČT ohrožuje principy demokracie

Český rozhlas se důrazně ohrazuje proti tvrzením předsedy SPD Tomia Okamury, která pronesl v pondělním rozhovoru v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu a která ohrožují demokratické principy, na nichž byla vybudována Česká republika. Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní. Úvahy o zestátnění médií veřejné služby by pak znamenaly pošlapání demokratického zřízení v naší zemi.

Český rozhlas nemá žádné problémy s hospodařením, naopak hospodaří zcela transparentně a naplňuje beze zbytku všechna ustanovení, která mu ukládají příslušné zákony včetně zákona o veřejných zakázkách či registru smluv. Jeho zprávy o hospodaření pak byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou. Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ. Naopak tento postup uvítá.

Zcela razantně Český rozhlas odmítá myšlenku pana Okamury o zestátnění médií veřejné služby. Podobný krok by byl bezprecedentním narušením demokratických principů, na kterých stojí Česká republika. Byl by to krok zpět k totalitnímu systému, kterého se česká společnost zbavila v listopadu 1989 po sametové revoluci. Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti.

Český rozhlas je moderním, sebevědomým, nestranným a vyváženým médiem veřejné služby. Plní svoje poslání odpovědně a důsledně tak, jak mu ukládá zákon o ČRo i Kodex ČRo. Tvrzení pana Okamury na adresu Českého rozhlasu jsou nepravdivá, zcela nepodložená a zavádějící.

K němu se následně přidal i generální ředitel České televize.

K tématu se vyjádřila i řada politiků, včetně zástupců ANO, kteří podobné myšlenky zamítli. Právě vztah ANO k veřejnoprávním médiím je již dlouho předmětem spekulací, přičemž právě tuto otázku považují mnozí za první klíčový indikátor toho, jak moc bude nový establishment bude chtít ovládnout stát – například mediální expert Milan Šmíd na svém serveru Louč.cz takto uzavírá svou povolební reflexi:

Jestliže se nová vládní koalice rozhodne mediální rady odvolávat jenom proto, že ji zpravodajství a publicistika médií veřejné služby ne vždy hladí po srsti, bude to pro mne varovným znamením začátku cesty, na jejímž konci by se mohly naplnit pochmurné vize dnešních opozičních politiků o tom, jak se demokracie v Česku může ocitnout v ohrožení.

A ještě větší význam dostává první povolební útok na veřejnoprávní média v kontextu vládního Auditu národní bezpečnosti (ke stažení jako PDF) vypracovaného v rámci Ministerstva vnitra, kdy se v kapitole Působení cizí moci se mezi silnými stránkami českého prostředí uvádějí doslova „Robustní veřejnoprávní média institucionálně nezávislá na státní moci.“ Aktivity Tomia Okamury tak představují zpochybnění prvku klíčového pro bezpečnostní situaci země.

 

Recommended articles