Vlivný Miroslav Jansta zadržen policií

By , in Česko on .

Dnes bylo v sídle Fotbalové asociace ČR zadrženo několik mimořádně vlivných osob nejen českého sportu. Mezi jinými i její předseda Miroslav Pelta a také šéf České unie sportu a vlivný právník Miroslav Jansta. Vzhledem k jeho mimořádným politickým vazbám přinášíme informace, které o něm lze dohledat v českých médiích.

Aktualizace: Miroslav Jansta byl nakonec policií společně s dalšími aktéry kauzy obviněn za to, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací. Více v textu na iRozhlas.cz Olympijskej výbor je třeba pokrátit, psal Jansta v SMS. Chtěl zasahovat do rozdělování dotací.

Například Neovlivní.cz ho označilo za třetí nejvlivnější osobu v zákulisí a za nejvlivnější osobu v českém sportu (před druhým Peltou). Z tamního přehledu vybíráme:

Narozen 8. března 1962, právník, lobbista a sportovní funkcionář. Dlouholetá pravá ruka šéfů sociální demokracie, dnes i prezidenta Miloše Zemana. Mezi jeho přátele patřili bývalí socialističtí premiéři Stanislav Gross či Jiří Paroubek. Pomáhal i předsedovi vlády za ODS Mirku Topolánkovi, přátelí se s exministrem obrany Martinem Bartákem a není pro něj problém komunikovat i s Václavem Klausem. Blízko má i k jeho nástupci Miloši Zemanovi či jeho šéfporadci Martinu Nejedlému. Roky už je v přátelském kontaktu i s vicepremiérem Andrejem Babišem. Každopádně platí, že kdyby nyní Janstovou prioritou nebyl sport, jeho pozice v žebříčku Neovlivní.cz by nepochybně byla vyšší. Kvůli šéfování České unie sportu mu ale nezbývá už tolik času být aktivní i v jiných oblastech. A jako ne nepodstatný se pro jeho umístění v žebříčku ukazuje i fakt, že s Bohuslavem Sobotkou ho narozdíl od předchozích šéfů ČSSD a premiérů za tuto stranu velké přátelství nespojuje.

Že Jansta dokáže být v politickém dění mužem s klíčovým vlivem, dokazují i úvahy o tom, že by se mohl stát mužem ve volebním týmu Miloše Zemana, se kterým sdílí podobné vidění světa (mimo jiné patřil k prvním návštěvám po Zemanově prvním zvolení a Pavel Šafr ho označil za toho, kdo byl odpovědný za známý lživý inzerát v deníku Blesk proti Karlu Schwarzenbergovi vydaný těsně před volbami, od čehož se Jansta distancoval). Tyto spekulace se objevily v polovině roku 2016, ovšem Jansta sám to však v lednu 2017 popřel a zatím nic neukazuje, že by se na tom něco mělo měnit.

„Žádnou prezidentskou kampaň rozhodně dělat nebudu, z principu. Nemám na to ani čas,“ uvádí Jansta pro Dotyk. Připouští přitom, že jej už dříve oslovil Zemanův klíčový poradce Martin Nejedlý, s nímž má velmi dobré vztahy, a nabídl mu práci ve volebním výboru, jenž dohlíží na financování kampaně.

Podobně odmítavě mluvil ve 20 minutách Radiožurnálu: „Já jsem takovou nikdy nabídku nedostal a i kdybych dostal, tak bych ji samozřejmě okamžitě odmítl, protože já žá…, já jsem se podílel jednou v zásadě na jedný sociální kampani, sociálně politický, ale, ale rozhodně já na to nemám vlohy, nemám na to čas a nikdo mi to hlavně nenabídl.“

Výborný Janstův profil přinesl v roce 2012 deník E15, který shrnuje jeho kariéru od svazků StB, přes členství v komunistické straně, kde zůstal až do roku 1991, zářivou advokátní kariéru (pomáhal vyřídit premiéru Grossovi jeho zázračné zbohatnutí, premiér Topolánek mluvil o jeho vazbách na Romana Janouška a Opencard (Jansta to letos pro Týden označil za naschvál z naštvání), sehrál svou roli při kontroverzním pronájmu Škodova paláce pražskému magistrátu, dokonce ho za Paroubkovy vlády vyšetřovala advokátní komora, která zrekapitulovala, jak si za jeden obchodní případ přišel na 100 milionů korun, bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška jeho kancelář zaměstnávala jako koncipienta v roce 2008 a po krajských volbách 2016 se k němu Hašek znovu vrátil) až po jeho zásadní vliv na podobu českého sportu (mimo jiné vlastnictví nymburského basketbalového klubu, od roku 2009 stojí v čele basketbalové federace, potřetí byl zvolen minulý týden). Jak se píše na webu ČAK ve starším dokumentu:

Jansta je jedním z nejvlivnějších právníků v zemi. Stál za náročnými jednáními o převedení plzeňské Škody do soukromých rukou, byl dvorním právníkem IPB nebo velkopodnikatele Antonína Charouze. Ještě donedávna figuroval v téměř dvacítce firem. Byl místopředsedou představenstva ČKD Dopravní systémy, a. s., členem dozorčí rady České produkční 2000, a. s. (tato společnost zajišťovala místo ČNTS servis pro TV Nova). Z mocné advokátní kanceláře Kostka and Jansta vzešel i jiný vlivný právník: Aleš Rozehnal. Jemu se zase podařilo v uplynulých letech pomalu přesunout majetkové nitky z rukou americké společnosti CME a její české pobočky ČNTS do rukou Vladimíra Železného. Začínal jako koncipient u Jansty a bez jeho právních rad a kliček by se zřejmě Železnému jen těžko podařilo převést vysílání na barrandovský kopec. )

Jansta nedávno vystoupil ojedinělým rozhovorem před sjezdem ČSSD pro Lidové noviny, který vyšel 8. března 2017 s titulkem „Naši stranu zachvátil špidlismus“. Do značné míry v něm kritizuje současné vedení strany a vyslovuje pochopení pro Andreje Babiše. Lidovky.cz z něj přinesly shrnutí na webu:

Podle Jansty sešněrování stanov způsobilo, že krajští funkcionáři oslabili na úkor lidí mimo stranu. Nostalgicky pak vzpomíná na období předchozích předsedů ČSSD: „Sociální demokracie žila. Byla v ní silná pluralita. Samozřejmě šlo i o mocenský boj, protože o tom politika je. Vedle toho ale probíhal i intelektuální střet, který fungoval za Zemana, Špidly, Grosse i Paroubka,“ popisuje partner Advokátní kanceláře Jansta, Kostka.

Podle Jansty strana už takhle nefunguje, a navíc přichází o talentované politiky. „Jak je Sobotka dobrým premiérem, tak je špatným komunikátorem strany. Vznikla atmosféra, která dusí konkurenty a šikovné politiky. Problémem dnešních politiků také je, že spíše prosazují své vlastní zájmy. Lidé nemají pocit, že se za ně bijí. Tohle se snad daří jen Babišovi, který tuto politiku ovládá. Veřejnost má pak pocit, že to dělá pro ni,“ kritizuje Jansta předsedu ČSSD.

Co je podle něj „špidlismus“ vysvětloval po sjezdu pro Radiožurnál:

Špidlismus… Špidlismus je ta nečitelnost, je to o tom, že vlastně lidé nevědí, co si to, co si vedení myslí, špidlismus je o tom, že se vedení stává byrokratickým, nevěrohodným, že nikdo nechápe, co vlastně dělá, je, neumí přesvědčit ani vlastní členy strany, který odcházejí, tady bylo ocitováno, že nás, kolik nás opustilo za poslední dobu členů. Takže to je to, že vlastně, a říkal jsem to v tom rozhovoru, Vladimír Špidla bezesporu velmi pracovitý, slušný, vzdělaný člověk, který nedokázal vysvětlit vlastně pohnutky, co vlastně pro lidi chce udělat a to je ta situace, která mě trápí a netrápí mě nic jiného jenom o to, abychom program, který je dlouhodobý, který předseda Sobotka zdůraznil, tak aby ty lidi vůbec věděli, že takovej program existuje a že ho pro ty lidi chceme udělat.

Další posjezdový rozhovor s ním přinesl Týden a lze na něm konstatovat, že v něm není nic zásadně nového, ale dobře ilustruje jeho způsob myšlení. Například na kauze dluhopisy:

Týden: Další výraznou přestřelku ve vládě způsobil spor o korunové dluhopisy. Bohuslav Sobotka dokonce prohlásil, že Andrej Babiš „důkladně ojebal stát“. První místopředseda lidovců Marian Jurečka nám zase předminulý týden řekl, že Babišovo vydání dluhopisů sice bylo v souladu se zákonem, ale nebylo to od něho morální. Opět se ptáme na váš názor právníka…

Jansta: Tomu už se musím úplně smát. To je přece proti smyslu toho, co jsme chtěli na počátku 90. let – tedy že hlavní je občan. A ten se chová, jak mu politici umožní. Když dali politici občanovi zákony a on se podle nich chová, nemůže to přece být nemorální. Nanejvýš je to nemorální od politiků, kteří takové zákony napsali a odhlasovali. Občan nemůže být viníkem toho, co udělali politici. V tom vidím úplné obrácení toho, jak má společnost fungovat. Za komunistického režimu to bylo tak, že viníky byli občané – ne když porušovali zákony, ale když neposlouchali stranu. V 90. letech se to, zaplaťpánbůh, obrátilo. Občan si může dělat, co chce, když to dělá v mezích zákonů, jež politici vytvořili. Takže pokud je vůbec někdo nemorální, jsou to politici, kteří tento zákon vytvořili. Ti „ojebali stát“. Nikoli člověk, který se choval podle zákona.

Týden: Podnikatel Radim Jančura na své autobusy v minulosti vylepil plakáty kritizující ministra Chovance a premiéra Sobotku. Teď vyvěsil billboardy i proti dalším politikům. Nemůže být jeho nynější pranýřování hlavně politická vendeta? Korunové dluhopisy přece nakoupily desetitisíce lidí, mezi nimi i několik set firem…

Jansta: Je to výborná příležitost pro skvělý byznys, který podnikatelům nabídli politici. Tak tuto možnost pro své podnikání využili. Jestli je to v souladu se zákonem, což je, tak co je za problém? Na základě čeho jiného než zákona chtějí politici podnikání usměrňovat? Podnikatelé na rozdíl od nich vytvářejí hodnotu. Pokud se teď korunové dluhopisy zdaní, budou se podle toho podnikatelé chovat. Stávající politici by měli kritizovat ty politiky, kteří to umožnili. Ale ne občany-podnikatele.

Dnes Janstu zatkla policie a podle Seznam Zpráv jde o následující kauzu.

Podle informací Seznamu souvisí razie s rekonstrukcí stadionu Přátelství. Kvůli ní si v roce 2014 směnily pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace pozemky a stavby na Strahově. Policie ve středu obvinila tři lidi a jednu právnickou osobu v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství v oblasti státní podpory sportu. Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Na webu to uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Zda i tento případ byl umožněn politiky a byznys ho pouze pro své podnikání využil, v tuto chvíli ještě není známo.

 

Další aktuální kauzy, v nichž se Miroslav Jansta angažoval:

Aktuálně.cz: Prodej pozemků skiareálu v Harrachově

Aktuálně.cz: Prodej stadionu na Strahově

K uvedenému článku na Aktuálně.cz informovala o výsledku jednání MFD 12. dubna 2017: „Česká unie sportu (ČUS) na svém úterním výkonném výboru jednohlasně schválila směnu majetku, o kterou ji požádala její členská Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Výsledkem je, že se ČUS vzdala předkupního práva na Stadion Evžena Rošického, prostřední ze tří strahovských stadionů. Ten je teď plně v rukou fotbalistů. „Pro nás to byla velmi lukrativní transakce. Celkově jsme z toho po započítání pozemků získali 288 milionů korun. Zároveň jsme se nemuseli vzdát žádných areálů, které využíváme,“ okomentoval pro MF DNES dosud poslední kolo několikaleté směny majetku předseda ČUS Miroslav Jansta.“

 

Další rozhovor s M. Janstou, tentokrát pouze o sportu:

Miroslav Jansta: Sport v Česku je otloukánek. Chybí tu peníze od měst

Rozhovor s M. Janstou o Stanislavu Grossovi po jeho smrti:

Standa byl plný plánů a naděje

Rozhovor s M. Janstou po jeho zadržení policií:

Pelta je obchodník s deštěm, popisuje šéf sportu Jansta dva dny v policejní cele

Zajímavý popis vztahu Miroslava Jansty s Miroslavem Randsdorfem přinesl Respekt v Ransdorfově profilu, který vznikl po jeho zadržení ve Švýcarsku a ještě před jeho úmrtím. Jansta Ransdorfovi půjčil několik miliónů na jeho nemovitost.

Jak policie narazila až na půjčku Ransdorfovi z dceřiné firmy, není jasné, detektivy zjevně zaujalo to, že komunistický politik pak tyto peníze poslal na účet dalšího známého muže, tentokrát člena ČSSD, advokáta Miroslava Jansty. Policie si od nich nechala transakci, která se jí zdála podezřelá, vysvětlit. „Ano, byl jsem několikrát podávat vysvětlení. Peníze mi od pana Ransdorfa přišly normálně z účtu na účet, nevěděl jsem, odkud je měl. Byla to splátka mojí půjčky, kterou jsem mu poskytl,“ popisuje situaci právník Jansta s tím, že Ransdorf je jeho dobrý známý ještě z dob jeho éry v KSČM na začátku devadesátých let. Kdysi mu půjčil peníze na stavbu domu. Nic nezákonného nakonec nezjistili detektivové ani v případě komunistického politika. Marile vypůjčené peníze Ransdorf později i s úroky splatil, a to z dalšího úvěru, který si vzal v bance.

 

 

Recommended articles